Sabahattin Ali

Sabahattin Ali

Sabahattin Ali ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sabahattin Ali haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.!

Sabahattin Ali ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sabahattin Ali haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 981 sabahattin ali haberi bulunmuştur.

Anadolunun Alkatrazı Tarihi Sinop Cezaevi havadan görüntülendi
"Anadolu'nun Alkatraz"ı Tarihi Sinop Cezaevi havadan görüntülendiBir dönem "Anadolu'nun Alkatrazı" olarak anılan Tarihi Sinop Cezaevi 2018 yılında yaklaşık 500 bin ziyaretçiyi ağırladı. Türkiye’nin en mutlu şehri Sinop’ta bulunan tarihi cezaevi, 28 odadan oluşan 3 bin metrekare alan üzerine kurulmuş geniş duvarları ve burçlarıyla dikkat çeken devasa bir yapı. Sinop Cezaevi, 1999 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından müzeye çevrildi. Zamanın en önemli tecrit noktalarından biri olan Sinop Cezaevi günümüzde Sabahattin Ali’yi ağırlaması ile de tanınır. Ali’nin Kuyucaklı Yusuf ve Aldırma Gönül eserlerini burada yazdığı biliniyor. Cezaevi, Sabahattin Ali hariç, Refik Halit Karay, Hüseyin Hilmi, Ahmet Bedevi Kuran, Refi Cevat, Burhan Felek gibi isimleri de ağırladı. Sinop Cezaevi birçok ünlüye ev sahipliği yaptığı gibi dizi ve filme de tanık oldu. Bunlar; Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Bizim Hikâye, Pardon filmleri ve Parmaklıklar Ardında, Köpek, Esir Şehrin Gözyaşları, Tatar Ramazan dizileri. Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, Tarihi Sinop Cezaevi'nin 2018 yılında toplam 500 bin ziyaretçiyi ağırladığını söyledi. Tosun, "2018 yılını veri olarak değerlendirecek olursak müzelerimizi, cezaevini biletli olarak gezen sayı 300 bin civarında. Bunun ağırlıklı olarak sayısı ile cezaevindedir. Müzelerde çok fazla ağırlık yoktur. Zaten diğer müzeleri Etnografya Müzesini ücretsiz herkes geziyor. Herkese açıktır. Onun bir tespiti söz konusu değil. Bilet yok çünkü. Tabii bunun yanında banka kartları, çocuklar ve ya kanuni gereği ücretsiz gezmesi olanlar yaşlılar, gaziler ile topladığımız zaman bu sayının 500 binin üzerinde olduğunu düşünüyoruz" dedi.
11.02.2019Yaşam

Yazar Sonuçları

Benzer Etiketler