Ekonomi
17.08.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 17.08.2013-2:30

Hamile çalışana 7.5 saat kriteri!

Bundan böyle gebe veya emziren çalışan patronuna haber verecek. Bu kapsamda hafif iş verilebilecek. Çalışan kadın sayısı 100’ü aşan işyerlerinde emzirme odaları zorunlu olacak

Sitene Ekle

ANKARA Milliyet

Hamile kalan çalışanlarla ilgili yeni düzenleme uyarınca çalışan, gebelik ve emzirmeye başlama halinde işverenini bilgilendirecek. Gebe veya emziren çalışan günde 7.5 saatten fazla çalıştırılamayacak. Gebe çalışan, sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılacak. Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik yürürlüğe girdi.
Bundan böyle işveren, gebe veya emziren çalışanın sağlık ve güvenliği için tehlikeli sayılan kimyasal, fiziksel, biyolojik etkenlerin ve çalışma süreçlerinin çalışanlar üzerindeki etkilerini değerlendirip, sonuca göre gerekli önlemleri alacak.
Çalışanı başka bir işe aktarmak için gerekli önlemleri alacak. Sağlık raporu ile gerekli görüldüğü takdirde gebe çalışan, sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılacak. Bu halde çalışanın ücretinde bir kesinti yapılmayacak.

1 yıl ‘gece çalışma’ yasak
Kadın çalışanlar, gebe olduklarının sağlık raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar geçen sürede gece çalışmaya zorlanamayacak. Doğum yapmış çalışanın doğumu izleyen bir yıl boyunca gece çalıştırılması yasak olacak. Bu sürenin sonunda sağlık ve güvenlik açısından sakıncalı olduğunun sağlık raporu ile belirlendiği dönem boyunca da gece çalıştırılamayacak.
Gebe çalışanlara gebelikleri süresince, periyodik kontrolleri için ücretli izin verilecek. Emziren çalışanların, doğum izninin bitiminde ve işe başlamalarından önce, çalışmalarına engel durumları olmadığının raporla belirlenmesi gerekecek. Çalışmasının sakıncalı olduğu rapor ile belirlenenler, raporda belirtilen süre ve işlerde çalıştırılamayacak.

 

Emzirme odaları yayılacak
100-150 kadın çalışanı olan işyerlerinde, emziren çalışanların çocuklarını emzirmeleri için işverenlerce çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine en çok 250 metre uzaklıkta emzirme odası kurulacak. Emzirme odası kurulması için gereken kadın çalışan sayısının hesabına erkek çalışanlar arasından çocuğunun annesi ölmüş veya velayeti babaya verilmiş olanlar da dahil edilecek. Bu kapsamda oda ve yurtların yapılması da mümkün olacak.


Etiketler:
Bilgi YarışmasıVerilenlerden hangisi kanatlı bir hayvan değildir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Hangisi Canan Tanın kitaplarından değildir?
En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 10093.043 %-1.58
  Deger%
  OZGYO5.8220.00
  AVHOL3.2719.78
  AKSUE6.4517.27
  ODAS4.2910.57
  DENIZ5.1310.09
  Tümü »

  ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX