Güneş Sistemi'nin kenarında gizemli bir cisim bulundu

Bilim insanları, Güneş Sistemi'nin kenarında tanımlanamayan bir cisim keşfettiklerini duyurdu. Gizemli cisim Kayıp Gezegen X Nibiru (Marduk) tartışmalarını da beraberinde getireceğe benziyor.

Güneş Sistemi'nin kenarında gizemli bir cisim bulundu

Kayıp Gezegen X Nibiru'nun Dünya'ya yakınlaşarak ya da çarparak gezegenimizin sonunu getireceği iddiaları bir aralar gırla gidiyordu. Neyse ki saçmalık seviyesindeki bu tahminler gerçekleşmedi ama Kayıp Gezegen X Nibiru'yu tekrar gündem malzemesi yapacak bir keşfe imza atıldı.

Bilim insanları, Güneş Sistemi'nin kenarında bulunan son derece uzak bir cisim keşfetti.

Keşfedilen cismin yörüngesi, cismi etkileyen bir Süper Dünya fikrini de ortaya çıkardı.

Keşfi yapan gök bilimci Scott Sheppard, bu tür uzak cisimleri, Kayıp Gezegen X Nibiru gibi bir sonuca ulaştıran ekmek kırıntıları olarak değerlendiriyor ve bu tür cisimleri keşfetmenin, Dış Güneş Sistemi'ni anlama ve küçük cisimlerin etrafında döndüğü olası bir gezegenin mevcudiyeti hakkında bilgiler verdiğini söylüyor.

Keşfedilen cismin yörüngesi, olası Kayıp Gezegen X Nibiru etkisini incelemek için bilgisayar simülasyonunda canlandırıldı ve simülasyon sonucunda, cismin yörüngesinde döndüğü bir Süper Dünya olasılığı ortaya çıktı.

 

 

300 km çapında olduğu düşünülen yeni cüce cisim 2015 TG387'nin Güneş'e olan uzaklığı Plüton'un uzaklığından 2.5 kat daha fazla!

Dünya'nın Güneş'e olan uzaklığından 2 bin 300 kat daha uzak olan 2015 TG387, Neptün ve Jüpiter gibi dev gaz gezegenlerin çekim kuvvetinden de etkilenmiyor.

İç Oort Bulutu içerisinde kalan 2015 TG387 gibi cisimler, Güneş Sistemi'nin bilinen kütlesinin dışında yer aldığı için, Güneş Sistemi'nin kenarında yer alan bölgede neler olup bittiğini anlama konusunda son derece yararlı araştırma detayı olarak değerlendiriliyor.

Güneş etrafındaki bir tam dönüşünü 40 bin yılda tamamladığı düşünülen 2015 TG387, Güneş'e en yakın konuma geldiği anda keşfedildi.

Uluslararası Astronomi Birliği Küçük Gezegen Merkezi tarafından duyurulan keşif, Astronomical Journal dergisinde de yer aldı. 

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

 

Bu makaleye ifade bırak