Sertab Erener

 
Türk şarkıcı, şarkı sözü yazarı, besteci ve prodüktör. İstanbul'da doğdu, Işık Lisesi ve İstanbul Devlet Konservatuvarı'nda sesini geliştirmek için şan eğitimi aldı. Mezun olduktan sonra başta Sezen Aksu olmak üzere birçok sanatçıya vokallik yaptı.
1992'de Aksu'nun desteği ile ilk stüdyo albümü Sakin Ol!'u ve 1994'te ikinci stüdyo albümü Lâ'l'i yayımladı. 1995'te, ilk kez düzenlenen Kral TV Video Müzik Ödülleri'nden En İyi Pop Kadın Sanatçı kategorisinde ödül aldı. 1997'de üçüncü stüdyo albümü Sertab Gibi'yi ve 1999'da kendi adını verdiği Sertab Erener albümünü yayımladı. Albümdeki "Yanarım", "Zor Kadın", "Vur Yüreğim" ve "Yolun Başında" şarkılarını kliplendirdi. Bir sonraki yıl Grammy Ödülü sahibi Porto Rikolu pop şarkıcısı Ricky Martin ile "Private Emotion" şarkısında düet yaptı. 2001'de beşinci stüdyo albümü Turuncu'yu yayımladı. Albümdeki "Kumsalda", "Güle Güle Şekerim" ve "Söz Bitti" şarkılarını kliplendirdi; bir sonraki yılın ilk ayında "Yeni" adını verdiği bir single yayımladı. 2003'ün ilk aylarında, Türkiye'yi Letonya'nın başkenti Riga'da düzenlenecek olan 2003 Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil edeceği açıklandı. 24 Mayıs 2003'te düzenlenen yarışmaya "Everyway That I Can" şarkısı ile katıldı, dört ülkeden tam puan alarak 167 puana kadar yükseldi ve Türkiye'ye yarışma tarihindeki ilk birinciliğini getirdi. 2004'te ilk İngilizce albümü No Boundaries'i, 2005'te yedinci stüdyo albümü Aşk Ölmez'i yayımladı. Albümdeki "Aşk Ölmez, Biz Ölürüz", "Satılık Kalpler Şehri" ve "Kim Haklıysa" şarkılarını kliplendirdi. 2007'de Sertab Goes To the Club adındaki ilk remix albümünü, 2008'de "Hayat Beklemez" single'ını yayımladı. Haziran 2009'da Demir Demirkan ile ortak hazırladığı Painted On Water albümünü yayımladı. Albümde, Anadolu yörelerine ait türküleri batı müziğine uygun olarak düzenletti ve yeniden seslendirdi. Aynı yıl içinde "Bu Böyle" ve "Açık Adres" şarkılarını single olarak satışa sundu. Sekizinci stüdyo albümü Rengârenk'i Haziran 2010'da yayımladı. Albümdeki "Koparılan Çiçekler", "Rengârenk", "Bir Damla Gözlerimde", "İstanbul" ve "Bir Çaresi Bulunur" şarkılarını kliplendirdi. Dokuzuncu stüdyo albümünü ise Türk Sanat Müziği tarzında hazırlayarak Ey Şûh-i Sertab adıyla Nisan 2012'de yayımladı.
Koloratur soprano ses türüne sahip olan Sertab Erener, günümüze kadar yayımladığı dokuz stüdyo albümünün sekizinde şarkılarını Türkçe olarak seslendirmiştir. Kendisinin "Everyway That I Can" şarkısı, Eurovision tarihindeki en iyi şarkılar sıralamasının dokuzuncu sırasında yer almaktadır. Ödülleri arasında yedi Kral TV Video Müzik Ödülü ve iki Altın Kelebek Ödülü bulunmaktadır.
 
