07.10.2017 02:30 | Son Güncelleme:

‘Habur’un kontrolü için güç kullanırız’

Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber el-Alevi, Habur Sınır Kapısı’nın kontrolü için gerekirse güç kullanabileceklerini belirterek “Tatbikat buna bir hazırlıktı” dedi. Alevi, dün büyükelçilikte düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

‘Baskı yaratacak’
Başbakan Binali Yıldırım’ın, Bağdat’ı ziyareti için çalışma yürütüldüğünü dile getiren Alevi, “İki hükümet de yüz yüze görüşmeye ihtiyaç duyuyor. Bu ziyarette sadece referandum değil aynı zamanda önemli ikili ve bölgesel konular da görüşülecek” diye konuştu.  IKBY’nin 18 aydır merkezi hükümetin rızası olmadan petrol ve gaz ihracatı yaptığını belirten Alevi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuya ilişkin açıklamalarının Barzani üzerinde baskı yarattığına inandığını söyledi. Alevi, referandumun ülkedeki Kürtler üzerinde olumsuz etki yaratmaması için ellerinden geleni yaptıklarını vurguladı. 

‘41 kişi görevli’
Alevi, Irak hükümetinin Habur kapısının kontrolü için Türk hükümeti ile oldukça yakın çalıştığını belirterek, “41 kişiyi sınır kapılarında görevlendirdik. Kapının kontrolü için gerekirse güç kullanırız. Tatbikat buna bir hazırlıktı. İki ülke arasında yeni bir sınır kapısı açma meselesini de konuşuyoruz” dedi. Alevi, yeni sınır kapısı açılmasına sadece referandum meselesinden ötürü değil aynı zamanda iki ülke arasındaki ticaret hacmini geliştirmek için de ihtiyaç olduğunu söyledi.
Alevi, iki ülke arasında terör örgütü PKK ile mücadele de dahil olmak üzere gelecekte güvenlik ve askeri alanda işbirliğinin mümkün olduğunu ve gelecekte petrol boru hatlarının güvenliği için de birlikte çalışılabileceğini ifade etti. l ANKARA Milliyet
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0