Yonca Lodi

 Türk pop müzik şarkıcısı.
 
Hayatı
 
Çocukluğu ve ilk yılları
İstanbul doğumlu olan Lodi'nin çocukluğunun büyük bir kısmı Beşiktaş'ta geçti. İlk ve Ortaokulu yine bu semtte bitiren sanatçı, kariyerinin temelini lise yıllarında attı. Okul orkestrasıyla çeşitli yarışma ve konserlere katıldı, lise 2. sınıfta Çağdaş Müzik Merkezi'ne kaydoldu.
İki yıl süreyle, İstanbul Devlet Opera ve Balesi solistlerinden Mine Mater ve Timur Selçuk’tan şan, solfej ve armoni dersleri alarak, 1992 yılında yetenek sınavını birinci olarak geçmiş, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Opera-Şan Bölümü’nde eğitimine devam etti. Prof. Dr.Güzin Gürel, Yekta Kara, Selçuk Uraz gibi hocalarla şan, solfej, piyano, armoni, sahne ve mim çalıştı.
1993'te arkadaşlarıyla kurduğu müzik grubuyla profesyonel olarak sanat hayatında yerini almaya başlayan Lodi, 1996 yılında Sony Müzik ile albüm anlaşması imzalayarak 1999 yılı Mayıs ayında, kendi adıyla ilk albümünü çıkardı. 1999 yılı Kasım ayında, Metin Altıoklar'ın Asansör filminde, başrol oyuncularından Mustafa Uğurlu ile Budur Abi adlı parçayı seslendirdi. 2000 yılı Eylül ayında, Yavuz Bingöl'ün Üşüdüm Biraz albümünde yer alan Aşar Gidersin ve Yalnız Şarkı adlı parçasında düet yaptı.
Aşkta ve Ayrılıkta
Sanatçının kariyerinde önemli bir yere sahip olan, Kasım 2001 tarihinde çıkardığı, Sony Müzik etiketli Aşkta ve Ayrılıkta albümünün ilk klibini Yunan sanatçı George Alkeos’a ait olan Anlatma adlı parçasına çekti. Albümde Sezen Aksu’ya ait bir şarkı olan Büklüm Büklüm'ü yeniden yorumladı.
2007'den Günümüze
 
Sanatçının 2007 yılı Ocak ayında çıkan albümünün adı "Yolumu Bulurum"du. Yonca Lodi, Melih Kibar'la da çalıştı. 2008 Nisan ayında, Aysel Gürel'in anısına çıkan Çınar Vol. I albümünde Yalan Gibi adlı parçayı seslendirdi. 2007 yılında yayınladığı "Yolumu Bulurum" adlı albümü sonrasında dijital platformlarda yayınladığı "Yeter" adlı söz ve müziği Sezen Aksu'ya ait teklisi ile kariyerine devam eden sanatçı Kasım ayına yeni klip şarkısı "Emanet" ile girdi.
Emanet
Söz yazarı Zeki Güngör'ün En özel şarkılarımdan biri ‘Emanet’ ve bu şarkıyı gözüm kapalı Yonca’ma ‘Emanet’ ettim. Onu bir ömür hak ettiği gibi taşıyacağına eminim, Yonca bu camiadaki en vefalı dostlardan biri ve en özel seslerden biridir. İyi ki tanışmışız onunla. diyerek Yonca Lodi'ye verdiği "Emanet" şarkısı, Lodi tarafından Milat albümünde ve ayrıca tekli olarak seslendirildi. Tekli dijital platformda yayınlandı.
Diskografi
 
Albümleri
26 Mayıs 1999: Yonca Lodi
17 Kasım 2001: Aşkta ve Ayrılıkta
29 Ocak 2007: Yolumu Bulurum
7 Eylül 2010: Milat
Müzik videoları[değiştir | kaynağı değiştir]
"Sana Birşey Olmasın"
"Anlatma"
"Hıçkırmalısın"
"Sende Yaram Var"
Teklileri[değiştir | kaynağı değiştir]
17 Haziran 2008: Yeter
2009: Emanet
2011: Tenden Tene
2012: Ton Farkı
2013: Edebiyat
 
 


Yonca Lodi biyografisi

Yonca Lodi kimdir?

Yonca Lodi 17.09.1974 tarihinde doğmuş olup Müzisyen olarak görev yapmaktadır.

Yonca Lodi kaç yaşındadır?

Yonca Lodi 17.09.1974 tarihinde doğmuş olup 45 yaşındadır.

Yonca Lodi ne iş yapar?

Yonca Lodi Müzisyen olarak görev yapmaktadır.

Yonca Lodi nerelidir?

Yonca Lodi Türkiye vatandaşıdır.


Doğum Tarihi :1974-09-17