Gündem
07.10.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 07.10.2017-2:30

‘Habur’un kontrolü için güç kullanırız’

Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber el-Alevi, Habur Sınır Kapısı’nın kontrolü için gerekirse güç kullanabileceklerini belirterek “Tatbikat buna bir hazırlıktı” dedi. Alevi, dün büyükelçilikte düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sitene Ekle
‘Baskı yaratacak’
Başbakan Binali Yıldırım’ın, Bağdat’ı ziyareti için çalışma yürütüldüğünü dile getiren Alevi, “İki hükümet de yüz yüze görüşmeye ihtiyaç duyuyor. Bu ziyarette sadece referandum değil aynı zamanda önemli ikili ve bölgesel konular da görüşülecek” diye konuştu.  IKBY’nin 18 aydır merkezi hükümetin rızası olmadan petrol ve gaz ihracatı yaptığını belirten Alevi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuya ilişkin açıklamalarının Barzani üzerinde baskı yarattığına inandığını söyledi. Alevi, referandumun ülkedeki Kürtler üzerinde olumsuz etki yaratmaması için ellerinden geleni yaptıklarını vurguladı. 

‘41 kişi görevli’
Alevi, Irak hükümetinin Habur kapısının kontrolü için Türk hükümeti ile oldukça yakın çalıştığını belirterek, “41 kişiyi sınır kapılarında görevlendirdik. Kapının kontrolü için gerekirse güç kullanırız. Tatbikat buna bir hazırlıktı. İki ülke arasında yeni bir sınır kapısı açma meselesini de konuşuyoruz” dedi. Alevi, yeni sınır kapısı açılmasına sadece referandum meselesinden ötürü değil aynı zamanda iki ülke arasındaki ticaret hacmini geliştirmek için de ihtiyaç olduğunu söyledi.
Alevi, iki ülke arasında terör örgütü PKK ile mücadele de dahil olmak üzere gelecekte güvenlik ve askeri alanda işbirliğinin mümkün olduğunu ve gelecekte petrol boru hatlarının güvenliği için de birlikte çalışılabileceğini ifade etti. l ANKARA Milliyet

Bilgi YarışmasıMilattan yüzyıllar önce Mısırlılar, daha sonra da Romalılar, Çinlilerden ipek satın almak için kullandığı güzergaha ne ad verilir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Abuzer Kadayıf'ın mesleği nedir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX