08.03.2018 10:08 | Son Güncelleme:
AA

Güney Kore açıkladı: Çok sayıda kritik an var

Güney Kore Devlet Başkanı Moon, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması için atlatılması gereken çok sayıda kritik an olduğu değerlendirmesini yaptı.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Kuzey ve Güney  arasında liderler zirvesi düzenlenmesine ilişkin hafta başında varılan mutabakata  rağmen, nükleer krizin sona erdirilmesinin önünde çok sayıda "kritik an"  bulunduğunu söyledi. 

Moon, Hristiyan din adamlarıyla görüşmesinde, gelecek ay iki ülke  arasında yapılacak liderler zirvesine değinerek, "Kritik bir anın üstesinden  geldik. Ancak Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve kalıcı bir  barışa ulaşmak için hala atlatmamız gereken çok sayıda kritik an var." ifadesini  kullandı.

Güney Kore lideri, temsilcilerinin Kuzey Kore ziyaretinin sonucunu ise  ABD yönetiminin "güçlü desteğiyle" mümkün olan, "Kore Yarımadası'nın nükleer  silahlardan arındırılması yönünde atılan büyük bir adım" sözleriyle  değerlendirdi.

Güney Kore'den hafta başında yapılan açıklamada, Seul ve Pyongyang  yönetimlerinin nisan ayı sonunda liderler zirvesi düzenleme konusunda mutabakata  vardığı bildirilmişti. Ayrıca Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye karşı nükleer silah kullanmamayı ve ABD ile anlaşılırsa nükleer ve füze denemelerini durdurmayı  taahhüt ettiği belirtilmiş, Seul ve Pyongyang yönetimlerinin askeri gerilimi  düşürmek için de özel hat kurulmasına karar verdiği ifade edilmişti.

Kuzey ve Güney Kore arasındaki olumlu atmosfer, Kuzey Kore lideri  Kim'in, yeni yıl konuşmasında, 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları'na heyet  gönderilebileceğini ve bu konuda Seul ile görüşmelere açık olduklarını  açıklamasıyla başlamıştı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0