Gündem
12.08.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 12.08.2013-2:30

Hamsi ‘arttıran’ robotik cihaz

Türkiye’de en çok tüketilen balık olan hamsinin geçen yıl beklenenden az avlanması üzerine harekete geçen bilim insanları, Karadeniz’de araştırmalarını sürdürüyor.

Sitene Ekle

GÖKHAN KARAKAŞ / İstanbul

ODTÜ’nün Bilim II gemisindeki 15 bilim insanı, hamsinin bu yıl neden erken ürediği sorusuna cevap ararken, iklim değişikliğinin gözlemlenmesi için de robotik bir ölçüm cihazı geliştirdi. ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nün geliştirdiği ARGO adlı cihaz ile hamsiyi etkileyen sıcaklık, tuzluluk ve oksijen oranları gibi değerler belirlenecek.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ve TÜBİTAK tarafından desteklenen proje ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi, hamsinin beklenenden az avlanması üzerine bilimsel deniz seferleri yaparak kapsamlı bir araştırmaya başladı. ODTÜ’ye ait araştırma gemisi R/V Bilim-2, bu yıl Trabzon’dan gelen haberle denize erken açılma kararı aldı. Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü, hamsilerin üreme döneminin başladığını söyleyince Bilim II gemisi bu sorunu araştırmak için Karadeniz’e gitti. Hamsinin davranışlarındaki değişiklikleri inceleyen Doç. Dr. Ali Cemal Gücü öncülüğündeki bilim insanları, hamsinin stoklarında beklenmedik düşüşün nedenlerini araştırmak ve tedbir alınmasını sağlamak için araştırmalarını sürdürüyor.
Karadeniz’deki değişikliklerin belirlenmesi için yine ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü tarafından bir cihaz geliştirildi. Karadeniz’de iklim değişikliğinin etkilerini gözlemlemek için yapılan ARGO adlı cihaz, akıntılarla hareket ederek sürekli ölçümler yapacak. Dünya denizlerinde bu tür cihazlardan yaklaşık 3 bin tane olduğu öğrenilirken, ölçümlerin uydular aracılığıyla bilim adamlarına iletileceği belirtildi.


Etiketler:
Bilgi Yarışması1997'de Eurovision'da 3. olan Şebnem Paker'in söylediği "Dinle" şarkıyı kim yazmıştır?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.