Güney Koreliler Kuzey Kore ile PyeongChang diplomasisine nasıl bakıyor?

Kış olimpyatları çerçevesinde, Kuzey Kore ile esen barış rüzgarları, bazı Güney Koreliler tarafından olumlu karşılanıyor olsa da bazıları bu yakınlaşmadan son derece rahatsız. 
Güney Koreliler Kuzey Kore ile PyeongChang diplomasisine nasıl bakıyor?

9 Şubat 2018 itibari ile başlayan PyeongChang Kış Olimpiyatları'nın geçit töreninde Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un kız kardeşi de boy gösterdi. Hem Güney Kore hem de Kuzey Kore'de haber manşetlerini süsleyen bu gelişme için kimi son derece memnunken kimi de bu gösterinin sporla yapılan bir tür propaganda aracı olduğu görüşünde.

Güney Kore cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore ile kış olimpiyatları sayesinde eriyen buzları, iki Kore devleti arasında diyalog ve uzlaşma olarak görüyor. Fakat Güney Kore halkının tümü, bu yakınlaşmayı olumlu şekilde değerlendirmiyor.

Bazı Güney Koreliler, medyada Kim Jong-un'un kız kardeşi Kim Yo-jong'un bu kadar ilgi odağı haline gelmesinden son derece rahatsız.

Gelişmelerden rahatsız olan Güney Koreliler'den bazıları, geçtiğimiz Mayıs ayında seçimleri kazanan cumhurbaşkanı Moon Jae-in'e olan desteklerini geri çekiyor gibi görünüyor.

Birleşik Kore formasıyla mücadele edecek Güney ve Kuzey Kore buz hokeyi takımına yönelik de ciddi eleştiriler var.

Güney Koreliler, Kuzey Kore'nin nükleer bir tehdit haline gelmesinden son derece rahatsız. Her iki tarafın da elini taşın altına koymasıyla atılan adımlar, Kore halkları tarafından kolay hazmedilmeyecek gibi görünüyor.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak