15.05.2019 08:15 | Son Güncelleme:
EKONOMİ SERVİSİ

Halkbank’ın aktif büyüklüğü 407 milyar TL

Halkbank yılın ilk çeyreğinde toplam kredilerini 2018 yılsonuna göre yüzde 8 oranında artırarak 369.6 milyar TL’ye yükseltti.

KOBİ kredilerini de içeren nakdi ticari kredileri aynı dönemde yüzde 10.7 artışla 236.4 milyar TL’ye yükselen Halkbank, KOBİ kredileri alanındaki pazar payını da yüzde 17.3’e taşıdı. Aynı dönemde toplam mevduatı yüzde 8.4 artışla 269.7 milyar TL’ye ulaşan bankanın aktif büyüklüğü ise yüzde 7.6 yükselerek 407 milyar TL’ye ulaştı.

Eskişehir, Gaziantep, Denizli ve Adana’daki Üreten Türkiye Buluşmaları’nda 3 bin esnaf, KOBİ’ler ve sanayicilerle bir araya geldiklerini ve müşterileriyle birebir temas halinde olmayı sürdürdüklerini belirten Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, şunları söyledi:

“Bankacılık sektörü; ekonomi yönetimimizin öncülüğünde yılın ilk çeyreğini başarıyla geride bırakmıştır. Kredi Garanti Fonu kefaletiyle hayata geçen KOBİ Değer Kredisi - 1 ve 2 paketleri başta olmak üzere, her yeni ürün özel sektöre güç vermiştir. Likidite ihtiyacının karşılanması noktasında, bankamız yoğun gayret göstermiş, müşterilerimiz yeni ürünlerimizden uygun koşullarda yararlanmaya devam etmiştir.”

Esnaf güvence altında

Halkbank’ın bankacılık faaliyetleri açısından büyük önem taşıyan esnaf ve sanatkâra sunduğu kesintisiz desteği sürdürdüğünü belirten Arslan, şunları söyledi:

“Yılın geride kalan bölümünde esnaf kredilerine yine öncelik verdik, yılsonuna kadar esnaf ve sanatkâra 22 milyar TL kredi kullandırma hedefimiz doğrultusunda başarılı çalışmalar yürüttük. 2019’un ilk 3 aylık döneminde 120.000 esnaf ve sanatkâra 11.6 milyar TL kredi kullandırarak esnaf kredileri bakiyemizi 39.4 milyar TL’ye, kredi bakiyesi bulunan esnaf ve sanatkâr sayımızı 542 bine yükselttik. Esnafımız kredi ihtiyacı duyduğu zaman ilk adresinin Halkbank olduğunu biliyor.”

Enflasyona karşı korumalı ürünler

Osman Arslan, ‘Enflasyon Korumalı Ara Dönem Ödemeli Mevduat Hesabı’ ve ‘Enflasyona Endeksli Koruyan Mevduat Hesabı’ ürünlerini çıkardıklarını hatırlatarak, tasarruf sahiplerini doğru yönlendirmenin ve müşterilerinin yatırımlarını en verimli birikim araçlarında değerlendirmenin temel görevleri arasında olduğunu söyledi. Arslan, “Enflasyonla mücadeleye katkı sunan özel önlemler üzerinde çalışırken, müşterilerimizin tasarruflarını enflasyona karşı koruyacak yeni ürünler geliştirmeye devam ediyoruz. Yoğun ilgi gören Enflasyona Endeksli Koruyan Mevduat Hesabı ve Enflasyon Korumalı Ara Dönem Ödemeli Mevduat Hesabı ürünlerimiz, tasarruf sahiplerinin birikimlerini daha korunaklı hale getirdi” dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0