Siyaset
14.05.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 14.05.2012-2:30

Halkların Demokratik Kongresi partileşiyor

HDK’nin dün sonuçlanan Genel Kurulu’nda, yeni bir parti olarak örgütlenilmesive BDP’nin de bu şemsiye partinin çatısı altında seçimlere girmesine karar verildi

Sitene Ekle

NAMIK DURUKAN Ankara

 

HALKLARIN Demokratik Kongresi (HDK) 1. Genel Kurulu’nda, cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimlere girecek şekilde 6 ay içerisinde yeni partinin kurulması benimsendi. Kongre bileşenleri içinde yer alan BDP, varlığına devam edecek ancak Halkların Demokratik Partisi adını alması beklenen yeni parti çatısı altında seçimlere girecek. 
Meclis’te Anayasa Komisyonu’nda yer alan BDP’li milletvekilleri ise HDK adına hareket edecek. Bu kapsamda kongrede, demokratik bir anayasa için kriterler de belirlenirken, “Kimlik haklarının güvence altına alınması” yönünde çalışma sürdürülmesi benimsendi.

 
Raporlar tartışıldı
HDK’nin önceki gün başlayan ve dün sonuçlanan Genel Kurulu’nda komisyonların sunduğu raporlar üzerine yapılan tartışmalar ve öneriler ele alındı. Örgütlenme Komisyonu’nun raporunda, atılan tohumun tuttuğu belirtilerek, ilk 6 aylık aşamada kongrenin kendini tanımladığı, ikinci 6 aylık süreçte ise “kendini örgütleme” sürecine gireceği belirtildi. 
Anayasa Komisyonu adına konuşan Yıldız İmrek, yeni anayasa yapım sürecinde HDK olarak demokratik bir anayasa için çalışacaklarını belirterek, “Yol temizliği olarak adlandıracağımız TMY’nin kaldırılması, düşünce ve ifade özgürlüğünün sağlanması başta olmak üzere çok sayıda düzenlemenin yapılması hayati önemdedir” dedi.
BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel yaptıgı konuşmada, ağırlıklı olarak demokratik özerklik konusuna dikkat çekti. Tuncel, demokratik özerkliğin tüm Türkiye’yi ilgilendiren bir tanımlama olduğunu söyledi. 
Kongrede konuşan  Prof. Dr. Gencay Gürsoy da demokratik bir anayasa için solda yer alan herkesin net bir tavır sergilemesini istedi.
 
6 ayda seçime hazır
HDK raporunda, “İlk 6 ayı kendimizi tanımlama aşaması olarak değerlendirirsek, önümüzdeki 6 ayı da ‘kendini örgütleme’ dönemi olarak kavramak, meclis çalışmalarının örgütlenmesini ve ülke çapında yaygınlaşmayı önümüze hedef olarak koymak gerekmektedir. Bu dönem aynı zamanda yerel seçimlere hazırlanma dönemidir. Yapacağımız çalışmaları bu açıdan da ele almak gereklidir” denildi. Raporda, önümüzdeki 6 ay içinde kurulacak yeni parti ile yerel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimine girileceği mesajı verilmiş oldu.
Kongrenin bundan böyle Meclisler şeklinde örgütlenmesi, bu kapsamda Tüzük’te belirtildiği gibi Genel Meclis, İl Meclisi, İlçe Meclisi, kadın ve gençlik meclisi olarak yaşam alanlarında örgütlenilmesi benimsendi. HDK kongresi sonuç bildirisinin yayınlanması ile sona erecek.


 

Etiketler: Anayasa
Bilgi Yarışması"Çikolata renkli şarkıcı" sözü kime aittir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
İlk Özel TV Kanalımız hangisidir ?

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX