Sızıntı

Sızıntı

Sızıntı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sızıntı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.!

Sızıntı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sızıntı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.415 sizinti haberi bulunmuştur.

Adanadaki kaliforniyum sanılan madde reçine çıktı
Adana'daki "kaliforniyum" sanılan madde "reçine" çıktıAdana'da Suriyeli bir şahsın 20 bin dolara satmaya çalıştığı ve 'kaliforniyum' olduğunu söylediği maddenin Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından yapılan incelemesinde reçine olduğu ortaya çıktı. Zanlının "Ben bunu yedim" dediği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, olay merkez Çukurova ilçesi Güzelyalı Mahallesi'nde 12 Nisan'da meydana geldi. İddiaya göre, bir kır düğünü tesisinde bekçi olarak çalışan Suriye uyruklu Abdulkerim el Mustaytif'in uluslararası dolaşımı yasaklanmış ve radyolojik tehlikesi bulunan tüp içinde kaliforniyum maddesini 20 bin dolara satmaya çalıştığı ihbarı üzerine Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tesislere baskın yaptı. Baskında Suriyeli zanlı gözaltına alınırken, polisin durumu Adana AFAD Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğüne bildirmesi üzerine olay yerine Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer (KBRN) aracı ile 6 kişilik ekip gönderildi. 1 gramı 4 milyon dolara satılan ve kaliforniyum olduğu iddia edilen maddeyi özel kıyafetli ekip, zanlının pantolonunun cebinde tüp içerisinde buldu. AFAD ekipleri maddenin radyasyon yayıp yaymadığını özel cihazlarla inceledi ancak herhangi bir sızıntı bulamadı. Ekipler, daha sonra tüpü özel bir kaba koyarak polise teslim etti. Polis, maddeyi incelenmek üzere Türkiye Atom Enerjisi Kurumuna (TAEK) gönderdi. 1 gramı 4 milyon dolara satılan maddeyi 20 bin dolara satmak isteyen Suriye uyruklu şüpheli gözaltına alındıktan sonra satmasına yardımcı olmaya çalıştığı ileri sürülen H.U. ve İ.K. isimli iki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı da gözaltına alındı. Suriyeli zanlının alınan ifadesinde maddeyi kendisine Suriye'den bir akrabasının gönderdiğini ve 20 bin dolara satmasını istediğini söylediğini ancak maddeyi kendisinin yediğini, kaliforniyum olmadığını söylediği öğrenildi. Zanlılar, ifadelerinin alınmasının ardından adliyeye sevk edildi. Zanlılar çıkarıldıkları nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafından adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere adliye
11.09.2019Haberler
Kaliforniyum zanlıları adli kontrol şartıyla serbest
Kaliforniyum zanlıları adli kontrol şartıyla serbestAdana'da elindeki Kaliforniyum olduğunu söylediği maddeyi 20 bin dolara satmaya çalıştığı öne sürülen Suriyeli bir kişi ile ona yardım ettiği ileri sürülen iki Türk zanlı adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.Edinilen bilgiye göre, olay merkez Çukurova ilçesi, Güzelyalı Mahallesi'nde 12 Nisan günü meydana geldi. İddiaya göre, polise bir kır düğünü tesislerinde bekçi olarak çalışan Suriye uyruklu Abdulkerim el Mustaytif'in uluslararası dolaşımı yasaklanmış ve radyolojik tehlikesi bulunan tüp içindeki kaliforniyum maddesini 20 bin dolara satmaya çalıştığı ihbarı geldi. Bu ihbar üzerine Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tesislere baskın yaptı. Polis baskında ihbar edilen zanlıyı gözaltına aldı. Madde kimyasal olduğu için polis durumu Adana AFAD Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğüne bildirmesi üzerine, olay yerine Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer (KBRN) aracı ile 6 kişilik ekip gönderildi. 1 gramı 4 milyon dolara satılan ve kaliforniyum olduğu iddia edilen maddeyi özel kıyafetli ekip zanlının pantolonunun cebinde tüp içerisinde buldu. AFAD maddeyi olay yerinde radyasyon yayıp yaymadığını özel cihazlarla inceledi ancak herhangi bir sızıntı bulamadı. Daha sonra da tüpü özel bir kaba koyarak polise teslim etti. Polis de maddeyi, Türkiye Atom Enerjisi Kurumuna (TAEK) gönderdi. TAEK uzmanlarının yapacağı detaylı analizlerden sonra maddenin kaliforniyum olup olmadığı kesinleşecek.
11.09.2019Yaşam

Yazar Sonuçları

Benzer Etiketler
Bölümlere göre sonuçlar