08.02.2011 02:49 | Son Güncelleme:
ESRA ALUS İstanbul

Haluk Kırcı yine cezaevinde

Katliam hükümlüsü ülkücü Haluk Kırcı, ‘çete’ suçundan aldığı ceza Yargıtay tarafından onanınca, İstanbul’da yakalandı. Kırcı, Metris Cezaevi’ne gönderildi

Ankara Bahçelievler’de 7 Türkiye İşçi Partili öğrencinin katledilmesi ve Susurluk davası hükümlüsü Haluk Kırcı, başka bir davada çarptırıldığı 6 yıl 8 aylık hapis cezasının infaz edilmesi için dün cezaevine gönderildi. Kırcı, cezasının infazı olan 2 yıl 8 ay daha cezaevinde yatacak.
İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde iş adamı Cüneyt Yaşar Kılıç’tan tehditle 5 milyon dolar istenmesine ilişkin Kürşat Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu 37 sanıkla birlikte yargılanan Kırcı, 8 Mart 2007 tarihinde “suç işlemek amacıyla örgüt oluşturmak” ve “gasp eylemine teşebbüs” suçlarından 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Cezanın 2 Şubat 2011’de Yargıtay 6. Ceza Dairesi’nce onanarak kesinleşmesi üzerine Kırcı aranmaya başlanmıştı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, önceki gün Üsküdar’daki bir kafede Kırcı’yı gözaltına aldı. Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne getirilen Haluk Kırcı, infaz savcılığında işlemlerinin tamamlanmasının ardından Metris Cezaevi’ne gönderildi. Kırcı’nın işlemlerinin yapılması sırasında eşi Vesile Kırcı da adliyeye geldi. Vesiyle Kırcı, eşiyle adliye nezarethanesinde görüştürüldü.

 

Çatlı’nın ‘sağ kolu’
Susurluk kazasında ölen Abdullah Çatlı’nın “sağ kolu” olan Haluk Kırcı, 1978’de Ankara Bahçelievler’de TİP’li 7 öğrencinin öldürülmesine ilişkin davada idama mahkum edildi. Bursa Cezaevi’nden 1991’de “yanlışlıkla” tahliye edildi. Arandığı dönemde evlendi ve nikah şahitliğini dönemin Erzurum Valisi Mehmet Ağar yaptı. 1996’da İstanbul’da yakalandı, ancak aynı gün firar etti. 1999’da İstanbul’da tekrar yakalandı. Susurluk davasında “çete üyesi” olarak yargılandı ve 4 yıl hapse mahkum edildi. Eskişehir Cezaevi’nde, Kürşat Yılmaz ile birlikte “çete kurmak” suçundan hakkında başka bir dava daha açıldı. 2004’te ikinci kez “yanlışlıkla” tahliye edildi. 2005’te Ukrayna’da yakalanarak Türkiye’ye getirildi ve 28 Mayıs 2010’da tahliye edildi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0