Gündem
28.03.2011 - 02:37 | Son Güncelleme: 28.03.2011-22:38

Gürcistan’da ‘Türk avı’

Gürcü polisi, bir süredir özellikle ticari amaçlı ülkede bulunan Türklere yönelik tutuklama ve para cezası kesme işlemleri başlattı

Sitene Ekle
Gürcistan’da ‘Türk avı’

TOLGA ŞARDAN Ankara

Polis, tutuklamaları “uyuşturucu ticareti” üzerinde yoğunlaştırırken, olumsuz cezaevi koşulları nedeniyle Ankara’ya mektup yağmaya başladı.
Dışişleri Bakanlığı, gelişmelerden İçişleri Bakanlığı’nı bilgilendirdi. Bunun üzerine yapılan araştırmada, halen 36 Türk’ün başta uyuşturucu ticareti olmak üzere çeşitli suçlardan tutuklu bulunduğu ortaya çıktı. Emniyet Genel Müdürlüğü, şikayetler nedeniyle Gürcü polisinden aldığı bilgiler üzerine inceleme yaptı. Uyuşturucu ticareti yaptığı iddiasıyla tutuklanan Türklerin genellikle 1 gram ya da daha az miktardaki uyuştucu maddeler nedeniyle tutuklandığı anlaşıldı. Yapılan incelemelerde, uyuşturucu ticareti iddiasıyla tutuklanan 17 Türk’ten sadece birisinin bu suçtan sabıkası bulunduğu, diğerlerinin “içici” olduğu ya da “satış” konusunda herhangi bir kayıtlarının bulunmadığı tespit edildi. Türklerin Gürcistan’da araç kullanırken Gürcü polisince kasıtlı olarak suça yönlendirildiği ve karşılığında ağır para cezalarının kesildiği de ifade edildi. Bu iddiaya göre, yol kontrolü yapan yerel polis, Türklerin kullandığı araçları önce takibe alıyor, ardından da özellikle dar yol ve sollama yasağı olan bölgelerde trafik suçu işmeye zorluyor. Bunun karşılığında 100 Lari ceza kesildiği, cezanın ödenmemesi halinde zaman içinde rakamın 2000 Lari’ye yükseltildiği öğrenildi. Bu gelişmeler sonrasında, Gürcü polisinin uygulamalarının değerlendirilmesi için Tiflis’e heyet gönderildi.


En lezzetli buket

Etiketler:
Yorum Yazın
Gönder
Bilgi Yarışması"Yaprak Dökümü" adlı roman yazarlarımızdan hangisine aittir?
Detaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.