TAVUK

TAVUK

TAVUK ile ilgili tüm haberleri ve son dakika TAVUK haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.!

TAVUK ile ilgili tüm haberleri ve son dakika TAVUK haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 9.784 tavuk haberi bulunmuştur.

Bu tavuklar yeşil yumurtluyor
Bu tavuklar yeşil yumurtluyorERZURUMLU Mustafa Sırtıkara (41) evinin bahçesinde hobi olarak beslediği 20 tavuktan 4'ü yeşil yumurtluyor. Sırtıkara, yeşil yumurtaların tadının diğerleri ile aynı olduğunu söyledi.Erzurum Teknik Üniversitesinde özel güvenlik görevlisi olan evli ve 4 çocuk babası Mustafa Sırtıkara'nın merkez Palandöken ilçesinde beslediği tavuklar ilgi odağı oldu. Civcivken satın aldığı Amerikan ırkı tavukların, büyüyünce açık yeşil renkte kabuklu yumurta yumurtladığını belirten Sırtıkara, Hobi olarak daha öncede evimin bahçesinde tavuk besliyordum. Ancak komşular rahatsız olunca bir süre ara verdi. Şimdi bahçem müsait olunca yeniden başladım. Mahallebaşı semtinden 5 tane civciv satın aldım. Bunların cins olduğunu bilmiyordum, büyüyüp yeşil yumurtladıklarını görünce şaşkına döndüm. Toplam 25 tavuğum var. Bizim kadar yumurtayı gören herkes şaşırıyor. Tadını merak ettikleri için isteyene birkaç tane hediye olarak veriyorum diye konuştu. TÜRKİYE'DE 'YEŞİL YUMURTACI' OLARAK DA BİLİNİYOR Yeşil yumurtalarla ilgili bir açıklama yapan Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Lâçin, Yumurtanın kabuk rengi; kahverengi, beyaz ve mavi-yeşil renkte olabilir. Ticari yumurta üretiminde sadece kahverengi ve beyaz yumurtacı tavuklar kullanıldığı için, çoğunlukla yumurta kabuk rengi ya kahverengi ya da beyazdır. Tek istisnası 'Araucana' adı verilen tavuk ırkıdır. Bu tavuk ırkının kökeni Şili'nin Araukanya bölgesidir. Türkiye'de 'yeşil yumurtacı' olarak da bilinir. Yıllık 150 civarında yumurta verirler. Türkiye'ye ilk defa 2000 yıllarda getirilmiştir dedi Kabuk renginin yumurta oluşumu esnasında yumurta kanalında ki pigmentler vasıtasıyla şekillendiğini anlatan Prof. Dr. Laçin, Pigment türü ırka bağlı olarak genetik farklılık gösterir. Tüm yumurtalar başlangıçta beyazdır ve kabuk rengi, yumurta oluşumu sürecinde protoporfirin adı verilen pigmentlerin etkisiyle kabuğa açık kahverengi rengini verir. Araucana tavuklarında ise o
5.07.2019Haberler
Yuvasından düşen yavru baykuşlara sahip çıktı
Yuvasından düşen yavru baykuşlara sahip çıktıHakkari'nin Yüksekova ilçesinde, Neçirvan Taraş, 15 metre yükseklikteki ağaçta bulunan yuvasından düşmesi sonucu uçamayan 3 yavru baykuşa sahip çıktı. Taraş'ın 4 gün boyunca evinde beslediği yavru baykuşlar, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği ekibine teslim edildikten sonra itfaiye erlerince yuvalarına bırakıldı. Yüksekova'ya bağlı Dilekli köyünde budanan ağaçların üzerinde kurulan yuvadan 3 yavru baykuş zemine düştü. Köyde yaşayan Neçirvan Taraş, evinin önünde 3 yavru baykuşun uçamadığını fark etti. Bunun üzerine kuşların yanına giden Taraş, 15 metre yükseklikte bulunan ağaçtaki yuvadan düştüğünü fark etti. Taraş, yavru baykuşlara elleriyle su içirdi. Sahip çıktığı 3 yavru baykuşu 4 gün boyunca evinde besleyen Taraş, daha sonra yuvalarına bırakılmak üzere Doğa Koruma ve Milli Parklar Yüksekova Şefliği görevlilerine teslim etti. Ekipler, Yüksekova Belediyesi itfaiye ekiplerinin yardımıyla yavru baykuşları telle onarılan yuvalarına bıraktı. Yavru baykuşlara sahip çıkan Neçirvan Taraş, Yuvadan düşen baykuş yavruları alıp eve getirdim. Beslenmesi biraz zor oldu. Kaşıkla su verdim, tavuk etini ince doğurup vermeye çalıştım. Akşamları balkona bıraktım. Annesi gelince ona yemek getiriyordu. Bu şekilde 4 gündür bakıyorum. Annesi sürekli evin etrafından dolanıyordu. Çoğu zaman sesinden dolayı uyanıyorduk. Akşam hava kararınca annesi gelip balkonda yavruları için yiyecek getirip bakıyordu. Korkmasın, kaçmasın, diye ben de pencereden seyrediyordum dedi.
18.06.2019Yaşam

Yazar Sonuçları

Benzer Etiketler
Bölümlere göre sonuçlar
Yazarlara göre sonuçlar