Memet AliAlabora

Türk oyuncu. Mustafa Alabora ve Betül Arım'ın oğludur.
 
Yaşam öyküsü
 
İlk yılları ve eğitimi
Alabora, oyuncu anne (Betül Arım) ve babanın (Mustafa Alabora) oğulları olarak 25 Kasım 1977'de İstanbul'da doğdu. İlk tiyatro deneyimini, okulun tiyatro kolunda İngilizce oynadıkları, Çöpçatan (The Matchmaker), Damdaki Kemancı, Batı Yakasının Hikayesi oyunları ile yaşayan Memet Ali Alabora lise yıllarında da , “Shakespeare Çeşitlemeler”, “Biz, Orhan Veli” gibi oyunlarda rol aldı.
Lisede öğrenciliği sürerken Özel Boğaziçi Lisesi'nin desteği ile 1994 yılında Evren Ergeç ile "Boğaziçi Sanat" adında yarı profesyonel bir tiyatro kurdu. Bu ekiple birkaç temsil oynadı. 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nü bitirdi. Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi'nde Yüksek Lisans yaptı.
Meslek yaşamı
İlk profesyonel tiyatro deneyimine Tiyatro İstanbul sahnesinde sergilenen Acaba Hangisi? adlı oyunla başladı. Bir yandan da 1995–1997 yılları arasında atv'de yayınlanan A Takımı programında muhabir olarak çalıştı. Bu sırada kendini ilk kez tanıttığı Kara Melek adlı televizyon dizisinde rol almaya başladı. Ancak asıl ünlenmesi Yılan Hikayesi adlı televizyon dizisinde başrolde oynaması ile oldu. 1999 yılında ilk sinema filmi olan Türk-Yunan ortak yapımı Kayıkçı isimli filmde başrolü oynadı. Bir süre Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde öğretim üyesi olarak görev yapan Alabora, Garajistanbul'un kurucularındandır ve 2010 Mayıs ayına kadar da yönetiminde görev almıştır.
29 Mart 2011'de kurulan Oyuncular Sendikası'nın kurucu üyelerinden olan Memet Ali Alabora, Oyuncular Sendikası'nın ilk olağan Genel Kurulu'nda Genel Başkan seçilmiştir.
Özel yaşamı
19 Kasım 2009'da oyuncu Pınar Öğün ile evlenmiştir.


Memet Ali Alabora biyografisi

Memet Ali Alabora kimdir?

Memet Ali Alabora 25.11.1977 tarihinde doğmuş olup Oyuncu olarak görev yapmaktadır.

Memet Ali Alabora kaç yaşındadır?

Memet Ali Alabora 25.11.1977 tarihinde doğmuş olup 42 yaşındadır.

Memet Ali Alabora ne iş yapar?

Memet Ali Alabora Oyuncu olarak görev yapmaktadır.

Memet Ali Alabora nerelidir?

Memet Ali Alabora Türkiye vatandaşıdır.


Doğum Tarihi :1977-11-25