Agva

Agva

Agva ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Agva haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.!

Agva ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Agva haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 372 agva haberi bulunmuştur.

2. Dünya Savaşından kalma denizaltı bulundu
2. Dünya Savaşı'ndan kalma denizaltı bulunduDeniz Kuvvetleri Komutanlığı ve TRT işbirliği ile gerçekleştirilen Mavi Tutku belgesel çalışmasında Şile-Ağva açıklarında batan 2. Dünya Savaşı'ndan kalma Alman denizaltısı U23 bulundu. Alınan bilgiye göre, TCG AKIN arama ve Kurtarma gemisi, Ağva'nın 2 mil açığında yaptığı çalışmalarda denizaltıyı 40 metre derinlikte buldu ve uzaktan kumandalı cihazla görüntüledi.TRT Haber'in sualtı belgesel programı Mavi Tutku ve Deniz araştırmacısı Selçuk Kolay'ın yaptığı araştırmalar sonucunda denizaltının bulunduğu düşünülen alanda yapılan çalışmalar, tarihin karanlık bir sayfasını daha aydınlatmış oldu.U23 denizaltı batık keşfini 1 yıl önce donanmaya katılan TCG AKIN gemisi yaptı. Gelişmiş sualtı arama cihazlarına sahip olan gemide, 1.000 metre derinliğe kadar görev yapabilen ROV adı verilen uzaktan kumandalı sualtı cihazı bulunuyor. TCG AKIN gemisi Komutanı Deniz Yarbay Cenk İlgün, derinlerde kaybolan bir tarihin tanığı U23'ün keşfini gerçekleştirmekten mutlu olduklarını belirterek, "TCG AKIN komutanlığı mavi vatanda daima Türk milletinin hizmetindedir." dedi.TRT Haber Mavi Tutku belgesel yönetmeni Hakan Aslan ise "Uzun zamandır Alman denizaltılarının Karadeniz’deki harekatı ve sonrasında yaşananlarla ilgili çalışmalarımız devam ediyordu. Denizaltı personeli ve görgü tanıklarının anlatımıyla hazırladığımız belgesel TRT ekranlarından çok yakında izleyici ile buluşacak." değerlendirmesini yaptı.
31.01.2019Haberler
Kayıp Buse için dere yatağının yönü değiştirilecek
Kayıp Buse için dere yatağının yönü değiştirilecekAntalya’nın Kemer ilçesinde meydana gelen hortum felaketi sırasında kaybolan Kader Buse Acar’ı arama çalışmaları 8. günde devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Buse'nin evden getirilen saç teliyle eşleştirilip define aramakta kullanılan metal çubuklarla yapılan aramada şamandıra ile işaretlenen noktanın kazılabilmesi için dere içindeki set kısmen yıkılarak suyun yönü değiştirilmeye çalışılıyor. Dün denizde ve sahil bandında kötü hava koşulları yüzünden yapılamayan arama çalışmaları, Ağva Deresi’nde yoğunluk kazanmış ancak bir sonuca ulaşılamamıştı. Bu sabah Ağva Deresi yanına getirilen bir ekskavatör, 2 kamyon ve bir kırıcı aparatıyla dere yatağındaki setlerden biri kırılmaya başlandı. Bu işlemin, geçtiğimiz günlerde ismi açıklanmayan ve babanın ısrarı üzerine arama kurtarma ekipleri tarafından destek verilen kişinin şişme botla dereye inerek elinde bulunan altın arama çubuklarıyla belirlediği ve bir şamandıra ile işaretlenen noktanın kazılabilmesi için yapıldığı öğrenildi. "Setler yıkılıp derenin yönü değiştirilsin" Bazı vatandaşlar halkın da yoğun katılımıyla arama çalışmalarının sürdürülmesini isterken, 4 yaşındaki oğlu Efe’yi 2016 yılında havuzda boğulması sonucu kaybeden Mustafa Çelik de arama çalışmalarına yardımcı olmak için bölgeye geldi. Çelik, "Ben de evladımı kaybettim, toprağa verdim. Hiç olmazsa yerini biliyorum. Buse'nin babasının acısını anlıyorum. Bu derenin yönü değiştirilebilir, arama çalışmaları çok daha kolaylaşır. Bunu neden yapmadıklarını anlayamıyorum, suyun içinde çaba gösteren dalgıçlara da üzülüyorum" diye konuştu. 10 Kasım şiiri Buse'nin daha önce kendi hesabından yaptığı paylaşımın dün ortaya çıkmasının ardından bugün de 2017 yılında 10 Kasım tarihinde tören sırasında şiir okuduğu görüntüler ortaya çıktı. Arkadaşları tarafından paylaşılan görüntülerde kürsüde olan Buse Acar, Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili şiiri coşkuyla okuyor. "Bazı dalgalarda boğulacak olursun mesela şu an hayatı uzaktan izliyorum" Yine Buse tarafından deniz kenarın
