09.11.2018 21:04 | Son Güncelleme:
AA

Hakkari'deki mühimmat patlamasıyla ilgili MSB'den flaş açıklama

Hakkâri, Süngü Tepe Bölgesi’nde mühimmatın patlaması sonucu 25 asker yaralandı, 7 askere ulaşma çalışmaları sürüyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile  Süngü Tepe Üs Bölgesi’ndeki patlamanın ardından incelemelerde bulunmak üzere Hakkâri’ye geldi. Milli Savunma Bakanı Akar, '(Üs bölgesindeki patlama) Yangın söndürme, soğutma çalışmalarımız ve bu arada arama faaliyetlerimiz de devam ediyor. Adli, idari, teknik çalışmalar için gerekli görevlendirmeler yapıldı, çalışmalar başladı.' dedi.

Hakkâri Valiliği, Şemdinli ilçesindeki Ortaklar Süngü Tepe Üs Bölgesi’nde dün top atışı yapıldığı esnada arızalı mühimmatın infilak ettiği açıklandı. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da kaza sonucunda 25 askerin  yaralandığı, 7 askere ulaşma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Bakanlık açıklamasında “Hakkâri’de bir üs bölgemizde, ilk bilgilere göre atış esnasında ağır silah mühimmatından kaynaklandığı değerlendirilen bir kaza meydana gelmiştir. Kaza sonucunda yaralanan 25 kahraman silah arkadaşımız süratle hastaneye tahliye edilmiş ve tedavilerine başlanmıştır. Yedi kahraman silah arkadaşımıza ulaşma çalışmaları devam etmektedir. Kaza hakkında inceleme başlatılmıştır” ifadelerine yer verildi.

Validen ziyaret

Hakkâri Valisi İdris Akbıyık, patlamada yaralanan askerleri, tedavi gördükleri Hakkâri ve Yüksekova Devlet Hastaneleri’nde ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Şemdinli Sulh Ceza Hâkimliği, İlçe Cumhuriyet  Başsavcılığı’nın talebi üzerine Süngü Tepe Üs Bölgesi’ndeki patlamayla ilgili yayın yasağı kararı verdi. Kararda, patlama olayıyla ilgili soruşturmanın devam ettiği, yazılı ve görsel basın ile internet medyasında ilgili bir takım yanlış bilgiler ve görüntülerin yayımlandığı kaydedildi. 

Bakan Akar ve komutanlar Hakkâri’de

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile  Süngü Tepe Üs Bölgesi’ndeki patlamanın ardından incelemelerde bulunmak üzere Hakkâri’ye geldi. Akar ve beraberindeki komutanları, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Metin Temel ve askeri yetkililer karşıladı. Patlamaya ilişkin bilgi alan Bakan Akar, talimatlarını verdi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 7Kızgınım
  • 30Üzgünüm
Toplam Oy38