Gündemi belirleyecekler: Aralık ayında izlemeniz gereken 10 film

Adam Sandler'ın bile 'iyi oynadığı' bir filmle karşımıza çıkacağı Aralık ayı geldi, çattı. Bu ay Türkiye'de vizyona girecek ya da Hollywood'da vizyona girecek ama bize de etkilerini hissettirecek filmler neler?
 

Gündemi belirleyecekler: Aralık ayında izlemeniz gereken 10 film

'2019'un iyileri' listeleri yağarken

'2019'un iyileri' listeleri yağarken

Bu sene sinema açısından ritmi oldukça yüksek bir seneydi. 

Joker'ler geldi, Parazit'ler geçti ve biz bu seneyi, başımız dönerek geçirdik.

İyisiyle kötüsüyle geride bırakmak üzere olduğumuz 2019'un en iyi filmleri listeleri yakında üstümüze yığılmaya başlayacak.

Biz de bu süreçte, Aralık ayını yaşayacağız. Aralık ayında da uluslararası vizyon epey dolu ve gürültülü.

Bu ay en çok konuşulacak filmlere birlikte göz atalım mı? 

Aklınızda bulunsunlar ve yakalayabildiğiniz ilk an izleyin!
 

1. Little Women

Küçük Kadınlar, zaten efsaneleşmiş bir roman...

Louisa May Alcott'un 19. yüzyıla odaklanan 'yetişkinleşme' öyküsünün yeni bir filmine ihtiyacımız olup olmadığı tartışılır elbette.

1994 yılında Gillian Armstrong'un yaptığı adaptasyon dahil, bu roman toplamda 7 kez sinemaya uyarlandı. Üstelik en yenisi, geçen sene çıktı.

Fakat şimdi izleyeceğimiz 'yeniden de yeni' Küçük Kadınlar uyarlaması, Lady Bird'ün de yönetmeni olan Greta Gerwig tarafından yazılıp yönetilmiş bir film ve tek başına bu bile filmi büyük bir boyuta taşıyor.

Emma Watson, Meryl Stree, Laura Dern ve Timothée Chamalet ile birlikte Saoirse Ronan, Eliza Scanien ve Florece Pugh da filmin oyuncu kadrosunda...

Bir şeyler, bizi bu filme çok fena çekiyor. 
 

2. Bombshell

Bir gün, Hollywood kendi istismar davalarıyla yüzleştiği bir film de yapacak.

O zamana kadar, televizyon endüstrisindeki belli istismarları mercek altına alan Bombshell, hepimizin gözlerinin daha da açılmasına neden olacak bir örnek. 

Charlize Theron'un canlandırdığı kilit rol, herkese çok soru sorduracak.

3. Spies in Disguise

Animasyonsuz olmaz! Ice Age ve Robots'un yapımcısı olan şirketin yeni yapmınıda James Bond benzeri bir maceraya kapılıp gidiyoruz. Lance Sterling'in macerasına...
 

4. Uncut Gems

Adam Sandler da iyi bir filmde iyi bir performans gösterebiliyormuş! Hiç değilse erken eleştiriler bunu işaret ediyor...

Havalı, rahatlatıcı ve iyi hissettirecek bir filme her zaman ihtiyaç duyarız. Eğer izlemek istediğiniz film böyle bir şeyse, Uncut Gems'i atlayıverin.

Adam Sandler'ın bir mücevher satıcısı olarak canlandırdığı karakter, yılın son ayına damga vurmaya hazırlanıyor. 

5. A Hidden Life

Bu listede gözüm kapalı kefil olacağım 2 filmden birine geldi sıra...

'The Tree of Life' filmiyle hepimizi büyüleyen, bambaşka şiirsel bir sinematik dili belgesel anlatısıyla birleştirip kurmacaya yontan Terrence Malick'in yeni filmi A Hidden Life,  Franz Jägerstätter isimli Avusturyalı bir çiftçinin Hitler'e karşı gelişine odaklanıyor...
 

6. Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars serisi çok büyük bir marka. Bu markanın Disney markası altındaki yeni üretimleri ise, işin açıkçası serinin hayranlarını epey kaygılandırdı ve üzdü.

Yeni filmde yine biraz kaygılıyız. Ancak bu kaygı, bizi sinema salonlarını doldurmaktan geri çekmeyecek.

Yepyeni Star Wars filminden beklentilerimizin yüzde kaçı karşılanacak dersiniz?

7. Cats

İlk 'Cats' trailer'ı Temmuz ayında yayınlandığında, epey dikkat çekmişti. 

Andrew Lloyd Webber'in müzikaline yapılan uyarlama, bu yılın son aylarında hepimizi 'miyavlatacak' bir etkiye sahip olacak.

Hiçbir şey olmasa bile, Jennifer Hudson'un Oscar ödüllerinde adını bu filmle duyacağız. 

8. 1917

Nedense Britanyalı yönetmenlerin bu aralar epik savaş filmlerine odaklanışına şahit oluyoruz. Christopher Nolan ve Joe Wright'tan sonra sırada Sam Mendes'in yeni filmi var...

Savaş filmleri her zaman satar ve bu türden bir savaş filminin iyi bir görselliği de hesaba katacak olursak tatsız bir vizyon dönemi geçireceğini düşünmek pek de akıl kârı değil.
 

9. Citizen K

Citizen K, Rus vatandaşı Mikhail Khodorkovski'nin hayatına odaklanıyor ve gerçeklikle kurmaca arasında gidip gelen yepyeni bir anlatı oluşturuyor. Müthiş bir belgesel...

10. Portrait of a Lady on Fire

Bu listede gözü kapalı kefil olunacak ikinci film de burada! Festivallerimizde izledik, şimdi de vizyona girmesi için gün sayıyoruz. Hakkinda hiçbir şey söylemeye gerek yok... Yılın en 'alev almış' filmlerinden biri ve sinemada izlemeyen bin pişman olacak!

andac.uzel@demirorenmedya.com
 

Bu makaleye ifade bırak