Adilcevaz

Adilcevaz

Adilcevaz ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Adilcevaz haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.!

Adilcevaz ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Adilcevaz haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 249 adilcevaz haberi bulunmuştur.

Aygır Gölündeki zebra midye tehdidi için bakanlık devreye girdi
Aygır Gölü'ndeki zebra midye tehdidi için bakanlık devreye girdiBitlis'in Adilcevaz ilçesindeki Aygır Gölü'nü istila eden zebra midyeler için Tarım ve Orman Bakanlığı devreye girdi. Bitlis Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nden gelen yetkililer, gölde incelemelerde bulundu.Van Gölü havzasında ve Süphan Dağı eteklerinde bulunan doğal güzellikleri ile turistik bir öneme sahip olan Aygır Gölü'nü istila eden zebra midyeler, ilçeye 28 kilometre uzaklıktaki 2 bin 500 kişinin yaşadığı Aydınlar beldesinin içme suyu deposunu tıkadı. Eşsiz bir ekosisteme sahip olan göle dalış yapan dalgıç Cumali Birol'un geçen hafta midyelerin tıkadığı mazgalları temizleyip sualtı kamerası ile koloni halinde yaşayan midyeleri görüntülemesi üzerine de Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçti. Bakanlığın talimatıyla ilçeye gelen Bitlis Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri, Aygır Gölü?ndeki ekosistemin korunmasına yönelik çalışma başlattı. Yetkililer, gölde incelemelerde bulundu, Adilcevaz Kültür Sanat ve Turizm Derneği Başkanı ve aynı zamanda dalgıç olan Cumali Birol?dan bilgi aldı.Göldeki midye tehdidine karşı bakanlık tarafından başlatılan çalışmaların sevindirici olduğunu belirten Cumali Birol, Çekilen görüntülerin ardından Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri de bizden sualtı görüntülerini istedi. Bizler de kendilerine su altı görüntüsü desteğini sağladık. Bu midyeler ile ilgili akademik anlamda da geniş çaplı bir çalışma yapılacak. Tehlikenin bertaraf edilmesi noktasında inşallah gereken adımlar atılacak. Bakanlığın kısa sürede harekete geçmesi de bizleri sevindirdi dedi.
9.07.2019Haberler
Adilcevaz’da bulunan mikrobiyalitler koruma altına alınacak
Adilcevaz’da bulunan mikrobiyalitler koruma altına alınacakBitlis’in Adilcevaz ilçesinde bulunan ve boyları 10 metreyi aşan karadaki mikrobiyalit alanlarının korunması ve eko turizme kazandırılması için ilk adım atıldı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akkuş, Doğa Koruma ve Milli Parklar 14. Bölge Müdürü Mustafa Şentürk, dalgıç Cumali Birol ve Girişim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi Gökhan Dilmen, Van Gölü sahiline yaklaşık 2,5 kilometre uzaklıkta bulunan Adilcevaz'ın Cevizli Mahallesi'ndeki Kazma Deresi bölgesinde incelemelerde bulundu. Mikrobiyalit alanı hakkında Doğa Koruma ve Milli Parklar 14. Van Bölge Müdürü Mustafa Şentürk’ü bilgilendiren Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akkuş, mikrobiyalit alanının koruma altına alınarak, buraya yürüyüş yolları yapılması gerektiğini söyledi.“Geçmiş ile ilgili önemli sırlar saklıyor” Mustafa Akkuş, bölgedeki mikrobiyalitlerin yaklaşık 10 bin yıllık olduğunu ifade ederek, “Adilcevaz sadece güzelliğiyle değil, sahip olduğu doğa harikasıyla da Van Gölü havzasının en önemli yerlerinden birisidir. Yaklaşık 1,5 ay önce Cumali Birol’un bize haber vermesiyle bu bölgeye geldik ve bu bölgedeki mikrobiyalit alanları tespit ettik. Mikrobiyalit alanlar Van Gölü’nün oluşumu ile ilgili bilgileri içeren çok önemli alanlardır. Buradaki alanlar geçmiş ile ilgili birçok iz ve sırrı içerisinde saklıyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar 14. Bölge Müdürü Mustafa Şentürk ile birlikte burada neler yapabiliriz diye incelemeye geldik. Biz inanıyoruz ki buraları gerektiği gibi koruyup ve tanıtımını yaparsak, buraya binlerce insanın geleceği kanaatindeyiz. İnşallah yapılacak olan çalışmalarla doğa harikası bu mikrobiyalitleri koruma altına alarak bölgenin eko turizmine kazandıracağız” dedi.“Bu alanlar koruma altına alınacak” Doğa Koruma ve Milli Parklar 14. Bölge Müdürü Mustafa Şentürk ise, mikrobiyalit alanlarının koruma altına alınması için çalışma başlatacakla
19.12.2017Haberler

Yazar Sonuçları