22.07.2015 15:22 | Son Güncelleme:
DHA

Hain saldırıyı PKK üstlendi

Terör örgütü PKK Ceylanpınar'daki, 3. katta bulunan evlerinde şehit edilen 2 polisin kendileri tarafından öldürüldüğünü duyurdu.

4 kişi oldukları sanılan teröristlerin Suriye'ye, Rasulayn'a kaçtıkları sanılıyor.

Saldırı, 2 polisin meslektaşlarını da yıktı. Şehit cenazeleri evden çıkarılırken polisler ellerini kaldırdı, görüntü alınmasına engel oldu.

İlçe giriş ve çıkışlarındaki güvenlik kamerası görüntülerini inceleyen ekipler, teröristlerin içeriden kilitlenmeyen kapıdan eve girdiği ve susturucu takılı silahlarla polisleri şehit ettikleri ihtimali üzerinde yoğunlaşıyor.

İlçede güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı.

Türkiye'yi yasa boğan hain saldırıda sıcak gelişme...
 
Terör örgütü PKK'nın silahlı kanadı HPG'den yapılan açıklamada bugün evlerinde şehit edilen 2 polisin, Suruç katliamına misilleme olarak Apocu Fedai timi tarafından öldürüldüğü duyuruldu.
 
YATAKLARINDA BAŞLARINDAN VURULDULAR
 
Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde görevli polis 25 yaşındaki Okan Acar ile Çevik Kuvvet Şubesi’nde görevli 24 yaşındaki Feyyaz Yumuşak, bu sabah görevlerine gitmedi. Cep telefonlarının da yanıt vermemesi üzerine mesai arkadaşları, iki polisin Kepez Mahallesi TOKİ Konutları’nda ortak kiraladıkları daireye gidince korkunç gerçekle karşılaştı. Kaldıkları iki ayrı odada başlarına tabancayla birer el ateş edilerek öldürülen Feyyaz Yumuşak ve Okan Acar’ın cesetleri yataklarında kanlar içinde bulundu. 
 

Silah sesinin duyulmaması nedeniyle susturuculu silah kullanıldığı tahmin ediliyordu. Kapıda zorlanma izine rastlanmamıştı.
 
Ceylanpınar Belediye Başkanı Ak Partili Menderes Atilla, ev arkadaşı olan 2 polis memurunun öldürülmesinin terör saldırısı olabileceğini söylemişti. Daha önce PKK’nın Suriye kolu olan PYD mensuplarınca otomobilinin geçiş güzergahına bomba konularak düzenlenen suikasttan kurtulan Başkan Atilla, polislerin de PKK mensuplarınca şehit edilmiş olabileceğini ileri sürmüştü.
 
BİNADAKİLER TATİLDEYDİ
 
Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, bir daire dışında binadaki diğer dairelerde oturanların tamamının tatilde olduğu belirlendi. Binada oturan ailenin de silah sesini duymaması, çifte cinayetin susturuculu silahla işlendiğini gündeme getirdi. Daire kapısında herhangi bir zorlama olmaması dikkat çekmiş, saldırganın tanıdık olduğu ihtimali gündeme gelmişti.
 
TERÖR ÖRGÜTÜ PKK ÜSTLENDİ
 
Hain saldırıyla ilgili sır perdesi devam ederken terör örgütü PKK'dan bir açıklama geldi. PKK saldırıyı üstlendi. Terör örgütünün açıklamasına göre iki polis memuru sabah  06.00 sularında şehit edildi. Terör örgütü saldırının Suruç katliamına misilleme olduğunu savundu, iki polisin silah ve kimliklerini aldıklarını duyurdu.
 
 
 

7.65'LİK SİLAH ÇIKTI

Polislerin kullandığı tabancanın 9 milimetre olduğu, saldırının 7.65 milimetrelik silahla gerçekleştiği belirlendi. 

POLİSLERİN SİLAH VE KİMLİKLERİ YOK

Saldırıyı PKK üstlenirken, polislerin evlerinde yapılan aramada beylik tabancaları ile kimliklerine de ulaşılamadığı öğrenildi. Saldırıyı gerçekleştiren PKK’lıların 2 polisin tabancaları ve kimliklerini aldıktan sonra evden ayrıldıkları kaydedildi.

EVE NASIL GİRDİLER?

Olayla ilgili soruşturma sürdürülürken, polislerin şehit edildiği evin kapısında herhangi bir zorlama olmamasının ardından gözler saldırıyı gerçekleştirenlerin içeri nasıl girdiği araştırıldı. Havanın sıcak olması nedeniyle 3 katlı evin en üst katında oturan polis memurlarının, balkon kapısını açık bıraktığı, saldırganların buradan girdikleri değerlendirildi.

KAPI KİLİTLİ DEĞİL MİYDİ?

AA'nın haberine göre ise İlçe giriş ve çıkışlarındaki güvenlik kamerası görüntülerini inceleyen  ekipler, teröristlerin içeriden kilitlenmeyen kapıdan eve girdiği ve susturucu  takılı silahlarla polisleri şehit ettikleri ihtimali üzerinde yoğunlaşıyor. 
 
SALDIRIYI YAPANLAR RASULAYN’A KAÇTI

Sabah saatlerinden itibaren araştırmayı derinleştiren polis, hem elde ettiği bilgi, hem istihbarat çalışması, hem de PKK’nın üstlenmesinin ardından saldırıyı gerçekleştirenlerin 4 kişilik grup olduğunu saptadı.

Polisin elde ettiği istihbarat bilgilerine göre, saldırıyı gerçekleştiren 4 kişi, sabahın ilk ışıklarıyla girdiği evde yataklarında uyuyan polisleri susturucu takılı silahlarla şehit etti ve ardından birkaç dakika mesafedeki sınır hattından geçerek PYD denetimindeki Suriye’nin Rasulayn İlçesi’ne gitti.

PKK TAKTİK DEĞİŞTİRDİ

Öte yandan polis memurları Okan Acar ve Feyyaz Yumuşak’ın, başlarına birer kurşun sıkılarak şehit edilmesi, PKK’nın eylemlerde taktik değişikliğine gittiğini ortaya çıkardı. Bugüne kadar güvenlik güçlerine yönelik açık çatışma veya vur- kaç taktiği saldırılarla bilinen PKK’lıların ilk kez eve girerek polisleri şehit ettiği kaydedildi.

PKK’nın taktik değişikliğinin bir diğer işareti ise saldırıda susturucu silah kullanılması olarak ifade edildi.

GEÇEN YIL BELEDİYE BAŞKANINA SUİKAST DÜZENLENMİŞTİ

PKK’lıların bugün 2 polisi şehit ettiği Ceylanpınar’ın Ak Partili Belediye Başkanı Menderes Atilla’nın içinde bulunduğu otomobilin geçiş güzergahına, geçen yıl 6 Temmuz’da bombalı ve silahlı saldırı düzenlendi.

Belediye Başkanı Atilla’nın şans eseri yaralanmadığı suikastta 3’ü polis 4 kişi yaralandı ve olayın Ceylanpınar’ın hemen karşısındaki Suriye’nin Rasulayn ilçesinde bulunan PYD’lilerce yapıldığı belirlendi. Suikasttan kurtulan Atilla, bugünkü saldırıyı henüz PKK üstlenmeden, 2 polisin PKK’lılarca şehit edilmiş olabileceğini ifade etti.

ŞEHİTLER MEMLEKETLERİNE GÖNDERİLECEK

PKK’lılarca şehit edilen polis memurları Feyyaz Yumuşak ve Okan Acar’ın cenazeleri, ilk incelemenin ardından otopsi için Şanlıurfa Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Otopsilerinin yapılmasının ardından düzenlenecek törenle polis memurlarından Feyyaz Yumuşak’ın memleketi Niğde’ye, Okan Acar’ın ise Kırşehir’e gönderilecek.

İLÇEDE TEYAKKUZ DURUMUNA GEÇİLDİ

İki polisin şehit edildiği Ceylanpınar’da, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük başkanlığında, polis, asker ve istihbarat birimleri Kaymakamlık binasında uzun süren toplantı yaptı ve gelişmeleri tüm yönleriyle değerlendirdi. Her noktasında yoğun güvenlik önlemi alınan ilçenin giriş noktasında da çelik yelekleriyle kontrol noktası oluşturan polisler, tüm araçları durdurup didik didik aradı, içinde bulunanları kimlik kontrolünden geçirdi.

Güvenlik güçleri, 2 polisi şehit eden PKK’lılara istihbarat bilgilerini sağlayan ve ortak hareket ettiği düşünülen kişilere yönelik de çalışma başlattı. Örgütle bağlantılı olan ve ’milis’ olarak adlandırılan bu kişilere yönelik operasyon yapılabileceği belirtildi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0