Hackerlar 11 Eylül'le ilgili belgelerin ikinci kısmını yayınladı

10 Ocak 2019 - 14:50'de eklendi10.01.2019 - 14:54'de güncellendi
Orange Is The New Black dizisini internete koyan hackerlar, 11 Eylül saldırılarıyla ilgili gizli verileri sızdırmakla tehdit etmişti. The Dark Overlord ekibi, 11 Eylül saldırılarıyla bağlantısı bulunan 18 bin belgeden 650 tanesini yayınlamıştı. Hacker grubu şimdi de 11 Eylül ile ilgili olarak 7500 dosyadan oluşan ikinci belge grubunu yayınladı.

1-

Onur Binay/milliyet.com.tr

The Dark Overlord ekibi daha önce 11 Eylül saldırılarıyla bağlantısı bulunan 18 bin belgeden 650 tanesini yayınlamıştı. 

2-


Belge dökümü, sigorta şirketleri, hukuk firmaları ve devlet kurumlarından çalındığına inanılan 11 Eylül 2001 terörist saldırılarıyla ilgili 18.000 gizli belgenin sadece bir kısmı.

3-

Hacker grubu şimdi de 11 Eylül ile ilgili olarak 7500 dosyadan oluşan ikinci belge grubunu yayınladı.

4-


Layer 1 adı verilen bu grupta yer alan belgeler sarsıcı olmaktan çok ekibin ciddi olduğunun bir göstergesi olarak kabul edilmişti.

5-


 Layer 2, hedefledikleri noktaya ulaşılmamış olmasına rağmen hacker grubu tarafından paylaşıldı.

6-


Belgeler daha çok sigorta yetkililerinin, saldırının ardından kimi dava etmeleri gerektiğine dair görüşmelerini ve fikir teatrilerini içeriyor. 

7-


E-postalarda avukatlar havayolu şirketlerini, uçak üreticilerini, Federal Havacılık İdaresini, teröristleri ve dış odakları dava etmeyi tartışıyor.

8-

Avukatlar Boeing’i, saldırıda kullanılan 757 ve 767’yi otomatik transponder kullanmamakla suçlamayı düşünseler de bu iddianın zayıf kalacağını kendileri de kabul ediyor. 

9-

Avukatlar ayrıca FAA’yı dava etmekten de hükümeti karşılarına almamak için vazgeçiyor.

10-


Görüşmelerde ayrıca, o döndemde ABD Başkanı olan George W. Bush’ın saldırılardan önceden haberi olup olmadığı ve Suudi Kraliyet Ailesi’nin bu saldırıdan sorumlu olup olmadığı tartışılıyor. Ancak bu tartışma spekülatif ve yeni bir bilgi bulunmuyor.

11-


İlk belge grubunun şifreleme anahtarı Reddit, Pastebin ve Twitter'dan silinirken, Steemit'te birkaç gün kullanılabilir kaldı. 

12-


Ancak Dark Overlord'un hesabı Çarşamba günü platformdan yasaklandı, ancak belgelere Steemit ile aynı blokta çalışan bir web sitesi olan Busy.org'da erişilebilir .

13-


Hacker grubu, fiyatı karşılanırsa gelecek üç belge daha paylaşacak.

14-


Hacker grubu yaptığı açıklamada, 2 milyon dolarlık Bitcoin almaları halinde “megasızıntı” dedikleri “11 Eylül Belgeleri”ni yayınlayacaklarını söylüyorlar.

15-


2016'da ortaya çıkan Dark Overlord, çok sayıda hackleme ve haraç programlarından sorumlu oldu. 

16-


Grup, Netflix’in istedikleri fidyeyi ödememesi üzerine Orange Is The New Black’in tüm sezonunu internete sızdırmıştı. Buna ek olarak kredi kartı bilgileri ve sağlık kayıtları çalıp satıyorlar.

17-


Bununla birlikte, en son fidye taleplerinin karşılanmaması durumunda, grup üyelerine ödeme yapmakta zorlanabilir. Cyberscoop Salı günü yaptığı açıklamada, grubun Kasım ayında karanlık web forumlarında işe alım reklamları yayınladığını ve dört siber suçluyu işe almak istediğini bildirdi.

18-


Yeni çalışanlara, aylık 63.500 dolar söz verildiği ve iki yıllık hizmetten sonra 89.000 dolar çıkacağı söylendi. 

İlginizi Çekebilir