RahmiKoç

Türk iş adamı. Koç Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı. Yönetimi, ünlü iş adamı Vehbi Koç’tan devralan Rahmi Koç, 4 Nisan 2003 tarihinden itibaren Yönetim Kurulu Başkanlığını oğlu Mustafa V. Koç'a devretti. Mustafa Vehbi Koç (d. 1960), Ömer Mehmet Koç (d. 1962) ve Ali Yıldırım Koç (d. 1967) olmak üzere üç oğlu olan Rahmi M. Koç, dört torun sahibidir.
 
Eğitim Yılları
 
Rahmi M. Koç, 1930 yılında Koç Holding’in kurucusu ve sahibi Vehbi Koç ve Sadberk Koç’un dört çocuğundan ikincisi olarak (Semahat Arsel-1928, Rahmi Koç-1930, Sevgi Gönül-1938, Suna Kıraç-1941) dünyaya geldi.
Rahmi Koç, ilköğretim eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra İstanbul’da Robert Kolej’e başladı. Buradan mezun olduktan sonra yüksek öğrenim görmek için ABD'ye giden Rahmi Koç, Johns Hopkins University'de Endüstriyel Sevk ve İdare Bölümü’nde okudu.
Kariyeri
Harp Akademileri'nde yedek subaylık hizmetini tamamladıktan sonra 1958 yılında Otokoç şirketinde görev alarak Koç Topluluğu’nda çalışmaya başladı. 1960'ta Koç Topluluğu'nun Ankara'daki temsilci şirketi Koç Ticaret'e geçti. 1964'te, daha bir yıl önce kurulan Koç Holding'in Ankara'dan İstanbul'a taşınmasıyla, Rahmi Koç da Genel Koordinatör sıfatıyla holdingin başına geçti ve İstanbul'a taşındı.
Rahmi Koç, 1970 yılında yedi kişilik İcra Komitesi’nin Başkanı oldu ve 1975 yılında İdare Meclisi Başkan Yardımcılığı'na başlamasının ardından, 1980 yılında da dört kişilik üst düzey idarecilerden kurulu, Koç Holding İdare Komitesi Başkanı oldu.
Babası Vehbi Koç’un 1984 yılında İdare Meclisi Başkanlığı’nı kendisine devretmesinin ardından Rahmi Koç, 30 Mart 1984’te Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. 4 Nisan 2003'te görevinden emekli oldu ve yerini en büyük oğlu Mustafa Koç'a bıraktı.
Rahmi Koç emekli olduktan sonra, daha önce babasının da yaptığı gibi, Koç Holding Şeref Başkanlığı’nı üstlendi.
Rahmi Koç'un dünya turu
 
Nazenin IV yelkenlisiyle Fenerbahçe Marinası’ndan 19 Eylül 2004 tarihinde denize açılan Rahmi Koç, yaklaşık 2 yıl süren bir dünya turu gerçekleştirdi.
657 gün süren, 28.250 deniz mili yol yapılan ve 5 kıtaya ulaşarak tamamladığı yolculuğun seyri süresince Nazenin IV, Atina, Korint Kanalı, Cebelitarık Boğazı ve Kanarya Adaları üzerinden Atlantik Okyanusu’nu geçti. Daha sonra Panama Kanalı’ndan Pasifik Okyanusu’na açıldı. Galapagos Adaları, Yeni Zelanda ve Avustralya’nın ardından Singapur, Phuket, Sri Lanka ve Hindistan etapları yapıldı. Basra Körfezi ve Süveyş Kanalı üzerinden Port Said’e ulaşan ekip, Samos ve Midilli’ye uğrayarak, Çanakkale Boğazı üzerinden yeniden İstanbul’a geldi ve Nazenin IV yelkenlisi yine Fenerbahçe Marinası’na yanaştı.
Deniz tutkusuyla tanınan Rahmi Koç, dünya turunun ardından konuyla ilgili şunları iletmişti:
Hepimizin dünyaya bakışı değişti. Dünyayı başka türlü görmeye başladık. Canımızın ve sağlığımızın kıymetini daha çok anladık. Birlikte yaşamayı öğrendik. Muhtelif kültürler öğrendik. Kendi memleketimizi onlarla mukayese ettiğimizde ülkemizin fevkalade olduğunu gördük. Bu seyahati çocukluğumdan beri planlamıştım. Ancak bazı nedenlerden dolayı biraz geç kaldık. Böyle bir seyahatten sonra her bakımdan bakışınız değişiyor.
Ünvanlar
 
