Hakkında bilgi kirliliği olan 3 yaygın sorunun asıl cevapları

Yıllardan beri bazı yanlış bilinen şeyler var ve kaynakları belli değil. Bunun nedeni, yanlış bilgilerin açıklamalarının olmaması değil. Sorular o kadar yaygın ve o kadar çok kişi tarafından yanlış biliniyor ki hakkında araştırma yapmak yerine genel kanıya uymayı tercih ediyoruz.

Hakkında bilgi kirliliği olan 3 yaygın sorunun asıl cevapları

1- Boğalar gerçekten kırmızıdan nefret ediyor mu?

1- Boğalar gerçekten kırmızıdan nefret ediyor mu?

Discovery Channel 2007 yılında bu konuda bir test yaptı. Yetmedi MythBusters (Efsane Avcıları) ekibi de konuya dair 3 farklı test uyguladı. İlk testte boğanın etrafına üç bayrak yerleştirildi: Mavi, beyaz ve kırmızı. Boğa tüm bayraklara aynı derecede öfkeyle saldırdı.

İkinci testte yuvarlak bir alana üç kukla yerleştirildi. Yine sırasıyla mavi, kırmızı ve beyaz renklilerdi. Boğa yine üçüne de saldırdı fakat önce beyaz ve maviye gitti.

Son deneyde ise yerinde sabit duran baştan aşağı kırmızı giymiş bir adam ve farklı renkler giymiş, koşan iki adam vardı. Boğa, sabit duran kırmızılı adama saldırmayarak koşanlara yöneldi.

Yani boğaları kızdıran şey onlara meydan okunması ya da karşısındakini tehdit olarak algılaması...

Matador gösterilerinde kırmızı bayrak kullanılmasının ise daha acımasız bir sebebi var.

Boğa güreşlerinde biri büyük biri küçük olmak üzere iki bayrak kullanılır. Gösterinin başında kullanılan büyük bayrak çoğu zaman kırmızı bile değildir.

Sonuna doğru ise yaralı boğanın kanlı halinin fark edilmemesi için kırmızı bayrak kullanılır.

2- İnsanlarda neden statik şok olur?

2- İnsanlarda neden statik şok olur?

Çoğu insan statik şoklara aşina. Bu iğneli his kapı kollarındaki, metal cisimlerdeki ya da başka bir insanın vücudundaki şokla çarpışır. Ayrıca kış ayları bu şokların daha çok yaşandığı aydır ve kişinin çarpılma ihtimali artar. Bunun nedeni kuru havadır.

Bu zararsız çarpılmanın ardında statik elektrik var. Bu elektrik yükü halı ve benzeri yüzeylerde toplanıyor. Bir kişi halı kaplı bir odaya girdiğinde tüm yükü kendi üzerinde topluyor ve milyonlarca elektron almış oluyor. İletken bir şeye dokunduğunda da elektronlar bir şok hissiyle karşıdaki nesneye ya da kişiye geçiyor.

Yaz aylarında ise atmosferdeki nem iletkenlik görevi yapıyor. Böylece vücuttaki elektrik hissedilmeyecek kadar azalıyor.

3- Sivrisinekler neden size geliyor?

3- Sivrisinekler neden size geliyor?

Çevrenizde sivrisinekleri mıknatıs gibi çeken insanlar illaki vardır. Sivrisineklerin bazı insanları daha çok tercih ettiği doğru ve bilimde bunun bir açıklaması var.

Haşerelerin beslenme alışkanlıkları detaylı şekilde incelendiğinde en popüler iki görüş olan kan grubu ya da cilt pigmentinin sivrisineklerin tercihinde etkili olmadığı sonucuna varıldı.

Sivrisinekler insanın derisinde yaşayan bir şeyi çekici buluyor.

Peki nedir bu?
 

İnsan ciltlerinde gözle görülemeyecek bakteriler ve mantarlar bulunur. Çoğu zararsızdır ve dokunduğunuz, yediğiniz, giydiğiniz şeylere göre değişirler. Bu mikroorganizmalar bazı organik bileşikler yayar ve cilt kokunuz bu organizmaların sayısına göre değişir.

Sivrisinekler de organizma kombinasyolarına bayılır. Araştırmacıların hala çözemediği şey ise, haşerelerin neden belirli bir kokuyu diğerlerine tercih ettiği...

Bu makaleye ifade bırak