Sürmene

Sürmene

Sürmene ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sürmene haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.!

Sürmene ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sürmene haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 488 surmene haberi bulunmuştur.

Balın kokusunu alan ayı kapıyı açmak için böyle uğraştı
Balın kokusunu alan ayı kapıyı açmak için böyle uğraştıTrabzon’un Sürmene ilçesinde arı kovanlarının bulunduğu barakadan bal kokusu alarak kapıyı açmaya uğraşan ayı güvenlik kamerasına yansıdı. Sürmene'de baba mesleği arıcılığı sürdüren eski Yeniay Belediye Başkanı İbrahim Sedef, arı kovanlarına dadanan ayılarla mücadele ediyor. Barakasının dört bir tarafına yerleştirdiği güvenlik kameralarıyla gelen misafirlerini izleyerek ilginç anları sosyal medya hesabından paylaşan Sedef, bu sefer bir ayının bal için verdiği uğraşı kaydetti. Bal kokusunu alan bir ayının barakanın kapısını açmak için uğraş verdiği o anlarda barakanın içinde bulunan Sedef, görüntüleri “Anzer balının kokusunu almış. Durumlar vahim. İçeride adrenalin tavan yaptı” ifadeleriyle paylaştı.3 dakika ile kurtulmuştu Sürmene ilçesinde ilk olarak barakasının önünde bulunan kovanlara saldıran ayılarla tanışan Sedef, daha sonra otomobiliyle ayıları kovalamıştı. Sedef, bu görüntüler üzerine barakasının önüne koyduğu bal kovanları ile misafirlerinden özür dilemişti. Barakasının önüne kurduğu güvenlik kamerasıyla ayıları görüntüleyen Sedef, barakasından elindeki fener ile dışarıya çıkmış, kovanlarını kontrol ettikten sonra tekrar barakasına girmişti. Güvenlik kamerasının kayıtta olduğu anlarda Sedef’in barakasına girmesinden yaklaşık 3 dakika sonra ayılar tekrar kovanların olduğu barakanın önüne gelmiş, bu sefer bal bulamayan ayılar bir süre sonra bölgeden ayrılmıştı.
11.09.2019Yaşam
Trabzon ve Rizenin çöp üretimi 11 yılda 9,2 kat arttı
Trabzon ve Rize'nin çöp üretimi 11 yılda 9,2 kat arttıTrabzon ve Rize illerinin çöp sorununu çözmek için oluşturulan TRAB-Rİ-KAP kapsamında Sürmene ilçesine bağlı Çamburnu-Kutlular Mahallesi’nde faaliyet gösteren çöp depolama tesisinde 11 yılda 2 milyon 500 bin ton katı atık depolandı.2007 yılında iki ilden günlük 92 ton çöpün döküldüğü tesise bugün günlük yaklaşık 9.2 kat artışla 850 ton çöp dökülüyor.Trabzon’da 2000’li yılların başında evsel atıkların yüzde 88,2’sinin deniz dolgu alanlarına, yüzde 10,3’ünün boş arazilere, yüzde 1,5’inin derelere dökülmesinin ardından dönemin idarecileri çöp sorununu çözmek için harekete geçti. Trabzon ve Rize illerinin çöp sorununu çözmek için kurulan Trabzon Rize Katı Atık Birliği (TRAB-Rİ-KAP) kapsamında Sürmene ilçesine bağlı Çamburnu beldesi Kutlular Mahallesi’nde 2005-2007 yılları arasında ‘Kutlular Düzenli Depolama Sahası’ yapıldı.Kurulduğu ilk günden geçen 11 yılda 2 milyon 500 bin ton katı atığın depolandığı Çamburnu’ndaki 1 milyon 600 bin m3’lük düzenli depolama alanı artık ihtiyacı cevap veremez hale gelirken, günde yaklaşık 850 ton katı atığın geldiği depolama alanında en fazla atık 2016 yılında depolandı. Bir yıl ömrü kaldığı öğrenilen Kutlular Düzenli Depolama Sahası’nın yerine katı atıkların depolanması için yeni bir alan seçildi. Araklı ve Arsin ilçeleri arasındaki Taşönü mevkiinde eski taş ocağının bulunduğu 243 bin metrekarelik yeni bir katı atık depolama tesisi kurulması planlanıyor. 2015 yılında başlanılarak 2017 yılında tamamlanan ‘Düzenli depolama alanları için yer tespiti çalışması ve alternatif katı atık bertaraf sistemleri araştırılması’ projesi ile Araklı ilçesindeki Töşönü mahallesi maden ocağı alanı proje sahası olarak öngörüldü. Projeye ilişkin fizibilite raporu onaylanırken, proje ile ilgili ‘ÇED olumlu kararı’ alındı. Araklı Taşönü Sahasında kurulması planlanan yakma sistemi devreye girinceye kadar 1,5-2 yıl daha çöp depolayabilmek için Çamburnu Düzenli Depolama Sahası yanında ek lot yapıldı.
11.09.2019Haberler
Doğu Karadenizin en büyük çelik gemisinin yapımına başlandı
Doğu Karadeniz'in en büyük çelik gemisinin yapımına başlandıTRABZON'un Sürmene ilçesi Çamburnu mevkiindeki tersanede, tamamlandığında Doğu Karadeniz?in en büyük yük taşıma gemisi olma özelliğine sahip olacak çelik geminin inşasına başlandı. Tamamlandığında, 90 metre uzunluğa, 22 metre de genişliğe sahip olacak gemi, 5 bin 500 ton kapasitesi ile İstanbul-Bandırma arasında TIR taşımacılığında kullanılcak. Sürmene ilçesi Çamburnu mevkiindeki tersanede, Doğu Karadeniz?in en büyük çelik gemisinin yapımına başlandı. KTÜ Abdullah Kanca Meslek Yüksekokulu Gemi İnşa Bölümü hocalarının da işbirliğiyle yapılan gemi 1,5 yılda bitirilecek. Parçalar halinde üretilip dışarda montajı yapılacak olan gemide bin 500 ton çelik kullanılacak. Tamamlandığında, 90 metre uzunluğunda, 22 metre genişliğe sahip olacak gemi, 5 bin 500 ton kapasitesi ile İstanbul-Bandırma arasında TIR taşımacılığında kullanılcak. 35 TIR taşıma kapasiteli gemi 4 milyon dolara mal olacak. ?DAHA ÖNCE BÖYLE BİR GEMİ YAPILMADI KTÜ Abdullah Kanca Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Mustafa Kemal Sezer, daha önce böyle bir geminin bölgede yapılmadığını belirterek projenin bölgede üretilecek olan en büyük Ro-Ro gemisi olacağını söyledi. Sezer, Parçalar halinde üretilip dışarda montajı yapılacak. Bu işlem büyük tonajlı vinç gerektirdiği için daha önce bu bölgede böyle bir gemi yapılmadı. Geminin çelik inşaası 10 ay tamamen bitişi ise 1.5 yıl sürecekö dedi. Nur Gemicilik A.Ş. Mühendisi Hasan Çebi de öYapacağımız gemi 90 metre uzunluğu ve 22 metre genişliği ile Doğu Karadeniz?in en büyük çelik gemisi olacak. 5 bin 500 ton kapasite ile 35 TIR taşıyabilecek. Abdullah Kanca Meslek Yüksekokulu ve Denizcilik Bilimleri Fakültesinin bitişiğimizde olması bizim için ayrı bir şans. Hedefimiz bölgemizde kaliteli ürün üreterek dünya standartlarına ulaşıp pastadan payımızı almakö diye konuştu.
11.09.2019Haberler

Yazar Sonuçları