İpekÇalışlar

Türk gazeteci yazar.
 
Yaşamı
 
1947 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Üsküdar Amerikan Kız Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunudur. Gazeteciliğe TRT'de başladı. 1976'da gazeteci Oral Çalışlar ile evlendi, 1978 yılında oğlu Reşat dünyaya geldi. 12 Eylül döneminde TRT'den ayrıldı.
1980'lerde Nokta dergisinin haber müdürlüğünü yaptı. Söz Gazetesi'nin ve patronsuz Sokak dergisinin kurucularından birisi oldu.
1990-92 yılları arasında Hamburg'da yaşadı. Bu dönemde eşcinsellik, kadın ve İslam konularını araştırdı. Türkiye'ye dönünce, Cumhuriyet gazetesinin haber müdürlüğünü üstlendi; ardından on yıl süreyle Cumhuriyet Dergi 'yi çıkarttı.
2003 yılında İran'a eşi ile birlikte yaptıkları gezide gözlemlediklerini, İranlı aydınlarla yaptıkları görüşmeleri ve İran üzerine yürüttükleri araştırmayı kaleme aldı ve 2004'te “İran: Bir Erkek Diktatörlüğü” adlı kitabı Oral Çalışlar ile birlikte yayımladı.
Mustafa Kemal Atatürk'le iki buçuk yıl evli kalan Latife Hanım'ın hayatını araştırıp yazdığı Latife Hanım 2006'da yayımlandı. Kitapta, Latife Hanım'ın kız kardeşi Vecihe İlmen'in hatıralarına dayanarak, 1 Nisan 1923 gecesi, Trabzon Mebusu Ali Şükrü Bey'i öldüren Topal Osman'ın Çankaya Köşkü’ne düzenlediği silahlı baskın sırasında, Atatürk’ün Latife Hanım’ın çarşafını giyerek köşkten kaçtığını ifade etmesi, Savcılık tarafından suç olarak görüldü; İpek Çalışlar ve onunla röportaj yapan Hürriyet Gazetesi Sorumlu Müdürü Necdet Tatlıcan hakkında 4,5 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. Yazar, Atatürk'ün hatırasına basın yoluyla hakaret ettiği” iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti. İpek Çalışlar, bu biyografi ile Uluslararası Pen Türkiye Merkezi tarafından kadının insan hakları ve kadın erkek eşitliği temalarında özgün çalışma ortaya koyanlara verilen Duygu Asena Ödülü 'nü aldı.
2010'da "Biyografisine Sığmayan Kadın" altbaşlığını taşıyan "Halide Edib" adlı kitabı yayımlandı.
Eserleri
 
İran Bir Erkek Diktatörlüğü (Oral Çalışlar ile birlikte, 2004)
Habercinin El Kitabı 5 Radyo ve Radyoculuk (B. Kejanlıoğlu, N. Timisi, R. Duran, T. Eryılmaz, Ü. Giray ile birlikte, 2005)
Latife Hanım (2006)
Halide Edib: Biyografisine Sığmayan Kadın (2008)
Çevirileri
İyi Aşıklar Kötü Aşıklar (Kate Colleran, Shere Hite, 2000)


İpek Çalışlar biyografisi

İpek Çalışlar kimdir?

İpek Çalışlar 1947 tarihinde doğmuş olup Gazeteci olarak görev yapmaktadır.

İpek Çalışlar kaç yaşındadır?

İpek Çalışlar 1947 tarihinde doğmuş olup 72 yaşındadır.

İpek Çalışlar ne iş yapar?

İpek Çalışlar Gazeteci olarak görev yapmaktadır.

İpek Çalışlar nerelidir?

İpek Çalışlar Türkiye vatandaşıdır.


Doğum Tarihi :1947-01-01