Fahri doktora
21 Mayıs 1998 tarihinde Baltimore-Maryland Johns Hopkins Üniversitesi
28 Eylül 1998 tarihinde Eskişehir Anadolu Üniversitesi
14 Mayıs 1999 tarihinde İzmir Ege Üniversitesi
14 Haziran 2000 tarihinde Ankara Bilkent Üniversitesi
23 Nisan 2001 tarihinde Köstence Ovidius Üniversitesi
26 Mayıs 2008 tarihinde Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
Üyelikleri
Uluslararası Ticaret Odası (ICC International Chamber of Commerce) Eski Başkanı (1.1.1995 - 31.12.1996 arası Başkanlık)
Güneydoğu Avrupa İşbirliği Girişimi, İş Danışma Kurulu Eşbaşkanı
Vehbi Koç Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili 
Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı
Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı
Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı
TURMEPA / Deniz Temiz Derneği Onursal Başkanı ve Kurucu Üyesi
Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi Onursal Başkanı
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Danışma Kurulu Üyesi
Global İlişkiler Forumu Kurucu Başkanı
Allianz Aktiengesellschaft Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi
İstanbul Açık Deniz Yat Kulübü Üyesi
New York Yat Kulübü Üyesi
Foreign Policy Association, Fahri Üye
Metropolitan Sanat Müzesi, New York, Onursal Mütevelli Heyeti Üyesi
Gastronomi Birliği Rotisörler Zinciri Derneği Üyesi
Türk Yunan İş Konseyi Eski Başkanı (1992-1999 arası)
J.P. Morgan Uluslararası Konseyi Eski Üyesi
ABD Dış İlişkiler Konseyi Uluslararası Danışma Kurulu Eski Üyesi
Ödülleri
5 Temmuz 1982, "Großes Verdienstkreuz" (Büyük Hizmet Nişanı - Almanya), Türk-Alman ticaretine ve sanayisine katkısı dolayısıyla Alman Hükümeti'nden
27 Ekim 1997, "Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası", Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından ülkemize eğitim, sağlık ve sosyal hizmet alanlarında yaptığı katkılardan dolayı
18 Haziran 2001, "Ordine al Merito della Repubblica" (İtalya Cumhuriyeti Yüksek Liyakat Nişanı), İtalya ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine olan katkılarından dolayı
5 Aralık 2003, "Avusturya Cumhuriyeti Büyük Hizmet Nişanı", Balkanlarda ve Doğu Avrupa Ülkelerinde ticaretin artmasına verdiği destek ve Avusturya-Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesine katkıları sebebiyle
2006 - İtalya Cumhurbaşkanı'nın Commendatore Nişanı.
19 Ekim 2007, "Hadrian Ödülü", ülkenin kültür mirasına yaptığı katkılar sebebiyle Dünya Anıtlar Vakfı (Word Monuments Fund) tarafından
15 Ekim 2009, "Carnegie Hayırseverlik Madalyası"
21 Haziran 2011, "BNP Paribas Hayırseverlik Ödülü"
22 Haziran 2011, "CBE – Britanya İmparatorluğu Mükemmel Önderlik (Onursal) Nişanı", İngiliz-Türk ilişkilerine yıllar boyu yaptığı üstün katkılar dolayısıyla


Rahmi Koç biyografisi

Rahmi Koç kimdir?

Rahmi Koç 09.10.1930 tarihinde doğmuş olup İşadamı olarak görev yapmaktadır.

Rahmi Koç kaç yaşındadır?

Rahmi Koç 09.10.1930 tarihinde doğmuş olup 88 yaşındadır.

Rahmi Koç ne iş yapar?

Rahmi Koç İşadamı olarak görev yapmaktadır.

Rahmi Koç nerelidir?

Rahmi Koç Türkiye vatandaşıdır.


Doğum Tarihi :1930-10-09