Hayatı ve kariyeri
 
1964–1991: İlk dönem ve kariyer başlangıcı
Sertab Erener, Yücel ve Nizamettin Erener çiftinin iki çocuğundan küçüğü olarak 1964 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 11 yaşına geldiğinde kolit hastalığına yakalandı. İlköğrenimini tamamladıktan sonra Işık Lisesi ve İstanbul Devlet Konservatuvarı'na devam etti, burada şan eğitimi aldı. Mezun olduktan sonra çeşitli gruplarda ve Sezen Aksu'nun yanında vokalistlik yaparak profesyonel müzik yaşamına başladı. 1989'da ilk eşinin soyadı Altın'ı kullanarak Sertab Altın ismi ile Klips grubuyla "Hasret" ve 1990'da "Sen Benimlesin" şarkılarıyla iki kez Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil etmek amacıyla elemelere katıldı ancak kazanamadı. 1990'ların başında Sezen Aksu'nun desteği ile adını duyurmaya başladı.
1992–1998: Sakin Ol!, Lâ'l ve Sertab Gibi
Sertab Erener, ilk stüdyo albümünü Sezen Aksu, Uzay Heparı, Aysel Gürel ve Garo Mafyan gibi isimlerle birlikte hazırladı. Sakin Ol! adını verdiği albümü, 28 Eylül 1992'de yayımladı ve albümdeki "Sakin Ol", "Aldırma Deli Gönlüm", "Ateşle Barut", Vurulduk", "Oyun Bitti", "O, Ye" ve "Suçluyum" şarkılarını kliplendirdi. Albümün satış rakamı 1 milyonu aştı ve adını yılının en çok satan albümlerinin arasına yazdırdı. İki yıl sonra Fahir Atakoğlu, Sezen Aksu, Mustafa Sandal, Uzay Heparı ve Levent Yüksel ile birlikte hazırladığı ikinci stüdyo albümü Lâ'l'i yayımladı; albümdeki "Sevdam Ağlıyor" ve "Rüya" şarkılarını kliplendirdi. 1995'te Kral TV Video Müzik Ödülleri'nden En İyi Pop Kadın Sanatçı kategorisinde ödül aldı. Şubat 1997'de üçüncü stüdyo albümü Sertab Gibi'yi yayımladı. Albüm için ilk kez Demir Demirkan ile çalıştı ve "Aslolan Aşktır", "Seyrüsefer", "İncelikler Yüzünden", "Aaa" ve "Yara" şarkılarını kliplendirdi.
1999–2002: Sertab Erener, Sertab ve Turuncu
Mart 1999'da, Sertab Erener adıyla hazırladığı dördüncü stüdyo albümünü yayımladı. Haziran 1999'da albümün satış rakamı 500.000'e ulaştı ve Sony Music'ten platin albüm sertifikası aldı. Albümdeki "Yanarım", "Zor Kadın", "Vur Yüreğim" ve "Yolun Başında" şarkıları kliplendirildi. Ayrıca albüm için alaturka bir şarkı olan "Makber"'i ve Mozart'ın "Queen of the Night" aryasını Türkçe olarak yeniden seslendirdi. "Vur Yüreğim", Altın Kelebek Ödülleri'nden En İyi Şarkı Sözü kategorisinde ödül aldı. Bir sonraki yıl, Voice Male grubu ile "Zor Kadın" şarkısını akapella olarak tekrar yorumladı. Aynı yıl Sertab adını verdiği bir derleme albüm hazırladı ve Avrupa'da satışa sundu. Yine aynı yıl içinde "Bu Yaz" adını taşıyan bir single yayımladı. Single'da yer alan "Private Emotion" şarkısında Porto Rikolu pop şarkıcısı Ricky Martin ile, "Aşk" şarkısında Yunan şarkıcı Mando ile düet yaptı. "Private Emotion" düeti, Martin'in o yıllarda yayımlanan albümünün Türkiye ve Ortadoğu'da yayımlanan sürümlerinde yer aldı. Haziran 2001'de beşinci stüdyo albümü Turuncu'yu yayımladı. Albümdeki "Kumsalda", "Güle Güle Şekerim" ve "Söz Bitti" şarkılarını kliplendirdi ve albüm sayesinde Kral Tv Video Müzik Ödülleri ile Altın Kelebek Ödülleri'nden En İyi Pop Kadın Sanatçı dalında ödüller kazandı.
 
2003–06: Eurovision, No Boundaries ve Aşk Ölmez
 
 
 
