Rahşan Ecevit

Rahşan Ecevit

Rahşan Ecevit ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Rahşan Ecevit haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.!

Rahşan Ecevit ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Rahşan Ecevit haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.816 rahsan ecevit haberi bulunmuştur.

Bülent Ecevit vefatının 9. yılında anıldı
Bülent Ecevit vefatının 9. yılında anıldıEski CHP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, gazeteci.. şair..yazar… siyasetçi yani kısacası çok yönlü bir siyaset ve devlet adamı…1944 yılında Robert Koleji'nden mezun olan Mustafa bülentEcevit, gazetecilik yaşantısına aynı yıl Basın Yayın Genel Müdürlüğünde çevirmenlik yaparak başladı. Önce Ankara Hukuk Fakültesi sonra da Dil Tarih Coğrafya Fakültesi'ne kayıt yaptırmasına rağmen yüksek öğrenimine devam etmedi.1946 yılında, büyük aşkı Rahşan Ecevit ile hayatını birleştirdi.27 Ekim 1957 seçimlerinde CHP'den milletvekili oldu.1961 yılında İsmet İnönü'nün kurduğu hükümette Çalışma bakanı oldu.18 Ekim 1966'da yapılan oylamada 43 yıllık CHP'nin genel sekreterliğine henüz 41 yaşındaki Bülent Ecevit seçildi. İnönü ile anlaşmazlığa düşen Ecevit, 14 Mayıs 1972 yılında CHP genel başkanı seçildi.1974 ile 2002 yılları arasında beş kez Türkiye başbakanlığı yapan Bülent Ecevit, düşünceleri ve uygulamalarıyla, 20. yüzyıl Türk siyasal yaşamının en önemli isimlerden biri oldu…2000 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde üniversite mezunu olmaması nedeniyle Cumhurbaşkanlığı'na aday olamamış, koalisyon partilerinin bu hükmü değiştirme teklifini ve kendisine cumhurbaşkanlığı teklifi getirmesini ise teşekkür ederek reddetmişti.25 Temmuz 2004 tarihinde yapılan DSP kongresi ile aktif siyaseti bıraktı. 20. yüzyıl Türk siyasal yaşamının en önemli isimlerden biri olmuştur. 5 kasım yılında ankarada hayatını kaybetti
5.11.2015Haberler

Yazar Sonuçları

Benzer Etiketler