Hüseyin Üzmez

Türk yazar ve avukat. 17 yaşındayken gerçekleştirdiği Ahmet Emin Yalman suikastıyla tanınmaktadır.
 
 
Ahmet Emin Yalman Suikastı
 
Ana madde: Ahmet Emin Yalman Suikastı
1952 yılında bir lise öğrencisiyken, Malatya'yı ziyaret etmekte olan yazar Ahmet Emin Yalman'ı ateş ederek ağır yaraladı. Suikastten sonra teslim oldu ve 20 yıl hapse mahkûm edildi. 10 yıl süren hapis cezasının 1,5 yıllık bölümünü yazar Necip Fazıl Kısakürek ve bir dönem Antalya Milletvekilliği yapan şair ve yazar Osman Yüksel Serdengeçti ile birlikte geçirdi.
 
Yazarlığı
Son yıllarda Vakit gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.
 
Evliliği
2003 yılında, Bursa'nın Mudanya ilçesinde, kendisinden 50 yaş küçük 22 yaşındaki Ayşe Yılmaz ile evlendi. Yılmaz'ın ailesi evliliğe karşı çıkmış; ancak ev ve araba alınması sonrasında "Peygamber efendimiz de Ayşe ile evlendiğinde 9 yaşındaydı" diyerek, anlaştıklarını ifade etmişlerdir.
 
Cinsel Taciz Iddiasiyla Yargılanması
 
BURSA 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 16 Eylül 2009’daki karar duruşmasında Hüseyin Üzmez hakkında, “cinsel istismar” ve “küçük yaştaki çocuğun ruh sağlığını bozma” suçlarından 13 yıl 1 ay 15 gün hapis, “hürriyeti tahdit” suçundan ise beraat vermiştir. Yargıtay 5. Ceza Dairesi, itiraz üzerine yeniden yargılanma yapılmasına hükmetmiştir. Üzmez, 9 Mart 2011’deki karar duruşmasında, “cinsel istismar ve küçük yaştaki çocuğun ruh sağlığını bozma” suçundan aynı cezaya çarptırılmış, “hürriyeti tahdit”ten ise yine beraat etmiştir. Üzmez, bu kararla tahliye edilmiştir. Yargıtay 14. Ceza Dairesi, Üzmez’e, “cinsel istismar” ve “küçük yaştaki çocuğun ruh sağlığını bozma” suçlarından verilen 13 yıl 1 ay 15 günlük hapis cezasını onamış, “hürriyeti tahdit” suçundan yargılanmasına hükmetmiştir. Onamanın ardından Üzmez, Temmuz 2012’de yeniden cezaevine gönderilmiştir.
 
Eleştiriler
Kendisi hakkında cinsel taciz davası için Hürriyet gazetesi "Yılın Kart Tekesi" manşetini atmıştır. Bugün gazetesi yazarı Nuh Gönültaş ise olaya çok farklı bir yaklaşım getirerek Hüseyin Üzmez modelini katil Ogün Samast'ların Malatya versiyonu olarak kritiğe tabi tutmaktadır. 28 Şubat sürecinde Müslüm Gündüz - Fadime Şahin skandalının onun evinde ortaya çıktığını hatırlatmaktadır.
 
Basında daha ziyade cinsel ve magazinel boyutuyla ele alınan konuya öte yandan tahliye kararının "kadınlara yönelik aşağılayıcı yaklaşım ve tecavüzü hoşgören" bir karar olduğu gerekçesiyle çeşitli kadın örgütleri protesto etmiş, protesto eylemleri polis ve valilik tarafından engellenmiş, hatta tahliye kararının geriye alınması için imza kampanyası düzenlenmiştir.
 
Hakkındaki "ilk sağ eylemci/tetikçi" nitelemesi doğru değildir. Devletin (İstanbul Valiliği), hükümetin ve polisin dava konusunda tarafsız olmadığı iddia edilmiştir.
 
Kitapları
 
Çilenin Böylesi
Şu Bizimkiler (hatırat)
Malatya Suikasti
Öldürücü ve Güldürücü Gerçekler
Can pazarı (roman)
Cumhuriyetin Tosuncukları


Hüseyin Üzmez biyografisi

Hüseyin Üzmez kimdir?

Hüseyin Üzmez 1931 tarihinde doğmuş olup Hukukçu olarak görev yapmaktadır.

Hüseyin Üzmez kaç yaşındadır?

Hüseyin Üzmez 1931 tarihinde doğmuş olup 87 yaşındadır.

Hüseyin Üzmez ne iş yapar?

Hüseyin Üzmez Hukukçu olarak görev yapmaktadır.

Hüseyin Üzmez nerelidir?

Hüseyin Üzmez Türkiye vatandaşıdır.


Doğum Tarihi :1931-01-01