1955'te ilk kez düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'na 1975'te katılmaya başlayan Türkiye'nin, 2003 Eurovision Şarkı Yarışması'nda ki temsilci isminin Sertab Erener olacağı ve yarışmacı şarkının adının "Everyway That I Can" olduğu, ayrıca şarkının tamamen İngilizce sözlerden oluştuğu Şubat 2003'te TRT tarafından açıklandı. Eurovision'a katılmak için kendini hazır hissettiğini "...Eurovision'a gitmem için önceki yıllarda da bana teklif gelmişti. Ama kendimi buna hazır hissetmiyordum. Şu an hazır olduğumu görüyorum. Geçen zaman içinde Avrupa'yı araştırdım..." sözleriyle açıklayan Erener, yarışmaya tamamen İngilizce sözler ile katılma fikrinin kendisine ait olduğunu ekledi. Sözleri Demir Demirkan tarafından yazılan "Everyway That I Can", 8 Mart 2003'te tanıtıldı. Klibi Nisan 2003'te Topkapı Sarayı'nda çekilerek aynı ay içinde yayımlandı. 24 Mayıs 2003 gecesi Letonya'nın başkenti Riga'da gerçekleştirilen yarışmada Erener, İzlanda, Avusturya ve İrlanda adına yarışmaya katılan sanatçılardan sonra performansını sergiledi. Yarışmanın sonunda yapılan oylamalara gelindiğinde ise şarkı; Avusturya, Belçika, Bosna Hersek ve Hollanda'dan 12; Almanya, Fransa, Hırvatistan, Norveç, Romanya ve Slovenya'dan 10; İsveç, Kıbrıs ve Portekiz'den 8 puan aldı. Oylama sonunda, 167 puan toplayarak Türkiye'ye yarışmadaki ilk birinciliğini; Erener'e Eurovision'da birinci olan ilk Türk şarkıcı unvanını kazandırdı. Erener'in birinciliği 2004 Eurovision Şarkı Yarışması'nın Türkiye'de düzenlenmesini sağladı. Aynı zamanda birincilik, dünya basınında da yer aldı. İngiliz The Times gazetesi, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemleri için kullanılan "Hasta Adam" tabirine hatırlatma yaparak, "Hasta adam artık başarılı!" şeklindeki haberi ile Türkiye'nin birinciliğini duyurdu. Aynı şekilde BBC, Reuters, Sat.1, ERT ve ABC'de Erener'in başarısını övdü. Reuters, birincilikten "Karizmatik şarkıcı Sertab Erener, vurucu bir ritim ve göbek dansıyla milyonlarca Avrupalı'nın gönlünü fethetti. Erener'in şarkısı, Eurovision'un o çok bildik ağır baladlarıyla disko ritimli parçalarının çok dışındaydı." şeklindeki haberiyle bahsetti. Ayrıca "Everyway That I Can", Avusturya, Belçika, Hollanda ve İspanya resmi listelerinin ilk 10 sıralaması içinde yer aldı; İsveç ve Yunanistan resmi listelerinin zirvesine yükseldi. Elde ettiği satış başarısı sayesinde ise Yunanistan'dan Platin Plak ödülü aldı, Erener'e Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası kazandırdı. Aynı yıl seslendirdiği Bob Dylan şarkısı "One More Cup of Coffee", Amerikan yapımı Masked and Anonymous filminde kullanıldı.
Sertab Erener, Eurovision'da birinci olmasının ardından 2004 yılınında ilk İngilizce albümü olan No Boundaries'i yayımladı. Albümdeki "Here I Am", "Leave" ve "I Believe (That I See Love in You)" şarkılarını kliplendirdi. "Here I Am", A Tale of Two Sisters adındaki Japon-Kore yapımı filmde kullanıldı. 2005'te yedinci stüdyo albümü Aşk Ölmez'i yayımladı, albümdeki "Aşk Ölmez, Biz Ölürüz", "Satılık Kalpler Şehri", "Kim Haklıysa" şarkılarını kliplendirdi. Aynı yıl Eurovision'un en iyi şarkısını bulmak ve ellinci yılını kutlamak amacıyla düzenlenen Congratulations'a "Everyway That I Can" ile katıldı. Yarışma sonucunda şarkı, Eurovision tarihinin en iyi dokuzuncu şarkısı olarak seçildi.
2007–08: The Best of Sertab Erener ve Sertab Goes To the Club
2003 yılında Eurovision'da kazandığı birincilikten sonraki iki yılda, iki yeni stüdyo albümü yayımlayan Sertab Erener, 2006 yılında herhangi bir çalışmaya yayımlamadı. 2007'nin ilk aylarında sanatçının en iyi şarkılarının yer alacağı The Best of Sertab Erener adındaki derleme albümün yayımlanacağı duyuruldu. On yedi şarkıdan oluşan albüm, Mart 2007'ye gelindiğinde yayımlandı. Erener, daha önceden kendi albümlerinde seslendirdiği şarkıların yanı sıra Madonna'nın "Music" şarkısını da seslendirerek albümüne kattı. Mayıs 2007'ye gelindiğinde ise ilk remix albümü olan Sertab Goes To the Club'ı yayımladı. Albümdeki "Yanarım (Remix)", "Mecbursun (Remix)" ve "Sevdam Ağlıyor (Remix)" şarkılarına klip çekti. Aynı yılın Temmuz ayında DRUM adındaki farklı kültürler arasında hoşgörü ve saygıyı artırmayı amaçlayan sosyal sorumluluk projesi için "I Remember Now" single'ını yayımladı.Eylül 2007'de profesyonel müzik kariyerinin on beşinci yılını kutlamak amacıyla Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda bir konser verdi. Sanatçının "Ölüm ve Yaşam", "Yeniden Doğuş" ve "Aşk" başlıkları altında hayatını şarkılarıyla anlattığı konserde kendisine Sezen Aksu, Levent Yüksel, Nil Karaibrahimgil, Fahir Atakoğlu, Özge Fışkın ve Demir Demirkan eşlik etti. Bir sonraki Temmuz aynı ayında ise Sezen Aksu tarafından yazılıp bestelenen "Hayat Beklemez" şarkısını single olarak yayımladı. Şarkı, bir şampuan firmasının reklamlarında kullanıldı. Aralık 2008'de, Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda verdiği konseri Sertab Erener Otobiyografi: 15. Sanat Yılı Konseri adıyla DVD olarak satışa sundu. DVD'de, Erener'in Eurovision serüvenini anlattığı bir videonun yanı sıra, 1994'te vefat eden Uzay Heparı anısına hazırlanan özel bir videoda yer aldı.
 
