Hakan Hatipoğlu'nun Fazıl Say hakkında söyledikleri hoş değil

'Büyük müzisyen' diye hitap ettiğiniz kişi için, "Çocuk gibi engellemiş Instagram'dan" dememelisiniz. Basit bir Instagram engeli de bu kadar büyük bir konuya dönüşmemeli. Hakan Hatipoğlu'nun, Fazıl Say hakkında söyledikleri pek de hoş değil. 

Hakan Hatipoğlu'nun Fazıl Say hakkında söyledikleri hoş değil

Ne olmuştu?

Ne olmuştu?

Her şey Fazıl Say'ın "Instagram'da sanat eseri paylaşmamla birlikte takipçi sayım düşmeye başladı" şeklinde özetlenebilecek paylaşımıyla başladı.

Survivor yarışmacısı Hakan Hatipoğlu ise, bu paylaşımın altına yorum olarak "Bende de kandil veya bayram kutlaması yaptığımda aynı şey oluyor" yazdı.
Fazıl Say ise -haliyle- kendisini tanıyamadı ve bu yoruma cevap vererek "Siz ne işle uğraşıyordunuz?" sorusunu sordu.

Kızılca kıyamet de Fazıl Say bunu yazdıktan sonra koptu: Hakan Hatipoğlu kendi hesabında bir paylaşım yaparak "Sanatçı olmasam da iyi bir insanım" yazdı, Fazıl Say "Ajitasyon yapmayın" dedi ve sosyal medyada birkaç gün bu konu konuşuldu. 

Fazıl Say tarafından engellenmek

Fazıl Say tarafından engellenmek

Şimdi öğrendik ki Fazıl Say, Hakan Hatipoğlu'nu bu olay ardından Instagram'da engelleyivermiş. Hakan Hatipoğlu, konuyla ilgili "Ben Fazıl Say’ı takipten çıkmadım ama o beni engelledi. Çok komik bir durum. Klavye başındaki çocuklar gibi beni engellemiş" diyor.

Fazıl Say, sosyal medya hesaplarını -özellikle Instagram hesabını- aktif kullansa bile, sosyal medyanın getirisi olan polemiklerle uğraşmayı çok da istemiyor. 

Bu engelin nedeni ne olabilir?

Bu engelin nedeni ne olabilir?

Bu yüzden kendisinin Hakan Hatipoğlu'nu engellemesi, aslında şaşırılacak bir durum değil bence. Kaldı ki, Hatipoğlu'nun "Sanatçı olmasam da iyi bir insanım" demesinin, ipleri kopardığını düşünmek pek de yanlış olmaz. Kendisi, Fazıl Say'ı değil de sosyal medyadaki 'bazı' çevreleri hedef alarak bu paylaşımı yaptığını söylüyor ama aslında Fazıl Say tarafından kolaylıkla "Benim kötü bir insan olduğumu düşünüp bana karşı bunu yazıyor" şeklinde algılanabilecek bir paylaşım yapıyor. Burası önemli.

Esas konu üslubu

Esas konu üslubu

Nitekim, esas konu Hakan Hatipoğlu'nun üslubu. "Çocuk gibi beni engellemiş" ya da "Sanatçı olmasam da iyi bir insanım" gibi beyanlar, negatif tepki çekmeye müsait sözler. Bir kişi hakkında "İyi bir sanatçı ama..." şeklinde başlayan bir cümle kurarsanız, o "ama"dan sonrası ister istemez kötü yerlere varır. Hatipoğlu'nun amacı bu olsa da olmasa da Fazıl Say'ın tadını kaçıracak söylemlerini sürdürüyor.

Yalnızca sosyal medyanın bir özelliği olan 'engelleme' özelliğini kullanan kişi hakkında (ister dünyaca ünlü bir piyanist, ister sıradan bir insan olsun) "Çocuk gibi beni engelledi" demek, pek de hoş karşılanmaz.

Fazıl Say'ın müzisyenliğini övmek...

Fazıl Say'ın müzisyenliğini övmek...

Survivor yarışmacısı olarak tanıdığımız Hakan Hatipoğlu'nun Fazıl Say hakkında konuşurken övgü ve yergiyi birbirine katarak yaptığı çorba, samimi gelmiyor.

"Büyük bir müzisyenimiz, önemli bir sanatçımız" gibi havada kalan, somutlaşmayan ve somutlaşamadığı için de 'samimiyetsiz' duran beyanlar, bir Survivor yarışmacısının üstünde bile 'olmamış' görünüyor.

"Ablamla WhatsApp grupları var"

"Ablamla WhatsApp grupları var"

Girdiği bir diğer konu olan "Fazıl Say'ın ablamla ortak WhatsApp grubu var, ben bundan hiç bahsetmedim. Kendisi beni tanır" beyanı da bağlamdan kopuk duruyor.

Say'ın samimi bir şekilde sorduğu "Ne iş yapıyordunuz?" sorusunun ardından konuyu fena halde kişisel algılayıp (çünkü esasen Fazıl Say neden bir Survivor yarışmacısını 'aşağılamak' ya da 'küçük görmek' niyetinde olsun, buna ne kadar ihtiyacı olabilir?) kişisel bir tartışmadan öteye gidemeyen Hatipoğlu, aslında Say'ı yeterince tanıyamamasının kurbanı. Ya da, tanıyor gibi görünmesinin...

Say'ı gerçekten tanımak

Say'ı gerçekten tanımak

Fazıl Say gerçekten Hakan Hatipoğlu'nu yeteri kadar tanısaydı, böyle bir tartışma çıkmazdı. Hatipoğlu da Say'ı sahiden ihtiyacı kadar tanısaydı, o sorunun ardından büyük bir tartışmanın fitilini ateşleyen (kendisine göre Say'ı hedeflemeyen) paylaşımı yapmazdı. Konu bu kadar basit aslında.
 

Fazıl Say polemiğin önünde durur

Fazıl Say polemiğin önünde durur

Demem o ki, sosyal medyadaki polemiklerini 'zaman kaybı' olarak gören Say'ın böyle bir atışmanın ardından Hatipoğlu'nu engellemesi, çok da şaşırtıcı değil.

Peş peşe yapılan sanat eseri paylaşımlarının ardından azalan takipçileriyle ilgili konuştuğu bir paylaşımının altına "Bana da aynısı bayramlarda oluyor" yazılan Say, elbette "Siz ne işle uğraşıyordunuz?" diyecekti.

Şu halde kendisinden, "Haklısın Hakancığım, şimdi baktım ve sanırım sen Survivor yarışmacısıymışsın. Aramızda ünden kaynaklanan ortak noktalar inanılmaz. Yaptığımız paylaşımlar aynı yönde ve eminim senin de canını bunlar sıkıyor" demesini beklemek, biraz hayalcilik sanki.

Sahi, siz ne işle uğraşıyordunuz?

andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel

 

Bu makaleye ifade bırak