Kurt Saldırısı

Kurt Saldırısı

Kurt Saldırısı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kurt Saldırısı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.!

Kurt Saldırısı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kurt Saldırısı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 963 kurt saldirisi haberi bulunmuştur.

Polis Orlando saldırganının evine girdi
Polis Orlando saldırganının evine girdiABD polisi ülke tarihinin en kanlı saldırılarından birine imza atan Afgan asıllı saldırgan Omar Mateen'in evine girdi.Terör uzmanları, ABD’nin Florida eyaletindeki Orlando kentinde eşcinsel gece kulüubünü hedef alan ve 50 kişinin ölümüne neden olan saldırının bireysel şekilde gerçekleştirilen bir ‘yalnız kurt’ saldırısı niteliği taşımasına rağmen bunun IŞİD terör örgütünün stratejisinin bir parçası olduğunu vurguladı.New York Times gazetesinin IŞİD ve El Kaide uzmanı Rukmini Callimachi, olayın örgütün merkezinde planlanmamasına rağmen “IŞİD saldırısı” olarak nitelenmesinin doğru olduğunu belirtti. Callimachi, IŞİD’in son iki yılda ABD gibi okyanus aşırı ülkelerde düzenlediği saldırılarda ‘yalnız kurt’ stratejisine dayandığına dikkat çekti. Callimachi’ye göre, IŞİD’in Sözcüsü Ebu Muhammed el-Adnani, 2014 yılında yalnız kurt saldırılarını teşvik ederek örgüt sempatizanlarına “Kimseden izin almalarına gerek olmadığını” söylemişti. “En küçük saldırının bile kabul göreceğini” belirten Adnani’nin çağrısının ardından, örgüt içerisinde terörü kışkırtmak ve dünyaya yaymak için yeni bir mekanizma oluşumuna hız verildi. Bu kanlı propaganda, Twitter,Facebook gibi sosyal medya organlarında geniş kitlelere ulaştırıldı. Callimachi’ye göre, IŞİD’in okyanus ötesi saldırılarda aradığı tek şart, saldırı düzenleyen sempatizanlarının kamuya açık şekilde örgüte bağlılık yemini etmesi.Orlando saldırısının faili 29 yaşındaki Omar Mateen’in, saldırı sırasında 911’i arayarak IŞİD’e bağlılık yemini etmişti. Aralık 2015’te gerçekleştirilen San Bernardino saldırısında 14 kişiyi öldüren Pakistanlı çift, Facebook’tan IŞİD’e bağlılık yemini etmiş, Mayıs 2105’te Hz. Muhammed sergisine saldırı düzenleyen Elton Simpson da Twitter’dan IŞİD’i desteklediğini açıklamıştı. Callimachi, IŞİD’in çekirdek militanları tarafından gerçekleştirilen saldırılar ile merkezden bağımsız sempatizanları tarafından düzenlenen saldırılar arasındaki farkı bilinçli
11.09.2019Haberler

Yazar Sonuçları

Benzer Etiketler