ÖzlemÇerçioğlu

Türk siyasetçi, sanayici.
XXII. ve XXIII. dönem Aydın milletvekili olarak TBMM’de yer almış bir siyasetçidir. 2009 Türkiye yerel seçimlerinde Aydın ili belediye başkanı seçilen Çerçioğlu, Aydın’ın ilk kadın belediye başkanıdır. Çerçioğlu, 2013 yerel seçimlerinde Aydın’ın ilk büyükşehir belediye başkanı olarak seçilmiştir.
Yaşamı
 
İlk, orta ve lise eğitimini Nazilli’de tamamladı. 1988’de Selçuk Üniversitesi Makine Resim Konstrüksiyon Bölümünden mezun oldu.
Üniversite öğreniminden sonra bir süre yurt dışında yaşadı; New York’ta bir özel firmada Müşteri İlişkileri Müdürü olarak görev yaptı; çeşitli Türk derneklerinde çalıştı. Sanayici olarak da faaliyetlerde bulundu.
Eğitime destek, uyuşturucuyla mücadele, sokak çocuklarını kazanma, Atatürkçü düşüncelere sahip çıkma, nüfus planlaması ile ilgili çeşitli toplumsal içerikli projelerde görev alan Çerçioğlu, 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi XXII. dönem Aydın Milletvekili olarak parlamentoya seçildi. Aynı zamanda parlamentoda İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunda görev aldı.
22 Temmuz 2007’de XXIII. dönem CHP Aydın Milletvekili olarak yeniden seçildi. TBMM Sanayi Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyesi olarak görev yaptı. 2009 Türkiye yerel seçimlerinde Aydın belediye başkanı seçildi ve belediye başkanlığı yapmak üzere milletvekilliğinden istifa etti.
Çerçioğlu, partisinin ve Aydın’ın ilk kadın belediye başkanı olarak 30 Mart 2009’da belediye başkanlığı görevine başladı. Belediye Başkanlığı döneminde “Topuklu Efe” lakabı ile anılmaya başladı.Bir araştırma şirketinin seçmenler arasında yaptığı ikişer aylık belediye başkanları performans ölçümlemesi araştırmalarının ortalama sonuçlarına göre Türkiye’de 2013 yılının en başarılı il belediye başkanı olarak belirlendi.
Aydın il belediyesinin 6360 sayılı, 12 Kasım 2012 tarihli kanunla büyükşehir belediyesine dönüşmesinden sonra gerçekleşen ilk yerel seçim olan 2014 Türkiye yerel seçimlerinde CHP’den Aydın Büyükşehir Belediyesi başkanı olarak aday oldu. Aydın’ın ilk büyükşehir belediye başkanı olarak yeniden göreve geldi.
Özlem Çerçioğlu, evli ve 2 çocuk annesidir, İngilizce bilmektedir.


Özlem Çerçioğlu biyografisi

Özlem Çerçioğlu kimdir?

Özlem Çerçioğlu 11.08.1968 tarihinde doğmuş olup Siyasetçi olarak görev yapmaktadır.

Özlem Çerçioğlu kaç yaşındadır?

Özlem Çerçioğlu 11.08.1968 tarihinde doğmuş olup 50 yaşındadır.

Özlem Çerçioğlu ne iş yapar?

Özlem Çerçioğlu Siyasetçi olarak görev yapmaktadır.

Özlem Çerçioğlu nerelidir?

Özlem Çerçioğlu Türkiye vatandaşıdır.


Doğum Tarihi :1968-08-11