Siyaset
10.03.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 10.03.2012-2:30

HALUK DEĞİL ASIM

Arınç, Mehmet Akif’in “Asım” diye tarif ettiği gençliğin en güzel örneğinin Erdoğan olduğunu belirterek, Mehmet Akif’in “Asım” dediği gençlerle, Tevfik Fikret’in oğlu Haluk’un birbirinden farklı olduğunu söyledi

Sitene Ekle

ANKARA Milliyet

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Mehmet Akif Ersoy’un “Asım” diye tarif ettiği gençliğin en güzel örneğinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirterek, “Mehmet Akif’in Asım diye önüne koyduğu gençler, Tevfik Fikret’in Haluk diye önüne koyduğu gençler birbirinden farklıdır” dedi. Arınç, dün Ak Parti Ankara İl Başkanlığı’nca Kocatepe Kültür Merkezinde düzenlenen “Akif’ten Asım’a” adlı Mehmet Akif Ersoy’u anma programına katıldı.
Mehmet Akif için bir dönem “Araplara kaçtı” diye yaftalandığını ve hakaretler yağdırılarak, pek çok şeylerden mahrum edildiğini öne süren Arınç, “Ama bugün görüyoruz ki, Akif hem yeni yetişen gençlerimizin, hem hükumeti yönetenlerimizin, hem ilim ve irfan hayatına yön verenlerimizin elinde bir büyük meşaledir” dedi.
Mehmet Akif’e o dönem CHP tarafından haksızlık yapıldığını savunan Arınç, şöyle konuştu:
“Bir zamanların meşhur suçlamasıyla ‘mürteci’ yaftasını alnına yapıştıranlar, kurban olduğum Allah, bugün CHP her gün bir kurultay yapan bir parti, ilk defa kurultayında Mehmet Akif Ersoy’un biraz önce dinlediğimiz şiiriyle (Zulmü alkışlayamam) kurultayına başlıyor” diye konuştu.

Asım, Erdoğan’dır
Asım’ın Mehmet Akif’in idealindeki gençlik olduğunu anlatan Arınç, şöyle devam etti:
“Mehmet Akif’in Asım diye önüne koyduğu gençler, Tevfik Fikret’in Haluk diye önüne koyduğu gençler birbirinden farklıdır. Biz Asım’ın, Akif’in elbette ortaya koyduğu, o idealde yaşattığı gençlerimizin ülkemizde yetişmesini, milletimizin hizmetine koşmasını, sadece bu ülkeyi değil, tüm insanları aydınlatmasını bekliyoruz. Çok şükür, bugün gençlerimiz elbette Mehmet Akif’in bu özlemini geride bırakmayacak şekilde çok büyük hedeflere varmıştır. Mehmet Akif’in hedefine koyduğu Asım diye bir gençliğin, bugün en güzel, billurlaşmış haliyle, en güzel şekliyle karşımızdaki örneği Recep Tayyip Erdoğan’dır.”

Akif’in Asım’ı
Asım, Safahat’ın 6. kitabının adıdır. Eserde dört kişi arasında geçen konuşmalar aktarılır. Konuşmalar I. Dünya Savaşı devam ederken ve Fatih yangınından önce Hocazâde’nin evinde geçer. Konuşmaların çoğu Hocazâde ile Köse İmam arasındadır ve memleket meseleleri üstünedir. Eserde “Hocazâde” Mehmet Âkif’in kendisi, Emin onun oğlu; Köse İmam, Mehmet Âkif’in babası Tahir Efendi’nin eski bir öğrencisi olan Ali Şevki Hoca, Âsım da Köse İmam’ın oğludur. Eserin sonunda Âsım, Hocazâde’nin isteği doğrultusunda kendisine benzer arkadaşları ile birlikte pozitif bilimler öğrenimi görmek üzere Berlin’e gitmeye karar verir. Mehmet Âkif, bu eserde hayal ettiği ideal Müslüman Türk gençliğini ayrıntılarıyla anlatmış ve bu gençliğe “Asım’ın nesli” adını vermiştir.

Fikret’in Haluk’u
Türk Edebiyatı ve çağdaş düşence tarihinin önemli isimlerinden Tevfik Fikret’in çocukluğundan beri Türk milletinin aydınlık geleceğinin temsilcisi olarak gördüğü Halzk, Robert Kolej’den ayrılıp İskoçya’da elektrik mühendisliği eğitimine başladığında Hıristiyan bir ailenin yanına yerleştirilmiş ve henüz 16 yaşında bu ailenin telkinleriyle Hıristiyanlığı seçmişti. Haluk 1913’te Amerika’ya gitti ve Michigan Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümüne yazılıp, burayı 1916’da çok iyi bir dereceyle bitirdi. Şairin, “siyah toprağı altın yapacak fen”i ülkeye getirmesi için küçük yaşlarda İskoçya’ya gönderdiği Halzk, 1913’ten sonra bir daha yurda dönmedi. 1943’te kendini Hıristiyanlığa adadı. 1965’te Orlando, Park Lake Presbyterian Kilisesi rahibiyken öldü.
 


Etiketler:
Bilgi YarışmasıUzaylı Türkücü olarak bilinen sanatçımız hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    "Korkak" sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?

    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX