pirana

pirana

pirana ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ve haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.!

pirana ile ilgili tüm haberleri ve son dakika pirana haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 93 pirana haberi bulunmuştur.

Köpek balıkları ve piranaları elleriyle besliyor
Köpek balıkları ve piranaları elleriyle besliyorGaziantep’te hayvanat bahçesi görevlisi Sedat Daşçı, insanların korkudan yanına bile yaklaşamadığı pirana ve köpek balıklarını 17 yıldır elleriyle besliyor. Gaziantep Hayvanat bahçesinde 3'ü deniz 18'i tatlı su balığı olmak üzere toplam 21 akvaryumda 82 türden binlerce balık bulunuyor. Denizlerin en tehlikeli hayvanları arasında yer alan pirana ve köpek balıklarının da bulunduğu akvaryumda astronot, palyaço, papağan ciklet, bıçak, cam balıkları gibi balıklarda ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.Aynı zamanda dalgıç olan Sedat Daşçı, akvaryumda bulunan pirana ve köpek balıklarını elleriyle besliyor. İnsanların akvaryumda izlerken bile ürperdiği köpek balığı ve pirana gibi balıkların bulunduğu dev akvaryumlara 2 günde bir dalış yapan Daşçı, et yiyen bu hayvanları kendi elleriyle besliyor.Köpek balıklarına alabalık, kalamar, istavrit ve sardalye Daşçı, dalgıç kıyafetleri ile girdiği akvaryumdaki 33 köpek balığını 2 günde bir mevsimine göre alabalık, kalamar, istavrit ve sardalya gibi balıklar veriyor. Köpek balıkları iki gündeki toplam 165 kilo balık tükettiğini belirten Daşçı, "Köpek balıklarına farklı öğünlerde verilen 8 farklı balık çeşidi bulunuyor. 250’şer gramlık miktarlarda 2 günde bir köpek balığı toplamda 5 kilo yem tüketiyor. Toplamda 33 köpek balık bulunuyor. Bugün alabalık günüydü. Bunların az önce bakımını yaptım ve ellerimle besledim. Tatlı suda yaşayan balıkların bakımı her gün yapılırken, tuzlu su balıklarının bakımı ise iki günde bir yapılıyor" dedi.
11.09.2019Yaşam
Pirana değil Pacu çıktı
'Pirana' değil 'Pacu' çıktıSivas'ta Kızılırmak'ta yakalanan ve Pirana'ya benzediği için paniğe neden olan balığın piranalarla yakın akraba olan 'Pacu' türü olduğu tespit edildi. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Son birkaç hafta içerisinde; ilimiz merkez ilçesi sınırları içerisinde Kızılırmak üzerinde bulunan Kayseri Caddesi Demiryolu köprüsü altında sportif amaçlı balık avcılığına giden amatör balıkçılar tarafından 3 kez bölgenin balık mevcudiyetine uygun olmayan bir balık türü yakaladıklarını beyan etmişlerdir. Yakalanan bu balıklar pirana olarak adlandırılarak ulusal-yerel basında görsel ve yazılı olarak yer almıştır. Bu haberler şehrimizde paniğe neden olmuştur" dedi.Balığın yakalanmasının ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü personelleri ve Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Ünver tarafından araştırma ve inceleme çalışmalarının başlatıldığını söyleyen Yıldız, "Söz konusu balıklardan avlayan amatör balıkçılardan Muzaffer Metinoğlu ile iletişime geçilerek elinde bulunan balık numunesine ulaşılmıştır. Bu balık numunesinde yapılan ön inceleme sonucu olarak ulusal-yerel basında pirana olarak adlandırılan balığın piranalarla yakın akraba olan bir 'Pacu' türü olduğu tespit edilmiştir" diye konuştu.
11.09.2019Yaşam
Seyhan Baraj Gölünden pirana çıktı
Seyhan Baraj Gölü'nden pirana çıktıAdana’da Seyhan Baraj Gölü’nde balık tutmaya giden bir kişi oltayla yakaladığı pirana cinsi yırtıcı balık tarafından elinden ve ayağından ısırılarak hastanelik oldu. Osman Demir (31) 3 arkadaşını da yanına alarak dün Sarıçam ilçesine bağlı Karaömerli Mahallesi'nde Seyhan Baraj Gölü'nde balık avlamaya gitti. Bir süre balık avlayan Demir, gölde bulunan çeşitli balık türlerinden yaklaşık 20 tane yakaladı. Daha sonra oltayı tekrar suya atan Demir beklemeye başladı. Bir süre sonra misinasının sertçe çekildiğini fark eden Demir, büyük bir balık yakaladığı umuduyla oltasını hızlıca sudan çıkarmaya başladı. Sudan çıkan balığı daha önce gölde görmeyen Demir, oltaya takılan balığı iğneden çıkarmak isterken balık elini ısırdı. Bu sırada elinden düşürdüğü balık Demir'in ayağını da ısırdı. Bağırması üzerine yardımına gelen arkadaşları balığı içinde su bulunan bir kovaya koydu. Demir ise hastaneye götürüldü. Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirilen Demir'e tetanoz aşısı yapıldı. İnceleme yapması için durumu Adana İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bildirdiklerini anlatan Osman Demir, "Balığı yetkililerin incelemesi için öldürmedik. Ama kendi yaptığım araştırma sonucu balığın Kızıl Pirana cinsi olduğunu öğrendim. Bu balıklar grup halinde yaşar. Suyun için de olsak sonuçları daha ağır olabilirdi. Bu baraj gölüne çocuklar girip yüzüyor. Vatandaşlar eline geçen her balığı göle bırakmasın. Biz bile çok korktuk. Şimdi ne olacak?” dedi. Bu arada 4 arkadaş pirana cinsi balığı bir leğenin içine su koyarak yaşatırken, mahallede pirana olduğunu duyan herkes onu görmek istedi. Piranayı görmek isteyen vatandaşlar balığı büyük bir hayretle izledi. Pirana vatandaşların verdiği çubukları bile keskin dişleriyle kırdı. Türkiye'deki iç sularda yaşamayan pirananın kim tarafından ve nasıl şekilde Seyhan Baraj Gölü'ne getirildiği araştırılıyor.
11.09.2019Yaşam

Yazar Sonuçları