2009–günümüz: Painted On Water, Rengârenk ve Ey Şûh-i Sertab
 
Erener, 2007 yılında Demir Demirkan ile beraber bir grup kurdu. Grup, kendi adıyla hazırladığı ilk albümü Painted On Water'ı, Los Angeles ve New York'ta kaydederek Haziran 2009'da ABD ile Türkiye'de yayımlandı. Albüm için, hazırlanan on dört şarkıda Anadolu müziği ögeleri ve Avrupa müziği ögeleri birlikte kullanıldı. İkili, albümün tanıtımı için ilk olarak Brüksel'de, daha sonra ABD'de birçok yerde albüm tanıtım konserine çıktı ve albümün ödül alması için Grammy Ödülleri'ne başvurdu. Aynı adlı projenin ikincisi üzerinde çalışıldığı ise Temmuz 2011'de duyuruldu.
Yine Haziran 2009'da sanatçı, Soner Sarıkabadayı ile çalışarak hazırladığı "Bu Böyle" şarkısını single olarak yayımladı. Şarkı, Türkiye resmi listelerinin zirvesine kadar yükseldi ve Avrupa listelerinin 87 numarasına kadar ilerledi. Aralık 2009'da yine Soner Sarıkabadayı ile birlikte hazırladığı "Açık Adres" şarkısını single olarak yayımladı. Şarkı, Türkiye resmi listelerinin 3 numarasına kadar yükseldi ve Kral TV Video Müzik Ödülleri'nden "En İyi Beste" dalında ödül aldı. Haziran 2010'da sekizinci stüdyo albümü Rengârenk'i yayımladı. Albümün çıkış şarkısı "Koparılan Çiçekler", Türkiye resmi listelerinin 2 numarasına, Avrupa resmi listelerinin 86 numarasına kadar yükseldi. "Koparılan Çiçekler"'den sonra kliplenen "Rengârenk"'te resmi listelerin zirvesine yükseldi, yılının en çok dinlenen sekizinci şarkısı oldu. Ardından albümdeki "Bir Damla Gözlerimde", "İstanbul" ve "Bir Çaresi Bulunur" şarkılarına da klip çekildi. Albüm, yılının en çok satan albümlerinden biri oldu ve Erener'e Kral TV Video Müzik Ödülleri'nden "En İyi Pop Kadın Sanatçı" ödülü kazandırdı.
Nisan 2012'de, üzerinde bir yıl çalışarak, babası Nizamettin Erener için hazırladığı Türk Sanat Müziği albümü Ey Şûh-i Sertab'ı yayımladı. 15 eski Türk Sanat Müziği şarkısının aslına uygun olarak yeniden seslendirildiği albüm sayesinde Erener, Sezen Aksu, Timur Selçuk ve Recep Tayyip Erdoğan'dan övgüler aldı; Altın Kelebek Ödülleri'nden "En İyi Türk Sanat Müziği Kadın Solisti" kategorisinde ödül kazandı. Haziran 2012'de Ozan Çolakoğlu'nun ilk proje albümünde yer alan "Dım Dım" şarkısını seslendirdi. Şarkının klibi Temmuz 2012'de yayımlandı.
Diskografi
 
Ana maddeler: Sertab Erener diskografisi ve Sertab Erener şarkıları listesi
Sakin Ol! (1992)
Lâ'l (1994)
Sertab Gibi (1997)
Sertab Erener (1999)
Turuncu (2001)
No Boundaries (2004)
Aşk Ölmez (2005)
Painted On Water (Demir Demirkan ile) (2009)
Rengârenk (2010)
Ey Şûh-i Sertab (2012)
Sade (2013)
Chicago Issue (Demir Demirkan ile)(2013)


Sertab Erener biyografisi

Sertab Erener kimdir?

Sertab Erener 04.12.1964 tarihinde doğmuş olup Müzisyen olarak görev yapmaktadır.

Sertab Erener kaç yaşındadır?

Sertab Erener 04.12.1964 tarihinde doğmuş olup 55 yaşındadır.

Sertab Erener ne iş yapar?

Sertab Erener Müzisyen olarak görev yapmaktadır.

Sertab Erener nerelidir?

Sertab Erener Türkiye vatandaşıdır.


Doğum Tarihi :1964-12-04