26.12.2008 00:04 | Son Güncelleme:
MUSA?KESLER İstanbul

Güney, Susurluk’ta ifade verdi mi?

Ergenekon savcısı, sanık Oğuztan’a eski polis müdürü Saçan’ın Fethullahçı olup olmadığını sordu. Albay Özden’in ölümünün davaya dahil edildiği ortaya çıktı

Güney, Susurluk’ta ifade verdi mi?

Ergenekon davasının dün görülen 32.duruşmasında Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, tutuklu sanıklardan Ümit Oğuztan’a 2001 yılında kendisini gözaltına alan dönemin İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan’ın Fethullahçı olup olmadığını sordu.
Oğuztan, Saçan’ın Fethullahçı olduğunu öne sürerek, “Gözaltındayken, beni yakamdan tuttu, duvara çarptı. ‘Ulan sen Fethullah Gülen’den ne istiyorsun?’ dedi” diye konuştu.
Oğuztan’ın sorgusu sırasında Mardin İl Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden’in ölümüyle ilgili olarak başlatılan soruşturmanın da, Ergenekon soruşturması kapsamına dahil edildiği ortaya çıktı. Oğuztan’a, bir dönem birlikte çalıştığı ve “davanın kilit ismi” olarak nitelendirilen Tuncay Güney’le ilgili sorular da yöneltildi.
Strateji dergisini çıkardığı dönemde Güney’in yanında 4.5 ay muhabir olarak çalıştığını söyleyen Oğuztan, Güney’in bu dönemde 24 yaşında olduğunu ve sürekli  önemli adamlar tanıyıp görüştüğünü anlatarak, kendisine önemli biri havası vermeye çalıştığını anlattı. 

‘Eymür aradı’
Gazeteci arkadaşları tarafından Güney hakkında uyarıldığını söyleyen Oğuztan, “Kendisine karşı mesafeli ve dikkatliydik. Bu derece bir insan olabileceğini bilmiyordum. Tahmin bile edemedim” dedi.
Oğuztan, Güney’in radikal sağ ve PKK yandaşı gruplar ile cemaat yapılanmalarına girip çıkan bir muhabir olduğunu söyleyerek, “Bir keresinde dergide oturuyordu, bir telefon geldi, yüzü kireç gibi oldu. Ne olduğunu sordum. ‘Mehmet Eymür beni aradı, niye arıyor ki beni?’ diye cevap verdi” dedi.
Oğuztan, Güney’in kendisine bir gay barda cellat lakaplı Muhsin Karger isimli İranlı bir diplomatla ilişki kurduğunu, MİT’in de bu ilişkiden haberdar olunca bu kişiyle ilgili bilgileri Eymür’ün adamlarına aktarmasının istendiğini anlattığını söyledi.
Güney’in Tansu Çiller, Mehmet Ağar ve Necmettin Erbakan ile de sık sık görüştüğünü iddia eden Oğuztan, Güney’in Susurluk sürecinde ifade verdiğini ve kendisine çok korktuğunu anlattığını belirtti.

 Güney evrakı gelmedi
Duruşmada, taleplerin alınmasının ardından Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, dosyaya gelen evrakı okudu.
Şengün, “Ergenekon Şeması”yla ilgili MİT’ten gelen cevap yazısında, MİT tarafından gönderilen istihbari bilgi ve belgelerin, delil olarak kullanılmasının mümkün olmadığını belirtildiğini ifade etti. Mahkeme MİT’e yazı yazarak, bu belgelerin delil olarak kullanılamayışının yasal dayanağını soracak. 
İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’ndan gönderilen başka bir yazıda ise Güney hakkında yürütülen soruşturmanın gizliliği dolayısıyla, Güney ile ilgili evrakın gönderilmediğinin bildirildiğini anlatan Şengün, mahkemenin daha sonra detaylı yazı yazarak, soruşturma evrakını istediğini kaydetti.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0