2

Binlerce yıldır farklı din ve dillere mensup vatandaşların "hoşgörü" içerisinde yaşadığı, daracık sokaklarında dolaşırken mimarisi, tarihi ve görsel değerleri ile insanı birkaç yüz yıl geriye götüren Mardin, son günlerde yerli ve yabancı turistlerin gözde kenti oldu.

Kentin en önemli mekanları olan başta "Ulu Cami, Meryemana Kilisesi, Mor Yusuf Kilisesi (Surp Hovsep), Deyruülzzafaran Manastırı (Mor Hananya), Deyrulumur Manastırı, Mor Yakup Manastırı, Meryemana ve Mor Dimet Manastırı, Zinciriye, Kasımiye ve Sıttı Radviyye (Hatuniye) Medreseleri" adeta turistle dolup taşıyor.

Tarih boyunca aralarında Sümerler, Akadlar, Babiller, Hititler, Asurlar, Urartular, Romalılar, Abbasiler, Selçuklular ve Osmanlılara ev sahipliği yapan Mardin’i 2009’da yerli ve yabancı olmak üzere toplam 800 bin kişinin ziyaret etti. Mardin, turistler tarafından bu yıl adeta yeniden keşfedilirken, 2010 yılının 4 ayında kenti 300 bini aşkın kişi ziyaret etti. Yoğun talep nedeniyle oteller ile kamu kuruluşlarına ait misafirhanelerin yapılan rezervasyon nedeniyle haziran ayı sonuna kadar dolduğu belirtildi. Kenti ziyaret eden turistler çok sayıda cami, kilise, manastır türbenin yanı sıra kültürel varlıklarını büyük hayranlık içerisinde incelerken, kente bulunduğu süre içeresinde birkaç asır geriye doğru yolculuk yapma fırsatına kavuşuyor.

Dünya kültür mirası listesine girecek

Mardin Valisi Hasan Duruer AA muhabirine yaptığı açıklamada, kimliğini muhafaza etmiş ender şehirlerden olan Mardin’in mimari miras açısından da dünyanın en güzel yerlerinden biri olduğunu söyledi.

Mardin’in "Dünya Kültür Mirası" listesine girmesi için eksikleri tamamladıktan sonra yeniden UNESCO’ya başvuracaklarını vurgulayan Duruer, şöyle dedi: "Yeni başlattığımız Kentsel Dönüşüm Projesi ile şehri yeniden kimliğine kavuşturuyoruz. Gözü rahatsız eden her şeyi kaldırıyoruz. Tarihi kenti çirkinleştiren beton yapıların hepsini yıkıyoruz. Görsel kirlilik yaratan elektrik direklerini yer altına aldırıp, damların üzerindeki su depolarını ve çanak antenleri ortadan kaldıracağız. Birkaç yıl içinde göze çirkin gelen hiç şey kalmayacak ve Mardin özüne dönecek. Tarihi şehir kendi kimliğine kavuştuğu zaman dünyanın en güzel şehri olacak.

2023 yılı için hedefimiz Mardin’i UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne sokmak ve Avrupa Kültür Başkenti yapmaktır. Biz Mardin’i bir kültür şehri yapmak istiyoruz. Mardin UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girecek. Artık turist, tarihi ve turistik yerleri gezmeyi tercih ediyor. Mardin’i Venedik ve Toledo gibi yapacağız. Mardin bu kapasiteye sahip bir kenttir. Mardin turizm, kültür sanat ve kongre merkezi olacak. Geçen yıl içine Suriye’yi de dahil ettiğimiz Sinemardin Sinema Festivalini yaptık, bu sene yine Suriye’yi dahil edeceğiz. Irak ve İran’ın da içinde olduğu programlar yapacağız. Bir ay önce 20 tanesi Türkiye’den 10 tanesi yurt dışından toplam 30 tane dünya çapında ressam ağırladık."

Vali Durer, Mardin’e son dönemlerde yerli ve yabancı turistlerin yoğun talep gösterdiğini vurgulayarak, "Yoğun talep nedeniyle haziran ayı sonun kadar otel ve misafirhaneler dolu. Bu talep Mardin’e olan ilgili gösteriyor. Hedefimiz 5 yıl sonra yılda 5 milyon turist ağırlamaktır" diye konuştu.