Kaçak Elektrik

Kaçak Elektrik

Kaçak Elektrik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kaçak Elektrik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.!

Kaçak Elektrik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kaçak Elektrik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.816 kacak elektrik haberi bulunmuştur.

İsot tarlasında kaçak elektrik hattı bulundu
İsot tarlasında kaçak elektrik hattı bulunduDicle Elektrik Dağıtım, kayıt altındaki abonelerinin daha kaliteli enerji alabilmesi için kayıt dışı kullanıma karşı mücadelesini artırdı. Kısa bir süre önce Siirt’te su hortumuna gizlenmiş kaçak elektrik hattı tespit eden kaçak kontrol ekipleri, bu kez Şanlıurfa’da bir isot (biber) tarlasına gizlenmiş bir kaçak elektrik hattını ortaya çıkardı. Edinilen bilgilere göre, Dicle Elektrik Dağıtım enerji kayıpları kontrol ekiplerinin Şanlıurfa’nın Harran ilçesine bağlı Duran Mahallesi’nde gerçekleştirdikleri son çalışmada bir kişinin yaklaşık 30 metre mesafedeki alçak gerilim direğinden evine kaçak elektrik hattı döşediği ortaya çıktı. Söz konusu kişinin elektrik direğinden aşağıya indirdiği kaçak hattı, isot olarak isimlendirilen biber tarlasının içerisinde toprağın altına döşeyerek gizlediği saptandı. Ekipler, kaçak hatta ait kabloları sökerek toplarken, ev sahibi hakkında kayıt dışı elektrik kullanmaktan işlem yapıldı.Yeraltı kablosunu delerek evine kaçak hat çekti Viranşehir ilçesinde ise Dicle Elektrik tarafından kaçak elektrik kullanılmasını önlemek amacıyla enerji nakil hatlarının yer altına alınmasının ardından kurulan Alçak Gerilim Sayaç Otomasyon Panosu’nu (ASOP) besleyen kablonun delinerek, buradan kaçak elektrik hattı çekildiği belirlendi. Enerji kayıpları ekipleri, ilçenin Uğur Boran caddesinde 15 metre arayla kurulan pano arasında kazı yapıldığına dair belirtiler tespit edince bu bölge kazıldı. Yapılan kazı sonucunda panoların yeraltı besleme kablosunun delindiği ve bitişikteki eve buradan kaçak bir hat çekildiği ortaya çıktı. Ekipler, kaçak hattı iptal ettikten sonra besleme kablosunun üzerini yeniden örttü. Kazı yaparak evine kaçak elektrik hattı çeken şahıs hakkında ise gerekli yasal işlem yapıldı.
11.09.2019Yaşam
Su hortumuna gizlenmiş 80 metrelik kaçak hat bulundu
Su hortumuna gizlenmiş 80 metrelik kaçak hat bulunduSiirt’in Baykan ilçesine bağlı Çukurca köyünde direkten bir eve su hortumu içerisinde döşenen yaklaşık 80 metrelik kaçak elektrik hattı Dicle Elektrik Dağıtım ekiplerinin gerçekleştirdiği kontrol sonucunda ortaya çıkarıldı. Kaçak hattı döşeyen vatandaş hakkında gerekli yasal işlemler yapıldı. Alınan bilgiye göre, elektrik parası ödemek istemeyen bir vatandaş, evine en yakın alçak gerilim hattından döşediği kablo ile harici hat çekti. Yaklaşık 80 metrelik kaçak elektrik hattı döşeyen şahıs, fark edilmemesi için su hortumuna geçirdiği kablonun üzerini bazı yerlerde kaya parçaları ile kapattı, bazı yerlerde ise toprağa gömdü. Elektrik kablosunun taşıdığı hayati tehlikeye rağmen bazı yerlerde açıkta olduğu dikkat çekti. Elektrik direğinden eve uzanan kaçak elektrik düzeneği, Dicle Elektrik Dağıtım’a bağlı enerji kayıpları kontrol ekiplerinin gerçekleştirdiği rutin denetim sırasında ortaya çıkarıldı. Ekipler, elektrik direğinden zemine inen bir kablo belirleyince takip etmeye başladı. Kaçak elektrik hattının uzandığı evde yapılan kontrolde, evin ısınma ve sıcak su ihtiyacı dahil tüm harcamalarının kaçak hattan karşılandığı, elektrik sayacının ise neredeyse hiç kullanılmadığı belirlendi. Kontrol ekibi, yaklaşık 80 metre uzunluğundaki kaçak elektrik hattını toplarken, ev sahibi hakkında kaçak elektrik kullanmaktan gerekli yasal işlemleri de gerçekleştirdi. Kaçak kullanmayın uyarısı yapıldı Dicle Elektrik Dağıtım Siirt İl Müdürü Naci Obut, elektrik kalitesini düşüren, arıza ve kesintilere neden olan kaçak elektrik tüketimine karşı Dicle Elektrik ekiplerinin sürekli denetim yaptığını belirtti.
11.09.2019Yaşam
Pompalı tüfekle elektrik panolarına saldırdılar
Pompalı tüfekle elektrik panolarına saldırdılarDicle Elektrik Dağıtım tarafından kaçak elektrik kullanımını önlemek ve enerji kalitesini artırmak üzere yaygınlaştırılan Otomatik Sayaç Okuma Sistemi’nin (OSOS) uygulandığı Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı İkiköprü beldesinde kurulan panolar, pompalı tüfekle ateş edilerek parçalandı. Enerji şirketi, saldırıya rağmen hemen ertesi gün parçalanan panoların yerine yenilerini kurdu. Dicle Elektrik Dağıtım ekipleri, geçtiğimiz Çarşamba günü kaçak kullanımının yüzde 91’e ulaştığı İkiköprü beldesinde OSOS uygulaması için çalışma başlatmak istemiş, ancak belde sakinlerinin tepki göstermesi üzerine jandarmanın talebiyle enerji şirketi elemanları çalışma yapmadan buradan ayrılmıştı. Cumartesi günü bir kez daha güvenlik güçleri eşliğinde beldeye giden ekipler, bu kez ateş yakıp yolu kapatan, güvenlik görevlilerini taşlayan gruplarla karşılaştı. Eylemci grup dağıldıktan sonra söz konusu beldede OSOS yerleştirme çalışmalarına başlandı.Panolar kurşunlandı Yapılan çalışmalarla iletim hatları değiştirilen yerlerde OSOS kullanımı için 3 pano takıldı. Elektrik şirketinin ekipleri hava kararıp beldeden ayrıldıktan sonra kimliği belirsiz bazı kişiler, kurulan OSOS panolarına saldırdı. Panolardan biri pompalı tüfekle açılan ateş sonucu tahrip edildi, biri kırıldı, bir diğeri ise yakılarak kullanılamaz hale getirildi. Ertesi gün çalışmalarına devam etmek için beldeye gelen ekipler, yakılmış, parçalanmış ve kurşunlanmış panolarla karşılaştı. Yapılacak soruşturma için jandarmanın tutanak tutmasının ardından tahrip edilen panolar yenilendi ve beldede kaçak elektrik kullanımını ortadan kaldıracak OSOS uygulaması için çalışmalara devam edildi.
11.09.2019Yaşam
Benzer Etiketler