Güney Kore'deki okullarda kahve içmek yasaklanıyor

Sabahların sultanı kimine göre Seda Sayan kimine göre ise kahve... Bir an önce kendimize gelmek için tükettiğimiz kahvenin ne denli bağımlılık yarattığı ortada. Kahve kültürünün her geçen gün daha da genişlediği bir devirde sizlere bir 'kahve yasağı' haberi vermek istiyoruz...

Güney Kore'deki okullarda kahve içmek yasaklanıyor

Gerekçesi ne?

Gerekçesi ne?

Şaka değil gerçek. Güney Kore'de 14 Eylül'den itibaren ilkokul, ortaokul ve liselerde kahve satışı yasaklanacak. Sadece kahve satışı da değil. Kahve içmek de artık mümkün olmayacak.

Yasak sadece öğrencileri değil, öğretmenleri de kapsıyor. Peki gerekçesi ne?

Sağlık sorunları

Sağlık sorunları

Düzenli kahve tüketmenin çeşitli fiziksel ve ruhsal sağlık sorunlarına sebebiyet vermesi...

Güney Kore Gıda ve İlaç Güvenliği Bakanlığı sağlıklı gıda tüketimi alışkanlığının yaratılma seferberliğine, okullardan başladığını söylüyor.

Yasakların cezbediciliği

Yasakların cezbediciliği

Güney Kore, Asya'nın açık ara en çok kahve tüketen ülkesi. İşte bu yüzden bu aşırılığın önüne geçilmesi, düğmeye basılması o kadar da şaşırtıcı değil. Ve fakat önemli bir nokta ıskalanıyor.

Gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkmak gibi bir özelliği, yasakların da dayanılmaz bir cezbediciliği var.

Üstelik bangır bangır!

Üstelik bangır bangır!

İşte bu yüzden bangır bangır "Artık okullarda kahve içilmesine izin verilmeyecek" denilmesi kahveyi cezbedici hale getiriyor.

Sesli düşünelim. Diyelim siz Güney Koreli bir liselisiniz. Matematik sınavına hazırlanıyorsunuz, sınavınız haftaya. Uykusuz geçen her gecede bir bardak bile olsa kahve tüketmek istemeniz kadar doğal bir şey olamaz.

Kısıtlansa olmuyor mu?

Kısıtlansa olmuyor mu?

Kahve tabii ki kafein içeriyor. Ancak kafeinsiz kahve diye de bir şey var nihayetinde. Topyekûn kahveyi yasaklamak yerine, kısıtlamak daha mantıklı değil mi? Ya da öğretmenleri bile kahveden mahrum bırakmak ne kadar doğru?

Ayrıca unutmayalım, lise bitene kadar ergenliğimiz devam ediyor. Dolayısıyla bir gence o yasaklar pek sökmez, hatta direkt ters teper...

Kahveyi yasaklamak isterken daha da özendirici hale getirmek pek mantıklı bir hareket değil gibi...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak