Zafer Çağlayan

Zafer Çağlayan

Türk siyasetçi. Kürt kökenli olan Çağlayan'ın ailesi önce İzmit'e oradan da Ankara'ya göç etti. 1980 yılında Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu ve Alüminyum Yapı Sistemleri sektörüne adım attı. 1987 yılındaki Ankara Sanayi Odası seçimlerinde, en genç sanayici olarak, 30 yaşında, Oda Meclisi Üyeliği’ne seçildi. 1989 yılında ASO Yönetim Kuruluna, 1991 yılında ise Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğine seçilmiştir. 1995 yılında yapılan Ankara Sanayi Odası seçimlerinde en genç ASO başkanı olarak, Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi ve bu görevi 2007 yılına kadar devam ettirerek, en uzun süre başkanlık yapan, isim olmuştur. Zafer Çağlayan, Kasım 1995 tarihinde yapılan seçimlerde en genç ASO Başkanı olarak Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi. ASO’nun en uzun süre görev yapan başkanı olarak 2007 yılına kadar bu görevini sürdürmüştür. Zafer Çağlayan ASO yönetiminde yer aldığı zamanda, Ankara Organize Sanayi Bölgesi'nin oluşumunda ve bu günlere gelmesinde önemli rol oynamış, başkanlığı zamanında Ankara sanayisine önemli katkılarda bulunmuştur. Başkanlığı sırasında Ankara Sanayi Odası 1997 yılında KOBİ’lerle ilgili çalışmalarından dolayı “En Başarılı Kuruluş” seçilmiştir. 1999 yılında yaşanan Ağustos depremi sonrası, Bedelli askerlik ve Deprem Tahvili önerilerini gündeme getirmiştir. Devlet bu çalışmalardan ötürü 1 milyar Alman Markı gelir elde etmiştir. Zafer Çağlayan'ın ASO Başkanlığı sırasında devlete fayda sağlayan diğer çalışmaları; Kamu Arazilerinin ve Milletvekili Lojmanlarının Satışı, KOBİ'ler için geliştirdiği Anadolu Yaklaşımı Projesi ve Bölgesel Asgari Ücret uygulamasıdır. Zafer Çağlayan, 1996 - 1998, 2002 - 2005 ve 2005 - 2007 yılları arasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı olarak da görev yapmıştır. Zafer Çağlayan ayrıca, TOBB Ekonomi Teknoloji Üniversitesi ile TEPAV Türkiye Ekonomi Araştırma Vakfı Mütevelli Heyet Üyesidir. İngilizce bilen Zafer Çağlayan, evli ve iki çocuk babasıdır. 17 Aralık 2013'te, oğlu Salih Kağan Çağlayan İstanbul Başsavcılığı tarafindan yolsuzluk operasyonu dolayısıyla gözaltına alınmıştır. 22 Temmuz 2007'de Adalet ve Kalkınma Partisi'nden Ankara milletvekili seçildi. T.C. 60. Hükümet'te Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ardından da Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanlığı görevlerini yürüttü. 24. Dönem Mersin Milletvekili olarak TBMM'ye tekrar girmiş ve T.C.'nin ilk Ekonomi Bakanı olmuştur. 25 Aralık 2013 tarihi itibariyle, adının da karıştığı yolsuzluk operasyonu dolayısıyla Ekonomi Bakanlığı görevinden istifa etmiştir.

Zafer Çağlayan haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 3.175 zafer caglayan haberi bulunmuştur.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan flaş Zafer Çağlayan açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş Zafer Çağlayan açıklamasıKazakistan ziyareti öncesi havalimanında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eski Bakan Zafer Çağlayan hakkında ABD'de açılan davayla ilgili olarak "Bu adımı Türkiye Cumhuriyeti Devletine yönelik bir adım olarak değerlendiriyorum. Bu işlerin arkasından çok pis kokular geliyor" dedi. MHP Lideri Bahçeli'nin 2019 sonrası cumhurbaşkanı yardımcısı olacağı iddialarıyla ilgili de konuşan Erdoğan, "Doğmamış çocuğa don biçiyorlar. Ama zamanı geldiğinde her şeyi olabilir" ifadelerini kullandı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere özel uçak "TUR" ile saat 12.50'de Kazakistan'ın başkenti Astana'ya gitti. Kazakistan'a hareketi öncesi Atatürk Havalimanı'nda açıklama yapan Erdoğan, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacağı iddialarıyla ilgili "Doğmamış çocuğa don biçiyorlar. Ama zamanı geldiğinde her şeyi olabilir" ifadelerini kullandı. Arakanlı Müslümanlara Türkiye'nin desteğinni süreceğini anlatan Erdoğan, Türkiye'de Bangladeş'te çadır kamp kurma planı olduğunu da dile getirdi. AB ülkelerinin Türkiye'nin üyelik süreciyle ilgili açıklamalarına da tepki gösteren Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları şöyle: Kazakistan'la işbirliğimizin daha da güçlendirilmesi konusunda neler yapabileceğimizi ele alacağız. Ziyaretimiz vesilesi ile çeşitli anlaşmalar imzalayacağız. İslam İşbirliği Teşkilatı 1. Bilim ve Teknoloji Zirvesi'ne de iştirak edeceğiz. Hem ikili münasebetlerimizi hem de Suriye, Irak, Filistin, Myanmar başta olmak üzere önemli bölgesel gelişmeleri görüşeceğiz. ARAKANLI MÜSLÜMANLARA YARDIM Eşim ile Dışişleri Bakanımız, oğlum, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız da Rohingyalı Müslümanları ziyaret ettiler. Yardımlarımızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Bazı konularda netice almaya başladık. TİKA 1000 tonluk yardımın dağıtımını gerçekleştirdi. 10 bin tonluk yardımı planlıyoruz.
11.09.2019Haberler

Yazar Sonuçları

Benzer Etiketler