PınarSelek

Türk sosyolog, yazar ve düşünür. Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji bölümünde lisans ve yüksek lisans öğrenimi gördü. Azınlıklarla ilgili çalışmalarıyla tanınır.
 
Yaşamı
Selek, 1971'de İstanbul'da doğdu. Ortaöğretimi Notre Dame de Sion Fransız Lisesi'nde tamamladıktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nü birincilikle bitirdi. Ardından aynı üniversitede sosyoloji üzerine yüksek lisans yaptı. Ayrıca Fransa'da bulunan Sophiantipolis UDEL Üniversitesi'nde ekonomi-politik dersleri gördü. Günümüzde Strasbourg Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi alanında doktora çalışması sürdürmektedir. Avukat Alp Selek'in kızıdır.
 
Pınar Selek transseksüeller, sokak çocukları ve seks işçileri gibi ayrımcılığa uğrayan gruplar hakkında yaptığı araştırma ve çalışmalarıyla tanındı. 1998 yılında PKK üzerine yürüttüğü araştırması nedeniyle terör suçu şüphesi altına alındı. Söz konusu dönemde PKK için propaganda yapmak iddiasıyla tutuklandı ve filistin askısı, elektroşok ve kafatasına elektrik verilmek suretiyle ağır işkence gördü.  Berlin’deki Überleben İşkence Kurbanları için Tedavi Merkezi, 2010 yılında, gördüğü işkencenin etkilerini doğrulayan bir rapor hazırladı.  İki buçuk yıl sonra salıverilmesinin ardından 2002 ve 2006 yıllarında beraat etti. Mısır Çarşısı'ndaki patlamanın bombadan kaynaklandığı yönünde kesin bilirkişi raporu bulunmamaktadır. 
 
24 Kasım 2010 tarihinde davanın yeniden açılacağı açıklandı. Savcının ömür boyu ağırlaştırılmış müebbet istemiyle açtığı davanın 9 Şubat 2011 tarihli ilk celsesi de beraat kararıyla sonuçlandı; ancak Yargıtay kararı bozup 24 Ocak 2013'te ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırdı.İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde halen Mısır Çarşısı patlamasıyla ilgili olarak yargılanmaktadır. 24 Ocak 2013 tarihinde 12. Ağır Ceza Mahkemesi, sosyolog Pınar Selek'in ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Selek 25 Ocak 2013 tarihinde Strazburg'da yaptığı basın toplantısıyla mücadelesine devam edeceğini açıkladı.
 
02 Ocak 2014 de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 16 yıl önce meydana gelen Mısır Çarşısı’ndaki patlamayla ilgili davada müebbet hapis cezasına çarptırılan sosyolog Pınar Selek’in cezasının onanmasını istedi. 
 
Kitapları
Barışamadık, İthaki Özyürek Yayınları, İstanbul, 2004
Sürüne Sürüne Erkek Olmak, İletişim Yayınları, İstanbul, 2008
Maskeler Süvariler Gacılar, Ayizi Yayınları, İstanbul, 2011
Yolgeçen Hanı, İletişim Yayınları, 2011
Çocuk kitapları
Yeşil Kız, Özyürek Yayınları, İstanbul, 2010
Su Damlası,Özyürek Yayınları, İstanbul, 2010
Çevirdiği eserler
Ya Basta!-Artık Yeter!, Belge Yayınları, İstanbul, 1996


Pınar Selek biyografisi

Pınar Selek kimdir?

Pınar Selek 08.10.1971 tarihinde doğmuş olup Sosyolog olarak görev yapmaktadır.

Pınar Selek kaç yaşındadır?

Pınar Selek 08.10.1971 tarihinde doğmuş olup 47 yaşındadır.

Pınar Selek ne iş yapar?

Pınar Selek Sosyolog olarak görev yapmaktadır.

Pınar Selek nerelidir?

Pınar Selek Türkiye vatandaşıdır.


Doğum Tarihi :1971-10-08