Demir Kilise

Demir Kilise

Demir Kilise ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Demir Kilise haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.!

Demir Kilise ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Demir Kilise haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 163 demir kilise haberi bulunmuştur.

Erdoğan ile muhabir arasında güldüren diyalog
Erdoğan ile muhabir arasında güldüren diyalogDemir Kilise’nin açılış töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ile bir foto muhabiri arasında yaşanan diyalog güldürdü.Balat’ta 1898 yılında demirden inşa edilen ve tek kilise olma özelliğini taşıyan Bulgar Sveti Stefan Kilisesi (Demir Kilise), 7 yıl süren restorasyon çalışmasının ardından bugün yapılan törenle açıldı. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Başbakan Binali Yıldırım, Bulgaristan Başbakanı Borisov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, Bulgar Eksharlığı Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Vasil Liaze, Türkiye ve Bulgaristan’daki dini cemaat liderleri katıldı.ERDOĞAN’DAN “SEN DE ÇEKEMEZSEN KİMSE ÇEKEMEZ” ESPRİSİ Törende konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler kilisenin önüne geldi. Burada Erdoğan beraberindekilerle birlikte kurdele keserek kilisenin açılışını gerçekleştirdi. Ardından içeriye giren protokol kiliseyi gezdi. Erdoğan ise yetkililerden kilise ve yapılan restorasyon hakkında bilgi aldı. Kurdele kesimi esnasında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir foto muhabiri arasında yaşanan diyalog çevredekileri güldürdü. Erdoğan kendilerini görüntüleyen muhabirlere, “Çekebildiniz mi” diye sordu. Muhabirler de, alanın darlığından dolayı “çekemedik” diye yanıt verdi. Bunun üzerine Erdoğan’ın, “Sen de çekemezsen kimse çekemez” demesi çevredekileri güldürdü.
7.01.2018Haberler
Açılışını Erdoğan ve Borissov yaptı
Açılışını Erdoğan ve Borissov yaptıRestorasyon çalışmaları tamamlanan İstanbul Balat’taki Demir Kilise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’un katılımıyla açıldı.Demir Kilise olarak bilinen Sveti Stefan isimli Bulgar kilisesinin restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından açılış töreni bugün yapıldı. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve Bulgar heyeti katıldı. Başbakan Binali Yıldırım burada yaptığı açılış konuşmasında, değişik inançlara sahip vatandaşların ibadetlerini en iyi şekilde yapabilmesi konusunda hükümet olarak verilen öneme değindi. Yıldırım, dünyada dini ve kültürel kutuplaşma riskinin arttığını vurguladı. Yıldırım konuşmasına şöyle devam etti: “Mimari bakımdan birçok özelliğe sahip bu kilisenin restore edilerek Hristiyan vatandaşlarımızın hizmetine sunulması ülkemizde dinlere karşı ecdadımızdan gelen ve bugün de devam eden hoşgörünün en güzel numunesidir. Bu eser, İstanbul’un yüzyıllardır bütün inançları bir arada tutan karakteri temsil etmektedir. Ülkemizde değişik inançlara sahip vatandaşlarımızın ibadetlerini en iyi şekilde yapabilmesi toplumsal uyum barış ve huzur içinde bir arada yaşamak hükümetimizin önem verdiği konuların başında gelmektedir. Cumhurbaşkanı başbakanlığı döneminde çıkardığımız kanunla cemaat vakıflarının mallarının iade edilmesine karar vermiştir. Bu şekilde 167 cemaat vakfına ait bin 29 eser varlık, cemaat vakıflarına aktarılmış ve geçmişten beri gelen bu önemli sorun da ortadan kaldırılmıştı. Bu kapsamda Şişli Kaptanpaşa Mahallesi 60 dönümlük önemli bir taşınmaz Bulgar vakfına teslim edilmiştir.” “DİNİ VE KÜLTÜREL KUTUPLAŞMA RİSKİ GİTTİKÇE ARTIYOR” "Etrafımıza baktığımızda Avrupa başta olmak üzere dini inançlar konusunda gerekli toleransı maalesef göremiyoruz" diyen Yıldırım, "Gittikçe bu değerler insanlığı birleştiren değerler olmak yerine aradaki düşmanlığı arttıran değerlere dönüşüyor. Dini ve kült
7.01.2018Haberler
