LütfiArıboğan

Türk eski basketbolcu. Babası, "Met" lakaplı Ahmet Arıboğan, Adana Demirspor'un eski futbolcularındandır. Hidrojeoloji yüksek lisansı yapmış olan annesi Fatma Arıboğan ise Lütfi Arıboğan'ın memleketi olan Adana'nın ilk kadın jeologudur.
 
Lütfi Arıboğan 1961 yılında Adana'da doğdu. Basketbola 1971 yılında Çukobirlik' te başladı. Ankara DSİ, Efes Pilsen ve Ülker Takımlarında oynadı. Hırslı basketboluyla dikkat çeken ve 1.98 m boyundaki Arıboğan, 75 kez milli oldu 43 dakika mücadele ederek, milli formayı en uzun süre giyen basketbolcu oldu. Ülkerspor'da menajer olarak çalıştı. 1988 yılında Galatasaray'a transfer oldu. 1989 yılından itibaren skorer, takımına faydalı ve tribünlere heyecan veren bir oyuncu olan Arıboğan ayrıca takım kaptanlığı da yaptı. 6 yıl boyunca Galatasaray Erkek Basketbol Takımı'nın kaptanlığını yapan Arıboğan, 1990 yılında Galatasaray ile lig şampiyonluğu yaşadı. 1993 - 1994 sezonunda yeni kurulan Ülker'e geçti. Ertesi yıl Galatasaray'a geri döndü ve bu kez Türkiye Kupası'nı havaya kaldırdı. 1996 yılında ise sessiz bir şekilde basketbolu bıraktı. 6 yıl boyunca Galatasaray Erkek Basketbol Takımı'nın kaptanlığını yaptı.
 
Arıboğan Basketbolu bıraktıktan sonra Ülkerspor Genel Menajerliği görevine başladı ve bu görevini 8 yıl sürdürdü.
 
2005 yılında Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı'na seçilen Levent Bıçakçı tarafından TFF Genel Sekreterliği'ne getirildi. Sonraki TFF başkanları Haluk Ulusoy, Hasan Doğan, Mahmut Özgener ve Mehmet Ali Aydınlar dönemlerinde, Ocak 2012'ye kadar değişik görevler aldı.
 
6 Temmuz 2012 tarihinde Galatasaray Sportif AŞ Genel Müdürlüğü görevine getirildi.
 
Eski İstihbaratçı Mahir Kaynak'ın kızı, akademisyen Deniz Ülke Arıboğan ile evlidir.


Lütfi Arıboğan biyografisi

Lütfi Arıboğan kimdir?

Lütfi Arıboğan 1961 tarihinde doğmuş olup Spor adamı olarak görev yapmaktadır.

Lütfi Arıboğan kaç yaşındadır?

Lütfi Arıboğan 1961 tarihinde doğmuş olup 58 yaşındadır.

Lütfi Arıboğan ne iş yapar?

Lütfi Arıboğan Spor adamı olarak görev yapmaktadır.

Lütfi Arıboğan nerelidir?

Lütfi Arıboğan Türkiye vatandaşıdır.


Doğum Tarihi :1961-01-01