Sinanpaşa

Sinanpaşa

Sinanpaşa ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sinanpaşa haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.!

Sinanpaşa haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 272 sinanpasa haberi bulunmuştur.

Ormanlar biyolojik savaşçılarla korunuyor
Ormanlar biyolojik savaşçılarla korunuyorAfyonkarahisar Orman İşletme Müdürlüğü tarafından, ormandaki ağaçların kurumasına neden olan böcekleri yiyerek ekolojik dengeyi koruyan kırmızı orman karıncaları, 70 kilometre mesafedeki başka bir bölgeye taşındı.Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, Sinanpaşa ilçesi Yörükmezarı Mevkisi'nde bulunan karaçam ormanındaki kırmızı orman karıncası (Formica rufa) yuvasının bir kısmını, Sandıklı ilçesindeki genç karaçam ormanı üretme alanına götürdü.Yaklaşık 300 bin işçi karınca ile 30 kraliçe karıncanın bulunduğu yuvanın yüzde 30'u, 70 kilometre uzaklıktaki Sandıklı'ya taşındı. Karıncaların daha az aktivite içinde olduğu gece saatlerinde yapılan nakil işlemi, sahur vaktine kadar sürdü. Sinanpaşa'daki 1400 rakımdan alınan karınca kolonisi, 1250 rakımlı bölgeye bırakıldı.Yeni karınca yuvası, ayı ve domuzların zarar vermemesi için de tel çitle çevrildi. Karıncaların yuvayı benimsemesi için yeni yuvaya toz şeker serpildi.Nakil işlemine Eskişehir Orman İşletme Bölge Müdürü Recep Temel, Müdür Yardımcısı Adil Koçaslan, Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürü Esat Şimşek ile Sinanpaşa ve Sandıklı Şefliği çalışanları katıldı.Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Temel, yuvanın taşındığı ormanlık alanda gazetecilere yaptığı açıklamada, orman teşkilatı olarak hem ormanların yangından korunması hem de zararlılarla biyolojik yöntemler kullanılarak mücadele edilmesi için çeşitli çalışmalar yaptıklarını söyledi.- Şu ana kadar 40 yuva taşındı Karınca nakillerinin orman ağaçlarını korumak için kullanılan doğal ve biyolojik yöntemlerden biri olduğunu ve büyük önem taşıdığını ifade eden Temel, "Sinanpaşa ilçemizden aldığımız karınca kolonisinin 3'te birini buraya nakil yaptık. Bu karınca, kırmızı orman karıncası olarak bilinen formica rufa karıncasıdır. Bu taşıma işlemini yapmaktaki amacımız ağaçların büyümesini engelleyen çam kese böceğinin popülasyonunu engellemek. Biz müdü
11.09.2019Haberler
Kontrolden çıkan araç yan yattı
Kontrolden çıkan araç yan yattıAdana'da kontrolden çıkarak kaza yapan panelvan araçta bulunan 2'si kadın 3 kişi yaralandı. Yoldan geçen bir kadın doktor yaralılara müdahale edip kendisini olay yerinden uzaklaştırmak isteyenlere, "Ben doktorum ambulans gelene kadar buradan ayrılamam" dedi. Kaza, Yüreğir ilçesi Sinanpaşa Mahallesi'nde meydana geldi. İddiaya göre, Hacı Sabancı Bulvarı'ndan Mithat Özsan Bulvarı istikametine giden 01 CNH 99 plakalı panelvan tipi araç kontrolden çıkarak kaldırımda bulunan narenciye ağacına çarptıktan sonra yan yatarak durdu. Araç içerisinde bulunan 2’si kadın 3 kişi çevrede bulunan vatandaşlar tarafından yan yatan araçtan kurtarıldı. O esnada arabasıyla yoldan geçen genç kadın doktor kazayı görünce durdu ve yaralılara yardım etmek için koştu. Panelvan araç içerisinden hafif sıyrıklarla kurtarılan kadınlara su veren genç doktor, onları sakinleştirmeye, önemli bir yaraları olup olmadığını anlamaya çalıştı. Kadın doktor yaralılara bir taraftan su verirken bir taraftan da kaza sırasında ayaklarından çıkan terlikleri giydirdi. Bu sırada kadın doktorun arkadaşı yanına gelerek "hadi gidelim" diyerek onu kaza yerinden götürmek istedi. Bunun üzerine kadın doktor 'ben doktorum. Ambulans gelene kadar gidemem buradayım” diyerek yaralıları sakinleştirmeye çalıştı. Adı öğrenilemeyen kadın doktor yaralılara ilk müdahaleyi yaptıktan sonra aracına binerek olay yerinden uzaklaştı. Yaralılar sağlık durumlarının iyi olduğunu söyleyerek hastaneye gitmeyi kabul etmedi. Panelvan araç çekici yardımıyla kaza yerinden alındı.
11.09.2019Haberler