20.12.2016 02:30 | Son Güncelleme:
DIŞ HABERLER SERVİSİ

Halep’te kriz aşıldı tahliye başladı

Sürekli aksamalara uğrayan ve önceki geceyarısına kadar akıbeti belirsiz olan Doğu Halep’ten tahliye operasyonu yeniden başladı. Pazar günü geceyarısından itibaren başlayan operasyonlarla birlikte yaklaşık 20 bin kişinin bölge dışına çıkarıldığı belirtiliyor

Suriye’nin Halep kentinde muhalifler ile rejim arasında varılan anlaşmaya rağmen sekteye uğrayan tahliyeler, tarafların yeniden anlaşmasıyla önceki geceden itibaren yeniden başladı.

Anlaşma sonrası Şii köyleri Fua ile Kefreya’dan çıkan yaklaşık 14 otobüslük tahliye konvoyunun, batı Halep’te rejim güçlerinin kontrolündeki bölgeye ulaştığı bildirildi. Bununla birlikte eş zamanlı olarak doğu Halep’ten yola çıkan ve aralarında 47 yetim çocuğun da bulunduğu otobüsler de, Halep’in batı kırsalında muhaliflerin denetimindeki Raşidin bölgesine ulaştı. UNICEF, kurtarılan yetim çocukların aç ve susuz olduklarının saptandığını bildirdi. Bu ilk konvoyun ardından 4 bin kişilik bir konvoyun daha bölgeden çıktığı belirtildi.

30 bin bekliyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamasına göre, tahliyelerin başladığı geçen haftadan bu yana Doğu Halep’ten çıkan sivil ve muhaliflerin sayısı 20 bin kişiye ulaşmış oldu. Fua ve Kefreya’dan birkaç gün içinde 4 bin kişinin tahliye edilmesi beklenirken, Birleşmiş Milletler, Halep’in doğusunda soğukta tahliye edilmeyi bekleyen toplam 30 bin kişi olduğunu tahmin ediyor. Yardım gönüllüleri, bu insanların büyük bölümünün perişan halde olduğunu, gıda ve su alamadığını, çocuklarının ise hasta olduğunu bildirdi. Madaya ve Zebadani’den tahliyelerin de bugün başlaması bekleniyor.

Türkiye ile Rusya’nın arabulucuğuyla önceki muhalifler ve rejim güçleri arasında yeni bir mutabakat gerçekleştirilmişti. Rejim, Halep’teki tahliyelerin devam etmesi için İdlib bölgesinde muhaliflerin oluşturduğu Şiilerin çoğunlukta yaşadığı Fua ve Kefreya köylerinde yaşayanların bölgeden ayrılmasına izin verilmesini talep etmiş, ancak muhalifler bölgeye gönderilen en az 5 otobüsü ateşe verince tahliyelerde kriz yaşanmıştı. Tahliyenin durmasına neden olan bu olaylardan, daha önce Nusra Cephesi adıyla anılan El Kaide bağlantılı Şam’ın Fethi Cephesi’nin sorumlu olduğu ifade edilmişti.

Bana da tahliye edilenler arasında

Halep’ten son tahliye edilenler arasında, Twitter hesabından Halep’te yaşananları aktaran 7 yaşındaki kız çocuğu Bana Alabed ve annesi de var. Bana, sabah saatlerinde tahliye edilerek Türkiye sınırında muhaliflerin kontrolündeki İdlib’e getirildi. Doğu Halep’in Katırcı mahallesinde yaşayan Bana ve İngilizce öğretmeni annesi Fatma, 3 ay önce Twitter’da açtıkları hesapla dünyaya, Halep’te yaşananları aktarıyordu. Anne Fatma, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na mesaj atarak yardım çağrısı yapmış, Çavuşoğlu da yanıtında kuşatmadaki diğer sivillerle birlikte Bana’nın ailesini güvenli şekilde kurtarma sözü vermişti. Anne ve kızın yaklaşık 320 bin takipçisi bulunuyor.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0