03.01.2018 01:30 | Son Güncelleme:

Güney’den Kuzey’e dostluk eli

Güney Kore, gelecek ay düzenlenecek 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları öncesinde Kuzey Kore’ye üst düzey görüşme teklifinde bulundu.

Yonhap ajansının haberine göre, Güney Kore Birleşme Bakanı Cho Myoung-gyon, iki ülke temsilcilerinin 9 Ocak’ta Güney ve Kuzey Kore sınırındaki askerden arındırılmış bölgede yer alan Panmunjom köyünde olimpiyat işbirliğini ve ilişkilerin nasıl geliştirileceğini görüşmek üzere bir araya gelmesini önerdi. Cho, görüşmenin gerçekleşmesi halinde Güney Kore’nin, olimpiyat işbirliğine odaklanmanın yanı sıra Kuzey ve Güney arasındaki gergin ilişkilerin iyileştirilmesi konularını da gündeme getirmeye çalışacağını açıkladı. Kuzey Kore’den konuyla ilgili bir yanıt henüz verilmedi.

Diğer yandan Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore’nin PyeongChang Kış Olimpiyat Oyunlarına katılması için hızla önlem alınması çağrısında bulundu. Kuzey Kore Kim Jong-un, yeni yıl konuşmasında, Kore Yarımadası’nda askeri gerilimin düşürülmesi ve Güney Kore ile ilişkilerin gelişmesi gerektiğini vurgulamıştı. Güney Kore’de düzenlenecek 2018 Kış Olimpiyatlarına heyet gönderilebileceğini kaydeden Kim, bu konuda görüşmelere açık olduklarını ifade etmişti. 

Yeni füze emri

Bu gelişmeye karşın, yakınlaşmaya dair umutların arttığı bir dönemde, Kim Jong-un’un “Kuzey Koreli bilim insanlarından ülkenin en büyük füzesini yapmalarını istediği” yönündeki iddia kuşkuları artırdı. Japonya’nın “Mainichi” gazetesinin haberine göre Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, füzenin, ülkenin 70. kuruluş yıldönümü olan 9 Eylül’de fırlatılmaya hazır olmasını istedi.


 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0