Gupse Özay'ın 'rol icabı kilo' pişmanlığının düşündürdükleri

Oyuncuların rol icabı kilo alıp vermeleri kadar doğal bir şey olabilir mi? "Oyuncu dediğin her role girer" lafı boş yere çıkmadı ya! İzleyiciler olarak profesyonel bir aktristen ve aktörden beklentimiz kılıktan kılığa, rolden role girmesi. Ama işte her şey göründüğü gibi de değil. Gupse Özay'ın son paylaşımına bakın...

Gupse Özay'ın 'rol icabı kilo' pişmanlığının düşündürdükleri

Instagram'dan paylaştı

Instagram'dan paylaştı

Gupse Özay Instagram hesabına kaşları çatık bir fotoğrafını koyup uzunca bir yazı yazdı, kilo alıp verme konusunda kendisine yapılan eleştirilere, sorulan sorulara topluca cevap verdi. Neredeyse her film projesi için 20 küsür kilo alıp 20 küsür kilo verdiğini hatırlattı.

Çevresinden gelen uyarılara "Yok ya bir şey olmaz" diyerek dikkate almadığını hayranlarıyla paylaştı.

Aylardır tedavi görüyor 

Aylardır tedavi görüyor 

Hepsi bu kadar değil. Sağlık problemini de detaylıca paylaştı. Hızlı kilo alıp vermekten dolayı hipotroid, haşimato, karaciğer yağlanması ve hipoglisemi teşhisi konulduğunu ve 5 aydır tedavi gördüğünü açık açık söyledi.

"Bir daha asla kilo alıp vermeyeceğim, önemli olan dengeli olmak" diyerek son noktayı koydu.

 

 

Beyler bayanlar.. Şu kilo alıp verme olayıyla ilgili özelden çok soru geliyor. Sağlık ile ilgili bir konu olduğu için ve yanlış örnek olmamak için açıklama yapmak ve toplu bir cevap vermiş olmak isterim :) Biliyorsunuz ki Deliha'nın ilk filminde epey kilo almıştım. Ardından Görümce filmimde epey verdim. Sonra Deliha 2'de tekrar aldım. Her seferinde alıp verdiğim kilolar da 20 küsürler... Az değil yani. Şimdi başta baktım motivasyonla ve gazla acayip hızlı veriyorum- alıyorum. Oh ne güzel. Etraftan gelen uyarılara da 'yek yeaaaa bişi olmaz karaktere girmem lazım' falan diyorum. Taaa ki sağlığım bana tokat atana kadar.. Deliha'nın çekimlerinden sonra aldığım 20 küsür kiloyu vermek için her zamanki gibi yemeği azaltıp harekete ağırlık verdim. Lakin bu sefer bi sorun var. Hep gittiğim detox merkezinin Antalya şubesine falan gittim ama hayret yav ne yapsam veremiyorum. Aksine kilo almaya devam ediyorum. Üstelik bütün gün uyuyorum. Çok uyuduğum için ağlıyorum. Sonra tekrar uyuyorum. Sonra dedim ki herhalde yoruldum ben. Dedim yurtdışına gideyim orda vereyim. Tropik iklim, meyve sebze deniz... İyi fikir. Gittim. Tayland'a. Detox merkezine. (Bknz fotodaki halim Tayland uçağında..) Oradaki Tayland'lı doktor ikinci gün dedi ki test yapalım sana. Dedi senin tipin iyi değil şişsin. (Tipin kaymış da diyemiyor) Günde 16 saat uyuyorsun. Normal değil bu dedi. Peki abim dedim test yapalım. Aha! Test sonucu geldi. TSH oranım 185.. (Tiroidi olanlar bilir) Adamcağız yanlışlık var deyip yeniden yaptı. Yok sonuç doğru. Neyse, ben stresten ve hızlı kilo alıp vermekten dolayı, hipotiroid, haşimato (ki bunun filmlerimde şakasını dahi yapmıştım) karaciğer yağlanması ve hipoglisemi teşhisiyle Türkiye'ye geri gönderildim. Ve Mart ayından beri tedavi oluyorum. Suçluyum; bunu hak ettim. Şimdi 17 kilo verdim. 5 kilo daha vericem ve bir daha asla kısa sürede kilo alıp vermeyecem. Çünkü gerizekalılık bu. :) Özet; aman diyim doktor kontrolü olmadan asla kilo alıp verme olayını abartmayın. Dengeli olmak önemli. Bide şekeri ekmeği falan net kesin. Yemeyin valla... Öperim sizi çok. Doktorumu çok soran olmuş. Metin Özata. Çokkkk tatlı çok bilgili hemen toparladı beni. 👌

Gupse Ozay (@gupseo)'in paylaştığı bir gönderi ()

Christian Bale'den Charlize Theron'a

Christian Bale'den Charlize Theron'a

Christian Bale'in 'Makinist' filminde verdiği kiloları hepimiz biliyoruz. Ya da Charlize Theron'un 'Cani' filmindeki kilolu halleri de aklımızda.

Oscar kazanan Renee Zellweger'in rol icabı aldığı kilolara dair açıklamalarını da geçmiş zamanlarda okumuştuk.

Evet, birçok oyuncunun yaşadığı bir sıkıntı bu...

20 kilo veren alkışlanmamalı

20 kilo veren alkışlanmamalı

Tamam, oyunculukta yetenek kadar disiplin de şart. Oyuncular, rollerinin hakkını verebilmek için ellerinden geleni yapmalı.

Ama sağlık konusu da ihmal edilebilecek bir şey değil. İşin bir de 'şekilcilik' kısmı var ki, o her şeyden daha da önemli. Bir oyuncu bir rol için minimum 20 kilo verdi diye alkışlanmamalı.


Çerçeve tamam da peki ya resim?

Çerçeve tamam da peki ya resim?

Yani rol için kilo vermek takdir sebebi olmamalı. En fazla artı puan olarak algılanmalı. Ama ne yazık ki böyle olmuyor. "Adama/kadına bak, sırf bu film için..." diyoruz. Halbuki böyle düşünerek 'şekilciliği' besliyoruz.

Ve haliyle yanlış yapıyoruz. Doğrusu bu değil. Fiziksel değişiklik önemli ama her şey bununla sınırlı olmamalı. Çerçeveden ziyade resmi görmek asıl mesele...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak