Halterde şok ceza

Üç sporcunun ikinci numunelerinin pozitif çıkmasının ardından Türkiye'nin üyeliği 1 yıl askıya alındı.

01 Ekim 2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 01.10.2017 - 00:33 |
A+A-
Haberler » Skorer » Skorer Diğer » Halterde şok ceza
 
Uluslararası Halter Federasyonu (IWF), olimpiyatlarda temiz çıkmalarına rağmen Nurcan Taylan, Sibel Şimşek ve Sibel Özkan’ın numunelerini tekrar inceletti ve testler pozitif çıkınca hem Türkiye’ye bir yıl men cezası verdi hem de Antalya’da yapılacak Avrupa Şampiyonası’nı ülkemizin elinden aldı.
 
Uluslararası Halter Federasyonu’nun (IWF) Romanya’nın Bükreş şehrinde yaptığı toplantıda önemli kararlar alınırken, Türkiye’nin içinde bulunduğu 9 ülkenin üzerine kara bulutlar çöktü.
 
 
Daha önce kullanılan yasaklı maddeler yüzünden atletizmde ağır bedeller ödeyen ülkemiz, bu kez de halter de büyük bir fatura ile karşı karşıya kaldı. 2008 Pekin Olimpiyatları’na gitmesine rağmen ‘sakatım’ deyip yarışmayan Nurcan Taylan ve ikinci olan Sibel Özkan’ın yayında, 2012 Londra’da Kazak rakibinin dopingli çıkmasının ardından bronz alan Sibel Şimşek’in, ikinci numuneleri pozitif olunca IWF bu kez Türkiye’yi cezalandırdı.
 
İtiraz edildi
Türkiye’ye 1 yıl boyunca hiçbir müsabakaya katılmamasına hükmeden federasyon, mayıs ayında Antalya’nın ev sahipliğinde düzenlenecek Avrupa Halter Şampiyonası’nı da elinden aldı. Bu süre içerisinde milli sporcular Dünya Şampiyonası’nı da kaçıracak.
 
 
Türkiye Halter Federasyonu ise bu karar karşısında büyük bir şok yaşadı. Cezalara itiraz eden federasyon, ‘Bu numunelerin üstünden 9 yıl geçmiş. Ve biz o zamandan bugüne kadar temiz çıktık. Böyle bir karar çok ağır’ savunmasını yaptı. İtiraz değerlendirmeye alınırken, çıkacak karar merak konusu oldu.
 
Skorer.com sitesinde yer alan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. Haberleri kaynak göstermeden kullanmayınız.
canlı skor
Tüm maçlar için tıklayın
İlginizi ÇekebilirX