31.01.2019Haberler
Buse’nin çantası ile küpesi bulundu
Buse’nin çantası ile küpesi bulunduAntalya’nın Kemer ilçesinde hortumun dereye sürüklediği otomobilin içerisinde bulunamayan üniversite öğrencisi Buse Acar’ı (20) arama çalışmalarında yeni gelişme yaşandı. Buse’nin içerisinde olduğu otomobilin düştüğü alan daha önceki arama yapılan bölgenin 100 metre uzağında olduğu tespit edilirken, yeni alanda yapılan çalışmalarda da Buse’ye ait içerisinde kişisel eşyalarının bulunduğu çantası ile küpesi bulundu. Öte yandan yetkililer, hortumdan kopan bir saç çatının otomobile çarparak dereye sürüklendiği ihtimali üzerinde duruyor. Antalya’nın Kemer ilçesinde dün saat 15.00 sıralarında meydana gelen hortum felaketinde babasının işyerinin olduğu bölgeye geldikleri sırada annesinin kullandığı otomobille hortuma kapılarak Ağva Deresi’ne sürüklenen 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Buse Acar’ı arama çalışmalarında gelişme yaşandı. Arama çalışmalarının sürdüğü Ağva Deresi’nde her yer didik didik aranırken, daha önce Kuzudere Mahallesi Kemer Küçük Sanayi Sitesi girişi önünden dereye düştüğü tahmin edilen otomobile ait yaklaşık 100 metre uzaklıktaki kayalık alanlarda araca ait cam kırıkları tespit edildi.Çantası ve küpesi bulundu Bunun üzerine bölgede aramalarının sürdüren Jandarma Arama ve Kurtarma Sualtı dalgıçlarının rotasını değiştirdi. Genç kızın, hortum sırasında sanayiden kopup gelerek dereye düşen demir saç çatının altında olabileceğinden şüphelenen ekipler, bölgeye vinç talep etti. Tonlarca ağırlıkta saçın kaldırılmasının ardından demirlere takılı vaziyette Buse’ye ait içerisinde kişisel eşyalarının bulunduğu bir çanta ile yine genç kızın küpesi bulundu. Bulunan eşyalar bölgede umutla bekleyişinin sürdüren baba Ahmet Acar’a gösterilerek Buse’ye ait olduğu teyit edildi.Demir saçın arabaya çarptığı ihtimali Öte yandan, hortumun otomobili yol güzergahında yaklaşık 100 metre sürüklediği ve bu sırada yine hortum sebebiyle sanayiden koparak gelen demir saç çatının anne ile kızının içerisinde olduğu otomobile çarpıp dereye sürük
25.01.2019Haberler
Hortumda kaybolan Buse’yi arama çalışmaları tekrar başladı
Hortumda kaybolan Buse’yi arama çalışmaları tekrar başladıAntalya’nın Kemer ilçesinde hortumun dereye fırlattığı aracın içerisinde bulunamayan 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Buse Acar’ı arama çalışmalarına günün ilk ışıklarıyla beraber tekrar başlanıldı. Antalya’nın Kemer ilçesinde saat 15.00 sıralarında manzara seyretmek için evinden otomobilleriyle çıkan Ayla Acar ile kızı Buse Acar (20), Kuzdere Mahallesi Kemer Küçük Sanayi Sitesi önüne geldiği sırada hortuma yakalandı. Ayla Acar’ın kullandığı otomobil, hortumun etkisiyle Ağva Deresi’ne uçtu. Vatandaşların müdahalesi ile anne araçtan çıkartılırken, 20 yaşında Buse Acar ise gözlerden kayboldu. Genç kızı aramak için bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi. Bölgeye Buse’yi bulmak için AFAD, UMKE ve Sahil Güvenlik ekipleri havadan, karadan ve dalgıçlarda dere içerisinden arama çalışması başlattı. Yaralanan Ayla Acar, Kemer Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Dün havanın kararmasının ardından ara verilen arama çalışmaları, bugün günün ilk ışığıyla birlikte tekrar başladı. Bölgeye şafak vaktinde gelen Antalya Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı 2 dalgıç ekip arama çalışmalarına Ağva Deresi’nin Çam Yuva Sahilinde denizle buluştuğu noktadan başladı. Havadan da destek verileceği belirtilen arama çalışmalarına bölge halkının yardımcı olması konusunda Belediye Başkanı Mustafa Gül tarafından sosyal medya üzerinden çağrıda bulunuldu. İlerleyen saatlerde dün olduğu gibi vatandaşların da arama çalışmalarına katılacağı öngörülüyor.
25.01.2019Haberler