21.04.2013 02:30 | Son Güncelleme:
GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul

Güney, Çayan’ı bu arabada sakladı

Yılmaz Güney 1966 Model Buick Riviera marka arabasıyla Nebahat Çehre’nin içinde bulunduğu trenin önünü kesmiş, Mahir Çayan’ı da bagajda saklamıştı


Yeşilçam Sinemasına Saygı Günleri” kapsamında filmlerde kullanılan eski otomobilleri bularak aktör ve aktristleriyle buluşturan İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği Ediz Hun, İzzet Günay, Göksel Arsoy’un ardından 1984’te hayatını kaybeden Yılmaz Güney’in otomobilini buldu. Yılmaz Güney’in dostu 1966 Buick Riviera, Erdoğan Tokatlı’nın yönetmenliğinde “Eşrefpaşalı” adlı filmde ilk kez görülmüştü.

Trenin önünü bile kesmişti
Türkiye güzeli Nebahat Çehre’nin kafasındaki rakı kadehlerine gerçek mermilerle ateş eden Yılmaz Güney, Türk sinema tarihi içinde önemli bir sahneyi gerçekleştirmişti.
Bu sahnenin ardından çok korkan Nebahat Çehre’nin Eskişehir’deki teyzesine doğru yola çıkmak için bindiği trenin önünü Yılmaz Güney bu otomobille kesmişti. Treni geçen ve Bilecik Vezirhan’da rayların üzerine çıkarak durduran Yılmaz Güney, makinistlere “İçeride bir emanetim var, onu almaya geldim” diyerek Nebahat Çehre ile birlikte İstanbul’a dönmüştü.

Güney’i jandarma durdurmuştu
1971’de ise İsrail Başkonsolosu’nun kaçırılmasının ardından Türkiye’nin her yerinde aranan THKP-C önder kadrosu da bu otomobilde saklanmıştı. Yılmaz Güney, Mahir Çayan, Ulaş Bardakçı, Hüseyin Cevahir ve Oktay Etimen’i arabasının bagajında seyahat ettirerek yakalanmamalarını sağlamıştı. Yolda çevirme yapan jandarma  ünlü yönetmen Yılmaz Güney’i durdurduğunda bagajı aramadan göndermişti.

En sevdiği arabasıydı
İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği Başkanı Serkan Okay, Ali Altan Mıhçıoğlu’na ait olan tarihi otomobili bulmanın sevindirici olduğunu söyledi. Okay, “1966 Buick Yılmaz Güney’in en uzun süre kullandığı ve en sevdiği otomobili. 1963 Oldsmobile, 1962 Mercury ve 1965 Ford Mustang’i varmış. Güney’den sonra Hasan Kazankaya’nın olmuş. 30 yıldır     Ali Altan Mıhçıoğlu’na ait” dedi.

 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5