Demir Kilisenin restorasyonu tamamlandı
Demir Kilise'nin restorasyonu tamamlandıDemir Kilise olarak bilinen Sveti Stefan isimli Bulgar Kilise'sinin restorasyon çalışmaları tamamlandı. Restorasyon hakkında yapılan açıklamada "Çalışma Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Yapı İşleri Müdürlüğü’nce, 13 Milyon TL bedelle gerçekleştirildi" denildi. 7 Ocak'ta açılışının yapılması beklenen Demir Kilise olarak bilinen Sveti Stefan isimli Bulgar Kilise'sinin restorasyon çalışmaları tamamlandı. Çalışma hakkında yapılan yazılı açıklamada, restorasyon aşamaları anlatıldı. Çalışmalar kapsamında, taşıyıcı Sistem güçlendirme, dış cephe koruma ve restorasyon, iç restorasyon ile çevre düzenlenmesi yapıldığı açıklandı.Ayrıca, 2005 yılında kilise zeminindeki kayma sebebiyle zemin ıslahı yapıldığı ve 2011 yılında başlayan restorasyon çalışmaları kapsamında yapının 3 cephesinin zemine çimento enjeksiyonu yapılarak güçlendirildiği belirtildi. Çalışmanın Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Yapı İşleri Müdürlüğü’nce, 13 Milyon TL bedelle gerçekleştirildiği bildirildi.Yazılı açıklamada yapılan restorasyon çalışmaları adım adım şöyle sıralandı, “Sveti Stefan (Bulgar Kilisesi) restorasyon projeleri hazırlandı. Proje, Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca onaylandı.Kilisenin statik ve çelik konstrüksiyon güçlendirme projesi hazırlandı. Restorasyon sırasında, çelik konstrüksiyonlu yapının sac ve döküm cephe kaplamaları söküldüğünde; Yapının ileri derecede korozyona uğradığı, statik tehlike arz edecek kesit kayıpları, kopmalara varacak derecede metal erimeleri görüldü.Zaruri olarak statik ve çelik konstrüksiyon güçlendirme projesi hazırlandı ve İstanbul Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca onaylandı.Projeye göre; bodrum kattaki duvarların çatlakları tamir edildi. Bodrum kat zemin güçlendirmesi yapıldı. Paslı kolonlar statik projesine göre, çelik kolonlarla değiştirildi. Sökülen dış cephe kaplama ve süslemelerinin restorasyonları, astar ve boyaları yapıldı.İç me
4.01.2018Haberler
Demir Kilisenin son durumu havadan görüntülendi
"Demir Kilise"nin son durumu havadan görüntülendiBalat’ta bir dönem çürümeye yüz tutmuş Bulgar kilisesi Sveti Stefan, nam-ı diğer "Demir Kilise"de 7 yıldır süren restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Restorasyon çalışmaları yapılan tarihi kilisenin son durumu havadan görüntülenirken, 7 Ocak 2018 tarihinde ibadete açılması planlanan kilisenin açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'un katılması bekleniyor. Haliç kıyısında bulunan ve dünyada demirden inşa edilen tek kilise olma özelliğini taşıyan Bulgar kilisesi Sveti Stefan, nam-ı diğer ‘Demir Kilise’ eski günlerdeki ihtişamına kavuşmak için gün sayıyor.Demir kilise Sveti Stefan’da 7 yıl süren restorasyon çalışmalarındaki son durum havadan görüntülendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) katkılarıyla 2011 yılından başlayan restorasyon kapsamında Demir Kilise'nin yüzde 90’ı elden geçirildi. Kilisenin 7 yıllık süren restorasyon çalışmalarının ardından Aralık ayında tüm eksikliklerinin tamamlanıp 7 Ocak tarihinde resmi açılışının yapılması planlanıyor. Kilisenin açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, yerel yönetim ile kamu kurum ve kuruşlarından yetkililer başta olmak üzere bine yakın davetlinin katılması bekleniyor.Havadan çekilen görüntülerde kilisenin restorasyon çalışmalarını büyük bir kısmının bittiği ve bazı kısımlarının altın renginde boyandığı görüldü."Restorasyon, 16 Milyon TL'ye maloldu" 15 yıldan beri Bulgar Ortodoks Kiliseleri Başkanlığı’nı yürüten Vasil Liaze, kilisenin restorasyonunun 16 milyon TL’ye mal olduğunu, bu paranın 15 milyon TL’sinin Türk hükümeti, 1 milyon TL civarında bir rakamın da Bulgaristan hükümeti tarafından karşılandığını ifade edildi.
29.11.2017Yaşam

Yazar Sonuçları