Deniz Kaplumbağası

Deniz Kaplumbağası

Deniz Kaplumbağası ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Deniz Kaplumbağası haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.!

Deniz Kaplumbağası ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Deniz Kaplumbağası haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 252 deniz kaplumbagasi haberi bulunmuştur.

Caretta carettalar telef oldu
Caretta carettalar telef olduAYDIN'ın Kuşadası ilçesinde, farklı zamanlarda kıyıya vurmuş halde bulunan caretta ceratta cinsi 2 deniz kaplumbağasının boğazına takılan oltalar yüzünden telef olduğu anlaşıldı.Kuşadası'nın Davutlar Mahallesi'nde vatandaşlar farklı zamanlarda kıyıya vurmuş halde caretta ceratta cinsi 2 deniz kaplumbağası buldu. Her iki olayda, Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) ile Milli Parklar yetkililerine bildirdi. Yetkililer, deniz kaplumbağalarının boğazlarındaki olta yüzünden boğulduğunu belirledi. EKODOST Başkanı Bahattin Sürücü, bir günde 2 caretta caretta'nın boğularak öldüğüne değinerek, Bugün ikinci deniz kaplumbağası vakası oldu. Birisi sabah Güvercin Ada kıyılarındaydı. Bu küçüktü ağzında misina vardı. Olta yutmuş ve ölmüş. Balıkçıların bu tür durumlarda misinayı keserek kaplumbağayı denize bırakmaması gerekiyor. Olta ağzında denizde beslenemediği için ölüyorlar. Bu tür durumlarda balıkçıların yetkilileri arayarak bilgi vermeleri ve yardım istemeleri gerekiyor. Gönüllü veterinerler tarafından onu kurtarma imkanı bulabiliyoruz. İkinci olayda ise kaplumbağanın denizde boğulduğunu düşünüyoruz. Balık ağlarına takılıyor suyun üzerine çıkıp hava alamıyor bu nedenle boğularak ölüyorlar. Zamanında müdahale edildiğinde bunların bir çoğunu kurtarabiliyoruz dedi. Deniz kaplumbağaları, kıyıdan alınarak gömülmek üzere başka bir yere götürüldü.
9.04.2018Yaşam
Aydında yaralı caretta caretta bulundu
Aydın'da yaralı caretta caretta bulunduAydın'ın Didim ilçesinde, yaralı halde denizde bulunan ve nesli tükenmekte olan caretta ceretta cinsi deniz kaplumbağası, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Didim Belediyesi ekipleri tarafından kurtarıldı. Didim’de Altınkum sahili açıklarında yaralı halde görülen caretta ceretta cinsi kaplumbağanın kurtarılması için ekipler büyük çaba harcadı. 1. koy bölgesinde vatandaşlar tarafından fark edilen kaplumbağa, daha sonra dalgaların etkisiyle Altınkum sahili açıklarına kadar sürüklendi. Kaplumbağanın denizden çıkarılması için Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerine haber verilirken, bölgeye Didim Belediyesi Hayvan Barınağı ekipleri ile İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri de çağrıldı.Kıyıdan yaklaşık 50 metre açıkta olan kaplumbağa, üç kuruma bağlı ekiplerinin işbirliğiyle denizden çıkartılarak tekneye alındı. Daha sonra kıyıya çıkartılan dev kaplumbağa sedye ile araca taşındı. Yarası incelenmek ve tedavi edilmek üzere Didim belediyesi Hayvan barınağına götürüleceği öğrenilen kaplumbağaya ilk müdahalenin ardından Muğla Ortaca’da bulunan Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezine (DEKAMER) götürerek tedavi altına alınacağı öğrenildi.Öte yandan, Didim’de geçen hafta ilçenin değişik kıyılarda 3 adet ölü halde caretta ceretta cinsi kaplumbağa bulunmuş, kesi ve yara izi olmayan kaplumbağaların ölüm nedeninin araştırılması için DEKAMER’e gönderilmişti.
15.03.2018Yaşam

Yazar Sonuçları