Sultan Murad

Sultan Murad

Sultan Murad ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sultan Murad haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.!

Sultan Murad ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sultan Murad haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 452 sultan murad haberi bulunmuştur.

4. Muradın namaz kıldığı yere yapılan 12 milyonluk TLlik cami havadan görüntülendi
4. Murad'ın namaz kıldığı yere yapılan 12 milyonluk TL'lik cami havadan görüntülendiOsmanlı Padişahları'ndan 4. Murad Han'ın Erivan-Bağdat seferi dönüşü 40 bin kişilik ordusu ile Cuma namazını kıldırması nedeniyle ismini Padişah Sultan Murad'dan alan Trabzon'un Çaykara ilçesindeki Sultan Murat Yaylası’na 12 milyon TL’lik cami yapıldı. 4. Murad Han’ın 22 Haziran 1635 tarihinde Erivan-Bağdat seferine giderken bu bölgede 5 gün kalıp 40 bin kişilik ordusuna Cuma namazı kıldırdığı yer olarak bilinen alana yapılan cami tamamlandı. Trabzon’un Çaykara ilçesi sınırları içerisinde yer alan 2 bin 100 rakımda inşa edilen Sultan Murat Yaylası Şehitlik Camisi geçtiğimiz yıl yapılan törenle hizmete açıldı. Bin 500 cemaat kapasiteli caminin avlusunda ise sütre taşı sergileniyor. Oluşturulan özel bir alanda sergilenen sütre taşının IV. Murad’ın 40 bin kişilik ordusu ile Cuma namazını kıldırırken diktiği taş olarak biliniyor. Önce ‘Sultan Murat Suyu’ sonra ‘Sultan Murat Hanları’ daha sonra da ‘Sultan Murat Yaylası’ olarak adlandırılan yaylaya yapılan cami 12 milyon TL’ye mal olurken, cami yaylaya çıkan yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.Sultan Mtrat Yayla Camii Külliyesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği üyelerinden Mustafa Liman, IV. Murad’ın 1635 yılında İran seferi dönüşü 40 bin kişilik ordusu ile Cuma namazını kıldığı ilk yere yapılan caminin tamamlandığını belirterek caminin avlusundan sergilenen taşın sefer dönüşü kılınan ilk Cuma namazında kıble taşı olarak kullanıldığı söyledi.12 milyon TL’ye yapılan camide bin 500 kişinin ibadet edeceğini kaydeden Liman, “Camimizde 500 kişilik konferans salonumuz var. Bin 500 kişilik cemaat aynı anda namaz kılabiliyor. Çocuk emzirme odaları, banyolar ve çay ocağı gibi her şey var. Herkesi Sultan Murat Yaylası’nda yapılan bu külliyeye davet ediyoruz. Burası gerçekten tarih kokan bir yer” dedi.Caminin avlusunda sergilenen taşın yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi gördüğünü kaydeden Liman, “Caminin avlusunda sergilenen taş IV. Murat’ın burada ilk Cuma nama
11.09.2019Haberler
Günün Ardından - 05.12.2016
Günün Ardından - 05.12.2016Hazırlayanlar: Gül Gencer –Beste SırapınarKurgu: Kahraman ÖztürkKamera: Fevzi Tapan – Sertan KeserYönetmen: Erinç Eröz Bugün neler yaşadık?Rusya'ya giden Başbakan Yıldırım'ın ziyaretinde, ekonomi önemli gündem maddesi… Türkiye ile İsrail arasında Mavi Marmara krizi nedeniyle bozulan ilişkiler, 5 yıl aradan sonra ikinci katip seviyesinden büyükelçi seviyesine bugün itibariyle resmen çıkartıldı. Suriye’nin Halep kentine operasyon düzenleyen Sultan Murad Tugayı’na bağlı birlikler ile YPG’liler arasında çatışma çıktı.Rejim ve Rusya'nın yirmi gündür bombardımana tuttuğu Halep’te direnmeye çalışan muhalifler, bugün iki semt daha kaybetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın kritik döviz çağrısı sonrası yatırımcılar da altına yönelmeye başladı. İtalya`da yapılan tarihi anayasa referandumundan `hayır` sonucu çıkmasının ardından Başbakan Matteo Renzi`nin istifa etmesi, Euro`nun büyük değer kaybı yaşamasına neden oldu. Bursa-İzmir karayolunda bir şantiyede çıkan yangın sebebiyle metro seferleri durduruldu. Belçika'da gıyabında yargılanan Sabancı suikastı faillerinden Fehriye Erdal'a 30 yıl hapis cezası verildi. Yeni ehliyetler için gereken sağlık raporu ücretinin 350-400 TL olacağı yönünde sosyal medyada çıkan iddiaya açıklama geldi. ABD’li teknoloji şirketi Apple elektrikli otomobiller üzerinde çalıştığını duyurdu.
11.09.2019Haberler

Yazar Sonuçları