hanımağa

hanımağa

Son dakika hanımağa haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan hanımağa gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan hanımağa haber sayfamızda...

hanımağa haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 185 hanimaga haberi bulunmuştur.

150 kovanla yılda 1.5 ton bal üretiyor
150 kovanla yılda 1.5 ton bal üretiyorYozgat'ın Sorgun ilçesine bağlı Aşağıcumafakılı köyünde yaşayan ev hanımı ve 4 çocuk annesi 46 yaşındaki İhsaniye Arslan, 3 kovan arıyı 150 kovana çıkartarak yılda 1.5 ton bal üretiyor. Sorgun'a bağlı Aşağıcumafakılı köyünde yaşayan İhsaniye Arslan eşinin aldığı 3 kovan arıyla boş zamanlarında ilgilenmeye başladı. İşleri daha da büyüten Arslan zamanla 3 kovan arıyı 150 kovana çıkarttı. Yılda yaklaşık 1.5 ton bal üreten ev hanımı ürettiği balın patentini de alan Arslan işletme kurmak istiyor.Eşinin ilk etapta 3 kovan arı aldığını ancak işlerinin yoğunluğundan dolayı bakamadığını belirten Arslan,"Ev işlerinin dışında boş zamanlarımda arılarla ilgilenmeye başladım. Daha sonra arılara olan merakım her geçen gün arttı. 3 kovan arıyla başladık daha sonra 70 kovan derken çoğaltarak 150 kovan arımız oldu. Ardından Sorgun Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün açtığı arıcılık kursuna katıldım. Kurs sonunda sertifikamı aldım" dedi. Türk Patent Enstitüsü'nden aldıkları patentle organik bal üretimi yaptığını söyleyen Arslan,"Ekim 2016 tarihinde Sorgunlu Hanımağa ve Marka patenti için Türk Patent Enstitüsü'ne başvuruda bulundum. Başvuru sonucunda Nisan ayında Sorgun'da il organik bal üreticisi olarak marka patenti aldım. Türkiye'nin dört bir tarafına da bal gönderiyoruz" şeklinde konuştu.Bu güne kadar kendi imkanları doğrultusunda aracılık yaptıklarını ifade eden Arslan, KOSGEB'ten destek alarak işletme kurmak istediklerini söyledi.
11.09.2019Haberler
Samsunda ağlatan üretim
Samsun'da ağlatan üretimçüncü, çalışan kadınların özellikle çocuk ceset torbası dikerken çok zorlandığını, hatta ağlayanların olduğunu söyledi. Samsun'da yaşayan evli Gülben Üçüncü, girişimcilik eğitimi aldıktan sonra KOSGEB desteğiyle iş geliştirme merkezinde 'ceset torbası' üretmek için atölye kurdu. Firmasının adını annesi Hatice Hür'den esinlenerek 'Hanımağa Tekstil ve Medikal A.Ş' olarak belirledi. Moda tasarımcısı olan anne Hatice Hür'ün de desteğiyle atölyenin altyapı çalışmaları tamamlandı ve üretime geçildi. Yapılan Ar-Ge çalışmaların ardından ceset torbaları, kan ve benzeri sıvının geçişini engellemesi amacıyla polyester kaplama ile kaplandı. Kısa sürede işlerini büyüten firma Ordu ve Diyarbakır'da da iki atölye daha kurdu. Yılda 200 bin ceset torbası üreten firma, geçen yıl 100 bin adedini, Suriye, Irak, Rusya, Azerbaycan, İran, ve Gürcistan gibi ülkelere ihraç etti. Türkiye'de ceset torbası üreten bir kaç firmadan biri olduklarını söyleyen Gülben Üçüncü, "6 yıl önce televizyonda bir haberi izlerken görüntüde bir bebek cenazesinin karton kutuda taşındığını gördüm. Bu beni çok etkiledi. Zaten annem moda tasarımcısı. Tekstile yabancı değildim. Acaba yapabilir miyim diye düşündüm. Araştırmalar sonucunda atölyeyi kurduk. Yaptığımız Ar-Ge çalışmaları sonrasında daha sağlam ve kaliteli bir ceset torbası üretmeyi başardık. Ve ürettiğimiz ürün çok da ilgi gördü. Yıllık üretim kapasitemiz 500 bin adet. Şuan 200 bin adet üretim yapıyoruz. Hızla üretim miktarımızı artırıyoruz. İhracata da hızla devam ediyoruz. Bizim için ihracat çok önemli. İhracatımızı daha da artırmak istiyoruz" dedi.
11.09.2019Yaşam

Yazar Sonuçları